Polojasno
27°
Bratislava
Nina
12.7.2025
Robert Fico chce do utorka dohodu ohľadom plánu zastaviť dovoz plynu do EÚ
Zdielať na

Robert Fico chce do utorka dohodu ohľadom plánu zastaviť dovoz plynu do EÚ

Archívna reportáž

Štúdio 24: Potrebujeme ruský plyn?

SLOVENSKO / Robert Fico chce do utorka dohodu s Európskou úniou ohľadom požiadaviek k plánu Európskej komisie (EK) postupne do konca roku 2027 zastaviť dovoz ruského plynu do Európskej únie. Ak Slovensko dostane minimálne záruky v tejto záležitosti, bude môcť EÚ pristúpiť k hlasovaniu o novom balíku protiruských sankcií.

Vyplýva to z dnešného vyhlásenia slovenského premiéra Roberta Fica. Robert Fico podmieňuje svoj súhlas s 18. balíkom sankcií EÚ voči Moskve práve vyriešením svojich obáv ohľadom dovozu plynu. Na schválenie sankcií je potrebný jednomyseľný súhlas členských krajín Európskeho bloku.

"Nie na všetko poviem áno"

​"Ak chceme byť v Európskej únii a NATO, nemôžeme automaticky na všetko povedať nie. Nie na všetko poviem áno. Ak dostaneme minimálne garancie, môžeme pristúpiť k hlasovaniu o sankčnom balíku. Inak aj za cenu obrovskej krízy som pripravený ďalej blokovať sankcie voči Ruskej federácii," povedal Fico na tlačovej konferencii. Na utorok je naplánovaná schôdzka únijných ministrov zahraničia.

Slovensko podľa Fica síce nemá námietky voči samotným novým protiruským sankciám, túto záležitosť však spojilo s plánom EK ohľadom plynu kvôli tomu, že schválenie návrhu ukončiť dovoz plynu z Ruska do EÚ nevyžaduje súhlas celej európskej dvadsaťsedmičky.

Fico dlhodobo žiada záruky ohľadom plynu

Premiér dlhodobo žiada záruky napríklad ohľadom dostatku plynu pre Slovensko po prípadnom ukončení dovozu ruskej suroviny do EÚ, ako aj garancie v súvislosti s možnou arbitrážou ruského koncernu Gazprom proti Slovensku. Bratislava má s Gazpromom zmluvu o dodávkach plynu do 2034 a podľa Fica je kontrakt založený na princípe, že za plyn má Slovensko platiť aj v prípade, že ho neodoberie.

Zastavením dovozu ruského plynu príde Slovensko o tranzitné poplatky a naopak bude platiť za jeho dovoz inými trasami pre vlastnú spotrebu. Prepravu plynu cez Slovensko zabezpečuje pološtátna firma Eustream, v ktorej má podiel a manažérsku kontrolu skupina Energetický a priemyselný holding (EPH) českého podnikateľa Daniela Křetínskeho.

Pre postoj Slovenska EÚ už opakovane odložila hlasovanie o 18. súbore protiruských sankcií. Fico povedal, že hovoril s nemeckým kancelárom Friedrichom Merzom, obsah telefonátu ale odmietol komentovať. Merz podľa médií skôr v tomto týždni v prejave na medzinárodnej konferencii o pomoci Ukrajine povedal, že na schválenie nových protiruských sankcií chýba už len súhlas jedinej členskej krajiny EÚ. Súčasne vyzval Fica, aby nové sankcie už neblokoval.

Objem prepraveného plynu cez Slovensko sa znižoval už pred ruskou inváziou na Ukrajinu z roku 2022 a následne prudko klesol. Do konca minulého roka Slovensko odoberalo ruský plyn cez Ukrajinu, ktorá kontrakt s Ruskom ohľadom tranzitu suroviny cez svoje územie nepredĺžila. Gazprom potom tento rok začal dodávať plyn na Slovensko cez Turecko a ďalšie krajiny, kapacita tohto plynovodného prepojenia ale nie je dostatočná.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy