Bratislava podnikla prvé kroky pred možným návratom pandémie. Leto však ľuďom nechcú pokaziť

Bratislava podnikla prvé kroky pred možným návratom pandémie. Leto však ľuďom nechcú pokaziť

BRATISLAVA / Zvyšujúci sa počet nakazených si všimlo aj hlavné mesto a napriek tomu, že neeviduje zatiaľ na svojom území žiadne ohnisko, už teraz sa pripravuje na 2. vlnu pandémie a podniká prvé kroky. Zároveň však nechce z Bratislavy urobiť mesto duchov a kultúrne akcie prispôsobili momentálnej situácii.

Z prvej vlny pandémie je jasné, že najzraniteľnejší sú seniori. Preto sa opatrenia týkajú najmä domovov sociálnych služieb. "Uvedomujeme si, že sociálne kontakty a podpora blízkych sú zvlášť pre starších ľudí dôležité, napriek tomu v záujme ich ochrany pristupujeme k prísnejším opatreniam u ležiacich pacientov a ťažko chorých klientov v štyroch z našich siedmich zariadení pre seniorov a od 15. júla u nich odporúčame obmedziť návštevy," uviedla hovorkyňa bratislavského magistrátu Katarína Rajčanová s tým, že rešpektujú výnimky stanovené Úradom verejného zdravotníctva pre pacientov s paliatívnym sprevádzaním v terminálnom štádiu ochorenia. Rodine a blízkym preto odporúčajú skôr kontakt prostredníctvom technológií. 

Ďalšie opatrenie sa týka samotných zamestnancov zariadení. "Rozhodli sme sa preto, že v prípade, keď im po návrate zo zahraničia neumožňuje bezplatné testovanie na COVID-19 štát, ponúkne im túto možnosť mesto. Zároveň ich edukujeme, aby sa vyhýbali situáciám, ktoré majú zvýšený potenciál nákazy novým koronavírusom a aby dbali na dôsledné dodržiavanie zavedených hygienických opatrení," pokračuje Rajčanová. 

Keďže rovnako ako aj ostatné hlavné mestá sú najnavštevovanejšie, musí mesto rátať aj s prísunom turistov. "Prosíme všetky Bratislavčanky a Bratislavčanov, ale aj všetkých návštevníkov mesta, aby boli aj naďalej trpezliví a tolerantní k svojmu okoliu a chránili svoje zdravie. Lebo disciplína je aj naďalej naša jediná vakcína," dodala hovorkyňa bratislavského magistrátu. 

Napriek zvýšeným opatreniam však mesto chce, aby si ľudia užili leto a preto na rozdiel od niektorých miesto otvorili verejné kúpaliská a pripravujú aj rôzne kultúrne akcie v exteriéri. "Ten program chceme prispôsobiť tomu, aby ľudia mali kde stráviť leto v Bratislave. Kultúrne akcie pripravuje BKS na netradičných miestach, napríklad v Botanickej záhrade, kde bude možné zabezpečiť či už tie odstupy, alebo v exteriéri nie je treba nosiť tie rúška, tak je to pohodlnejšie," prezradila Rajčanová na záver.  

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:25 ŠPORT
20:30 NAJLEPŠIE POČASIE
19:35 Profesionáli II.
20:25 Nemilosrdní
22:30 Hranice
20:10 Columbo
22:05 Vražedné čísla V.
23:05 Paranormálne záhady V.
20:10 Macko Uško
20:25 Krtko
20:30 Bob a Bobek králiky z klobúka
20:15 Černé zlato
22:30 Vzkaz v láhvi
00:20 Rodinná tajemství