Polojasno
17°
Bratislava
Kamila
18.7.2025
Aký bude rozpočet EÚ? Balík prinesie viac peňazí aj podmienok
Zdielať na

Aký bude rozpočet EÚ? Balík prinesie viac peňazí aj podmienok

BRUSEL / Európska komisia predstavila návrh rozpočtu na roky 2028 až 2034. Na čo konkrétne pôjdu spoločné únijné peniaze? Škála Viacročného finančného rámca, ako sa rozpočet oficiálne nazýva, je naozaj obrovská.

​Na čo pôjdu spoločné únijné peniaze?

Celkové financie dosiahnu 2 bilióny eur. Takmer 900 miliárd pôjde na poľnohospodárstvo, rybárstvo, znižovanie regionálnych rozdielov či sociálnu politiku. Štyristo miliárd Brusel vyčlení na podporu konkurencieschopnosti, dvesto miliárd sa bude týkať výdavkov mimo EÚ. Napríklad 100 miliárd je určených na pomoc Ukrajine.

Najviditeľnejšia zmena sa týka samotného balíka peňazí - v porovnaní so súčasným rozpočtom ide o navýšenie o 800 miliárd. Únia si chce zabezpečiť viaceré vlastné príjmy, napríklad daňami z elektrického odpadu, tabaku či firemných ziskov. Navyše, financie budú výraznejšie naviazané na dodržiavanie princípov právneho štátu - v prípade ich porušenia to krajiny pocítia.

Oznámenie sa posúvalo

Oznámenie sa posúvalo a posúvalo. Nakoniec sa Ursula von der Leyen postavila pred kamery o pol piatej, viac ako štyri hodiny po plánovanom termíne. "Ďakujem veľmi pekne za vašu trpezlivosť. Trochu sa nám to pretiahlo, no je to obrovský rozpočet, bol to maratón. Ide o dvojbiliónový rozpočet pre novú éru. Zohľadňuje ambície Európy, konfrontuje jej výzvy a posilňuje našu nezávislosť," povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.

"Členské štáty od nás očakávajú, aby sme urobili oveľa viac v boji proti nelegálnej migrácii. Očakáva sa, že budeme mať oveľa silnejšiu obrannú politiku. Je veľký záujem investovať viac prostriedkov do posilnenia konkurencieschopnosti," uviedol eurokomisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroš Šefčovič.

Rozsiahle rokovania

Celý proces sa týmto krokom Komisie ani zďaleka nekončí. V Bruseli sú na pláne rozsiahle rokovania medzi Radou a Parlamentom, ktoré budú trvať dva roky - tie doladia podstatné detaily.

"Veľa bude záležať od toho, čo sa bude diať na Ukrajine, či Rusko bude pokračovať vo vojne, či a aké clá na nás Spojené štáty uvalia. Už teraz je ten rozpočet priškrtený, veľká časť z neho pôjde na splatenie dlhu ešte z čias covidu," informoval analytik portálu Euractiv Eddy Wax.

Kontroverzie

Kontroverzie sa objavili prakticky okamžite. Návrh sa dokonca ešte pred oficiálnym zverejnením dotkol poľnohospodárov celej Európy. Hovoria o neprípustnom zlučovaní fondov a výraznom krátení financií - až o 20 percent.

"My tu máme aj gumáky, symbolicky kvôli tým poľnohospodárom, ktorí tu nemohli byť s nami, pretože je žatva a všetci sú v poliach. Myslím si, že na jeseň môžeme čakať oveľa väčšie množstvo pôdohospodárov, stroje v uliciach a budeme pokračovať, pokiaľ nedosiahneme, čo chceme," reagoval predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Andrej Gajdoš.

Smerom na Eurokomisiu pritom pália aj spravodajcovia rozpočtu v Parlamente. Okrem iného tvrdia, že je nedostatočný a neambiciózny. "Necháva nám viac otázok ako odpovedí. Je menej demokratický, menej transparentný, menej európsky. Máme pred sebou veľa roboty, a to som ešte slušný," dodal poslanec Európskeho parlamentu (EPP) a spravodajca rozpočtu Siegfried Mureșan.

Rokovanie ministrov

Aké výhrady majú v tejto téme národné kabinety, sa dozvieme už čoskoro. V piatok 18. júla je naplánované rokovanie ministrov. "Tá diskusia ani v rámci vlády ešte nie je ukončená," uzavrel štátny tajomník Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky Vladimír Šimoňák.

"Budú to veľmi dlhé, podrobné a vyčerpávajúce rokovania," uzavrel Wax. Na ich konci príde rozhodnutie členských štátov. Európska dvadsaťsedmička sa musí dohodnúť a rozpočet v Rade schváliť jednohlasne, čo býva v poslednej dobe celkom problém.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy