Jasno
18°
Bratislava
Kamila
18.7.2025
Deti strácajú samé seba v online svete. Únia zvažuje zákaz sociálnych sietí pre mladých do 16 rokov
Zdielať na

Deti strácajú samé seba v online svete. Únia zvažuje zákaz sociálnych sietí pre mladých do 16 rokov

SLOVENSKO / Z výskumu Úradu komisára pre deti vyplýva, že takmer polovica siedmakov trávi na sociálnych sieťach viac než štyri hodiny denne. Tie majú na deti často negatívny vplyv – spôsobujú závislosť a psychické problémy. Dokážu vyvolať aj priam davovú psychózu, čo ukázala aj nedávna návšteva známeho amerického streamera v uliciach Bratislavy.

Sociálne siete sú nevyhnutnou súčasťou života mladých ľudí. Európska únia však prišla s návrhom, ako regulovať čas, ktorý na nich trávia. „Doteraz ste v podstate len vyklikali dátum narodenia a nejaké ďalšie údaje – a platilo to, čo ste napísali. Bolo to veľmi ľahko zneužiteľné,“ hovorí odborník na informačné technológie Ondrej Macko.

Efektívna aplikácia

Únia preto predstavila prototyp aplikácie, ktorá by mala efektívnejšie zabezpečiť overovanie veku používateľov sociálnych sietí na základe skenovania tváre a zároveň neodovzdávať webovým stránkam citlivé údaje. V hre je aj zákaz sociálnych sietí pre deti do 16 rokov, pretože tie na ne pôsobia negatívne.

„V takom prípade sa deti a mladí ľudia vôbec nedostanú k obsahu, ktorý nie je vhodný pre ich vek,“ uviedla poslankyňa Európskeho parlamentu Miriam Lexmann (KDH). „Ovplyvňujú vývin mozgu, sebaobraz, znižujú schopnosť zvládať emócie a podnecujú impulzivitu,“ dopĺňa europoslankyňa Veronika Cifrová Ostrihoňová (PS).

„Určite si nemyslím, že by sme ich mali zakazovať. Skôr by sme mali viac informovať, aby ľudia – najmä mladí – vedeli, čo sa môže na týchto sieťach skrývať,“ tvrdí europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová (Smer-SD).

O dôležitosti edukácie detí hovorí aj odborník na sociálne siete: „Napríklad ako si vybrať dôveryhodné zdroje informácií zo sociálnych sietí. Aby vedeli, že nie všetko, čo na nich vidia, je pravda,“ vysvetľuje zakladateľ a majiteľ digitálnej PR agentúry Gabriel Tóth.

Problémové streamovacie aplikácie?

Nielen sociálne siete, ale aj streamovacie platformy predstavujú pre mladých ľudí riziká v dvoch rovinách – spôsobujú závislosť a psychické problémy.

„Podľa našich údajov už takmer 25 % detí vykazuje známky závislosti. Podľa iných údajov až polovica detí spĺňa aspoň jeden z piatich znakov závislosti v online priestore. Talianska asociácia pre pediatriu veľmi jasne uviedla, že čím viac času deti trávia na sociálnych sieťach, tým väčšia je pravdepodobnosť depresií a tým nižšia ich sebahodnota,“ hovorí komisár pre deti Jozef Mikloško.

Časový plán na zavedenie obmedzení v európskych krajinách zatiaľ neexistuje. Ministerstvo informatizácie zdôrazňuje, že je potrebná odborná diskusia nielen na národnej, ale aj na európskej úrovni.

„Nejde len o obmedzenie prístupu na sociálne siete, ale aj o tlak na ich tvorcov, aby neponúkali návykové funkcie. Zároveň chceme podporiť vzdelávanie detí, rodičov aj učiteľov v tom, ako bezpečne a rozumne používať digitálne technológie,“ uviedlo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR vo svojom stanovisku.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy