Prezidentka reagovala na slová Matoviča o jej vetovaní zákonov. Toto sú jej dôvody

14.08.2020 11:01 Noviny.sk Politika

Prezidentka reagovala na slová Matoviča o jej vetovaní zákonov. Toto sú jej dôvody

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Prezidentka Zuzana Čaputová reagovala na slová premiéra Igora Matoviča, ktorý sa na sociálnej sieti vyjadril, že vetovaním zákona o telekomunikáciách zobrala vláde najväčšiu zbraň v boji proti koronavírusu. Prezidentka ale jasne uviedla dôvody, prečo tak urobila. Ako sa vyjadrila, opatrenia musia byť v súlade s ústavou.

Prezidentka Zuzana Čaputová vetovanie zákona o telekomunikáciách považuje za správne, pretože všetky opatrenia v boji s koronavírusom musia byť v súlade s ústavou. 

"Prezidentka jasne uviedla dôvody, pre ktoré sa rozhodla vrátiť spomínaný zákon. Prezidentke záleží na tom, aby sme prijímali efektívne opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu, ale musia byť aj v súlade s ústavou," uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec pre SITA. Hovorca tiež pripomenul, že ústavný súd nedávno pozastavil účinnosť obdobnej právnej úpravy týkajúcej sa prelomenia ochrany osobných údajov a ich poskytovania štátnej moci.

Hovorca Strižinec uviedol, že prezidentka je presvedčená, že ani schválený zákon by neprešiel testom ústavnosti. "Jeho znenie by viedlo k aplikačným problémom, ktoré vzbudzujú pochybnosti o jeho vykonateľnosti, a teda aj schopnosti dosiahnuť deklarovaný cieľ a účel,"  priblížil názor hlavy štátu. Podľa Čaputovej je len na poslancoch Národnej rady Slovenskej republiky, ako rýchlo a v akom znení zákon schvália. Myslí si však, že je lepšie, ak zákon upravia teraz, než keby mal účinnosť zákona pozastaviť ústavný súd.

Čaputová vetovala 31. júla tri zákony. Do parlamentu vrátila novely zákonov o prokuratúre, o komisárovi pre deti či komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím a tiež novelu o elektronických komunikáciách. Oznámila to na tlačovej konferencii v Prezidentskom paláci. V tejto súvislosti ide o vôbec prvé vetovanie zákonov, ktoré prezidentka vracia na opätovné prerokovanie od aktuálneho zloženia NR SR.

Premiér Matovič vetovanie zákona o elektronických komunikáciách označil za nezodpovedné. "Najmenej bolestivý a najefektívnejší nástroj boja nám úrad prezidentky vypol a zobral nám ho z ruky," povedal Matovič s tým, že podľa neho ide o nadprácu prezidentského úradu a je mu to mimoriadne ľúto.

Zdroj: noviny.sk/Sita/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

23:25 Vražedné čísla V.
00:25 NOVÝ ŽIVOT II.
01:25 Krimi
23:00 Muž tajči
01:15 Letecké katastrofy XIV.
02:15 Prvé oddelenie
22:50 Vraždy, ktoré šokovali XXIV.
00:45 POLICAJTI V AKCII
01:40 POLICAJTI V AKCII
23:30 Arthur a Minimojovia
23:55 Bob staviteľ XV. - XVIII.
00:05 Rapotáčik 2
21:55 Ten dvanáctý
00:05 Já nebo nikdo
01:35 Strážce spravedlnosti I.