Poslanci schválili tohtoročný rozpočet aj s rekordným navýšením

14.07.2020 15:35 Noviny.sk Politika

Poslanci schválili tohtoročný rozpočet aj s rekordným navýšením

BRATISLAVA / V parlamente bol rušný deň. Poslanci mali na stole novelu zákona o štátnom rozpočte ale aj zmenu pravidiel pre odvolávanie komisárky pre deti. Oba zákony prerokovali v zrýchlenom režime. Popoludní im z úradu vlády na stole pristáli ďalšie dva. A k tomu si ešte pridajte kontroverzný interrupčný zákon, ktorý nakoniec našiel podporu.

Oproti pôvodnému rozpočtu z dielne predchádzajúceho kabinetu tak schodok navyšuje až o 9,2 miliardy eur. Schválený materiál podľa ministerstva financií zohľadňuje negatívny vplyv pandémie, ale aj pôvodne nepokrytých výdavkov, na verejné financie. Novela ešte poputuje na podpis prezidentke.

Celkové výdavky štátneho rozpočtu sa pritom v novele zvyšujú o takmer 7,8 miliardy eur, z čoho väčšinu v sume 4,9 miliardy eur tvoria výdavky priamo súvisiace s pandémiou nového koronavírusu. Ide najmä o pokrytie dodatočných výdavkov Sociálnej poisťovne, rezortu práce, výpadku zdravotného poistenia, či dodatočných potrieb ďalších štátnych úradov vplyvom pandémie. Ďalších 2,9 miliardy eur predstavujú výdavky na zabezpečenie rozpočtovo nekrytých titulov. Na strane príjmov sa zase zohľadňuje hotovostný výpadok daňových aj nedaňových príjmov vplyvom koronakrízy o 1,4 miliardy eur.

Novela tak podľa rezortu financií reaguje na terajšiu situáciu vo verejných financiách po zohľadnení aktuálnej prognózy ministerstva, ktorá očakáva historicky najsilnejší prepad slovenskej ekonomiky. "Globálna pandémia stiahla v roku 2020 slovenskú ekonomiku do recesie. Očakávaný prepad HDP je na úrovni 9,8 %. Výkon ekonomiky klesne výrazne najmä v druhom štvrťroku, a to naprieč sektormi služieb, priemyslu a stavebníctva. HDP sa prepadne v roku 2020 nielen pre pokles investícií a spomalenie zahraničného dopytu, ale aj obmedzením domácej spotreby," uvádza ministerstvo v návrhu novely.

Hegerov predchodca Ladislav Kamenický hovorí o strieľaní miliardami eur bez akýchkoľvek detailov, kam majú tieto peniaze smerovať. Novela, ktorá zároveň masívne zvyšuje štátny dlh, by si podľa neho zaslúžila hlbšiu analýzu, ako štyri strany textu

K novelizácii štátneho rozpočtu sa vyjadril aj Robert Fico na tlačovej konferencii. "Bohatým a nenažratým bankám dáva vláda viac a viac a chudobným berie," vyjadril sa predseda strany Smer-SD. 

Zákon o interrupciách 

Poslanci Národnej rady SR (NR SR) dnes počas piateho rokovacieho dňa deviatej schôdze schválili v prvom čítaní novelu zákona o zdravotnej starostlivosti z dielne poslaneckého klubu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Návrh zavádza nové podporné a sociálne opatrenia v snahe predísť umelému prerušeniu tehotenstva. Nezaradení poslanci Tomáš Taraba, Štefan Kuffa, Filip Kuffa a Ján Podmanický svoj návrh zákona o umelom prerušení tehotenstva stiahli z programu rokovania schôdze.

Poslanci v prvom čítaní odsúhlasili vládny návrh zákona, ktorý umožňuje odvolať komisára pre deti a komisára pre osoby so zdravotným postihnutím, ak porušujú zákon o komisároch, resp. nevykonávajú svoju funkciu nezávisle. Schôdza pokračuje v stredu 15. júla o 09:00.

Pozrite si celé vyjadrenie: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:35 SEDEM
23:35 Vražedné čísla IV.
00:35 NOVÝ ŽIVOT II.
23:05 Pod paľbou
01:30 Profesionáli
02:20 Panelák VIII.
22:55 Vraždy, ktoré šokovali XXIV.
23:55 Spackané plastické operácie II.
00:55 POLICAJTI V AKCII
23:30 Arthur a Minimojovia
23:55 Bob staviteľ
00:05 Rapotáčik 2
22:10 Valhalla: Říše bohů
00:00 Trojitá hrozba
01:30 Pomsta zelených draků