Matovič o Sulíkovi: Strávil tam najmenej času, mudruje a okydáva všetkých. Minister ale žiada dáta

12.10.2020 11:14 Noviny.sk Politika

Matovič o Sulíkovi: Strávil tam najmenej času, mudruje a okydáva všetkých. Minister ale žiada dáta

BRATISLAVA / Odchod ministra hospodárstva Richarda Sulíka z rokovania pandemickej komisie a ústredného krízového štábu, vyvolal medzi ním a premiérom Matovičom spor. Sulík na sociálnej sieti tvrdo okomentoval nové opatrenia, ktoré sa týkajú napríklad aj uzavretia fitnesscentier, či obmedzenia ďalších prevádzok. Zatváranie odmieta. Premiéra jeho slová ale nenechali chladným a SaS odkázal, že by mali zvážiť výmenu lídra.

"Keď sme zasadali, tak sme zistili, že jeden človek, ktorý tam najmenej času strávil, tak zrazu mudruje a okydáva vlastne všetkých, ktorí tam zasadali, že si tam vlastne len z prsta cucajú a nejaké táraniny prezentujú. Človek, ktorý na ústrednom krízovom štábe strávil len jednu hodinu. Považujeme ho za mimoriadne nezodpovedného v tejto ťažkej chvíli. Toto je z jeho strany naozaj sabotáž mimoriadne dôležitých opatrení.  V takejto dôležitej situácii nepodrží kolegov, nepodrží tých, ktorí sa za nepopulárne opatrenia postavia," vyjadril sa pred vládou premiér Matovič. 

Na otázku novinárov, ako budú teraz fungovať a či má ešte jeho dôveru ako minister, odpovedal Matovič.  "Podrazil Slovensko, pichol nôž do chrbta. Nemá moju dôveru už viac ako priateľ, ja som ho bral ako priateľa," vyhlásil premiér.

Minister Sulík sa v nedeľu vyjadril, že nemá žiadne dáta o tom, kto sa kde nakazil. Či sú napríklad fitnesscentrá nebezpečné. Na otázku, či Slovensko má dáta o tom, kto sa kde nakazil, Matovič odpovedal. "Ak by pán Sulík z 11 hodín strávil aspoň 3 hodiny na pandemickej komisii a ústrednom krízovom štábe, tak by mal dáta. "

"Chýbala mi diskusia postavená na faktoch, chýbali mi dáta, na základe ktorých by sme vedeli zodpovedne zhodnotiť, či zavrieme všetky reštaurácie. Naďalej máme MHD zadarmo, vlaky zadarmo, kde je ďaleko väčšia koncentrácia ľudí," vysvetlil pred vládou minister hospodárstva Richard Sulík svoj včerajší odchod z rokovania Ústredného krízového štábu SR. Minister hospodárstva vyhlásil, že by chcel vidieť prieskum medzi nakazenými. Chcel by sa ich totiž opýtať, či chodia do fitnescentra, divadla a reštaurácie. "Ak by sa to vyhodnotilo, mali by sme lepšie podklady na rozhodnutie." 

"Milan Krajniak tam bol 5 hodín v sobotu aj v nedeľu. Len keď bol pánovi Sulíkovi prednejší obed v luxusnej reštaurácii..", poznamenal Matovič.  "Neľutujem, že som povedal na krízovom štábe, že tam padajú tliachaniny," reagoval Sulík. Keby tam podľa neho sedeli novinári, tiež by odišli. 

Matovič sa po rokovaní vlády na brífignu ospravedlnil všetkým odborníkom, ktorých podľa jeho slov Sulík urazil. "Bohužiaľ podpredseda vlády ich nazval naničhodníkmi a povedal, že len tliachajú." 

Matovič o výmene v SaS

"Ja si myslím, že v SaS by mali nájsť dôstojnešieho reprezentanta, ktorý by mal stranu viesť. V takejto situácii podraziť partnerovi, v koalícii nohy, je mimoriadne nezodpovedné. A ja hovorím, že na toto doplatí mnoho ľudí životmi a zdravým. Lebo ja hovorím, buď si zavrime celú krajinu alebo tu budú tisícky ľudí zomierať a trpieť na následky Covid-19." 

"Pri zavretí fitnesscentier nehlasovali proti, to je to zaujímavé. Nehlasovali proti tým opatreniam, zdržali sa. Takže kde je tu konzistencia. A ak si bude niekto myslieť, že ja tu budem ticho, lebo si to máme vydiskutovať, tak nebudem. Toto isté robil v prvej vlne, podrážal nohy." 

"O tom, kto bude lídrom strany Sloboda a Solidarita, rozhodnú členovia strany v tajnej voľbe na kongrese," reagoval minister hospodárstva. 

Vyjadrenie Matoviča si pozrite TU: 

"Ja som na vláde opakovane navrhoval, aby sme zaviedli dôslednejšiu kontrolu na hraniciach a to bolo ešte v čase, keď sme mali minimum nakazených," vyjadril sa Sulík. "To všetko, ale vyšlo na prázdno, nekonali sme. Nemá ale zmysel podliehať panike a začať zatvárať hlava-nehlava bez konkrétnych dát," povedal s tým, že je za to, aby štát začal zverejňovať všetky dáta.

Sulík nevedel pred novinármi povedať, ako dlho budú čakať podnikatelia na odškodnenie, ktoré bude súvisieť s koronakrízou. "Budeme pracovať na schéme, ktorú nám musí schváliť komisia. Sú tam isté komplikácie, ktoré to spomaľujú."

Po rokovaní vlády sa minister hospodárstva pre TV JOJ vyjadril, že si s premiérom vydiskutovali to, čo mali. 

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

23:20 Lockout: Útek z MS - 1
01:25 Kick-Ass 2
03:20 Krimi
22:30 Príbeh môjho syna
01:25 Bublina
02:45 Letecké katastrofy XIV.
23:05 Paranormálne záhady V.
00:05 Život po ľuďoch I.
01:05 POLICAJTI V AKCII
23:30 Arthur a Minimojovia
23:55 Bob staviteľ XV. - XVIII.
00:05 Rapotáčik 2
22:20 Zabijáci
00:15 Underground
02:55 Rozchod