Bude musieť Blanár zahlasovať za sankcie proti Rusku? Poslankyňa Marcinková využila Ficov trik
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR
BRATISLAVA / Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer) sa v utorok 15.júla zúčastní na Rade Európskej únie pre zahraničné veci, kde sa má rokovať o osemnástom balíku sankcií proti Rusku. Všetky predchádzajúce sankčné balíky Slovensko podporilo, no aktuálne sa zdá, že tentokrát to nebude také jednoznačné.
Fico chce garancie, opozícia koná
Premiér Robert Fico (Smer) v minulosti opakovane deklaroval, že jeho vláda je pripravená podporiť nový balík sankcií, avšak pod podmienkou, že zastavenie dovozu ruského plynu nezvýši ceny energií.
Vladimíra Marcinková však využila procedurálny trik, ktorý v minulosti sám skúšal Robert Fico v pozícii opozičného lídra. Prostredníctvom špeciálneho mechanizmu v parlamente sa pokúsila zaviazať ministra Blanára, aby na Rade EÚ hlasoval za sankcie.
Ako to funguje?
Marcinková vysvetľuje, že ak pätina poslancov navrhne stanovisko k európskym záležitostiam, toto stanovisko sa pre vládu stáva záväzným, ak parlament v lehote 14 dní neprijme zmenu alebo novšie stanovisko.
"Podala som takýto návrh stanoviska s podporou vyše tridsiatky opozičných kolegov pred 14 dňami do parlamentu. Uplynutím lehoty, počas ktorej parlament neprijal iné, sa stalo pre vládu záväzným," uviedla Marcinková. "Áno aj minister zahraničných vecí, aj samotný premiér sa ním na rokovaniach na európskej úrovni majú riadiť a hlasovať podľa neho. Moje stanovisko hovorí, že vláda musí podporiť sankcie proti Rusku, ktoré EÚ navrhuje (a premiér Fico blokuje)."
Znepokojenie v koalícii a spomienky na rok 2023
Túto procedúru sa v roku 2023 pokúsil využiť Robert Fico ako líder opozície. Vtedy viedla európsky výbor Vladimíra Marcinková a jej zásahom sa Ficov pokus prekazil. Plénum následne prijalo stanovisko, ktoré potvrdilo neplatnosť Ficovho návrhu.
Marcinková dodáva, že s kolegom Dostálom sa v minulosti snažili túto procedúru novelizovať, aby ju Fico nemohol zneužívať, avšak neúspešne. Teraz sa rozhodla tento nástroj pripomenúť priamo Ficovi.
Ako sa zachová koalícia?
Marcinková pripúšťa niekoľko možných scenárov: "Je možné, že koalícia cez víkend zvolá parlamentný európsky výbor a bude sa snažiť moje uznesenie zmeniť do odchodu Blanára na utorkovú radu ministrov zahraničných vecí. To by bolo právne najčistejšie riešenie. Je možné aj to, že počas prázdnin skrátka nenazbierajú na rýchle zvolanie výboru dosť poslancov a moje uznesenie bude naďalej záväzné. Im sa to nehodí, a tak to budú spochybňovať. Možné je aj to, že Robert Fico spochybní samotnú procedúru, ktorú sám v parlamente pokrstil, lebo keď vykladá zákony v koalícii, vykladá si ich inak ako keď bol v opozícii."
Čo hovoria právnici?
Ústavný právnik Vincent Bujňák z Univerzity Komenského pre DennikN potvrdzuje, že podľa zákona vláda alebo minimálne 30 poslancov môžu požiadať parlament o schválenie stanoviska Slovenska k záležitostiam EÚ. Ak sa parlament do dvoch týždňov nevyjadrí, člen vlády je viazaný návrhom. „Zjednodušene povedané, ústavný zákon tu formuluje zásadu: kto mlčí, ten svedčí,“ vysvetľuje.
Podľa Bujňáka by ale muselo záväzné stanovisko v otázke sankcií proti Rusku na návrh minimálne pätiny poslancov, teda splnené podmienky Marcinkovou, ešte odhlasovať väčšina prítomných poslancov v parlamente.
"Úniková klauzula" a jej (ne)účinnosť
Zákon síce obsahuje "únikovú klauzulu", ktorá umožňuje odchýliť sa od stanoviska "v nevyhnutnom prípade a so zreteľom na záujmy SR," no minulosť ukázala, že parlament si poslušnosť ministra nedokáže vynútiť.
Stanovisko ministerstva zahraničných vecí
Ministerstvo zahraničných vecí upozorňuje, že na schvaľovanie stanovísk k právne záväzným aktom Európskej únie je poverený Výbor pre európske záležitosti NR SR. Oprávnenie pätiny poslancov možno uplatňovať iba vo vzťahu k stanoviskám, ktoré sa netýkajú návrhov právne záväzných aktov a iných aktov Európskych spoločenstiev a Európskej únie.
"V každom jednotlivom prípade budeme aj naďalej postupovať v súlade s ustanoveniami ústavného zákona a návrh stanoviska k právnemu aktu Európskej únie bude preto schvaľovať Výbor pre európske záležitosti SR," uvádza ministerstvo.
V súvislosti s návrhom 18. sankčného balíka EÚ voči Ruskej federácii Slovensko trvá na odklade jeho schválenia, kým sa nenájde uspokojivé riešenie negatívnych dopadov na Slovensko spojených s predloženou legislatívou REPowerEU.