Fico po predsedníctve prezradil plány v Smere-SD. Pellegriniho ostro skritizoval, ten bez reakcie neostal

23.06.2020 19:56 Noviny.sk Politika

Fico po predsedníctve prezradil plány v Smere-SD. Pellegriniho ostro skritizoval, ten bez reakcie neostal

BRATISLAVA / Čaká nás veľa vnútrostraníckej práce. to sú slová predsedu Smeru-SD Roberta Fica po zasadnutí predsedníctva strany. Po, zatiaľ neoficiálnom, odchode Petra Pellegriniho a ďalších 11 členov strany sa predsedníctva zúčastnilo 26 poslancov. Fico novinárom povedal, aké kroky a personálne zmeny v rámci Smeru plánuje. Na Pellegriniho adresu povedal tvrdý odkaz. Krátko na to TV JOJ získala stanovisko, v ktorom odchádzajúci člen Smeru reaguje na Ficove slová.

Verejnosťou a novinármi dlho očakávané predsedníctvo strany Smer-SD sa konečne uskutočnilo. Predseda strany Robert Fico po ňom oznámil rázne zmeny, ktoré majú podľa jeho slov nastať už budúci týždeň. Okrem "vyhadzova" budú v strane prijímať aj nových podpredsedov. "Čaká nás veľa vnútrostraníckej práce. V pondelok alebo utorok sa stretneme znova a budú odvolaní všetci podpredsedovia okresných organizácií, budú odvolaní všetci, ktorí nemajú záujem spolupracovať so Smerom. Tiež vymenujeme nových okresných podpredsedov a vymenujeme aj nových krajských tam, kde chýbajú," vyjadril sa Robert Fico k štrukturálnym zmenám v strane. Aktuálne mu tiež chýbajú dva kraje. Ako sa vyjadril ide o Banskobystrický, kde " ho zradila pani Laššáková" a Košický kraj, " kde nás zradil Richard Raši." 

Na predsedníctve sa smeráci dohodli, že následne zvolajú mimoriadny snem, kde sa bude riešiť aj otázka generálneho manažéra, pretože ten podľa slov Fica nesmie chýbať. Nový podpredseda bude aj v Bratislave. "Budeme voliť nových podpredsedov strany. Chceme tam mladých nových ľudí a plus osvedčené tváre," vyhlásil. Fico sa zrejme predsedníckej stoličky vzdať nechystá. Akým spôsobom chce ďalej pôsobiť, v tom má jasno už teraz. "Budem kandidovať na post predsedu strany s tým, že pripravím stranu na budúce parlamentné voľby....som pripravený stranu týmto spôsobom ťahať ďalej, aby bola úspešná," uviedol. Nevylúčil, že tvárou kampane do parlamentných volieb bude niekto iný, ako on sám. 

Poslanci hovorili aj o samotnom obsahu politiky, ktorú tvoria a budú tvoriť ďalej. Ochrana sociálnej demokracie je hlavným cieľom strany, no a podľa slov Fica budú aj tvrdou a razantnou opozíciou. Zbytočne mariť návrhy zákonov sa ale nehodlajú, ak sa im budú pozdávať. "Chcem povedať, že nám narozdiel od pánov čo boli v opozícii záleží na ľuďoch na Slovensku, preto podporíme dobré návrhy a tie, s ktorými nebudeme súhlasiť, povieme razantne nie," podotkol. 

Neviem, čo ten chlapec chce

Keďže pred niekoľkými dňami bývalý podpredseda strany Smer-SD a expremiér Peter Pellegrini ohlásil zakladanie novej strany, kam stiahol so sebou aj 11 smerákov, predsedníctva strany sa dnes zúčastnilo len 26 poslancov. "Pellegrini dostal vážnu ponuku, mohol byť dnes predsedom Smeru sociálnej demokracie. Dostal tú ponuku, ale on ju odmietol.... Neviem čo ten chlapec chce, ale to je jeho vec," povedal na adresu Pellegriniho Fico s tým, že ľudia v regiónoch tento krok "Pellegriniho jedenástky" vnímajú negatívne.  

Prečo ale s Petrom Pellegrinim neodišiel aj Ladislav Kamenický? Podľa jeho slov mal úplne jasno v tom, že v strane zostať chce a ani na chvíľu nezapochyboval. "Ja som na tej ľavej strane v strede prúdu a mne sa páči ako Robert Fico robí politiku. Budem sa venovať mladým rodinám, sociálne slabším...Mám ale veľkú obavu o nezamestnanosť, ako táto vláda zvládla koronakrízu," vyjadril sa na margo svojho zotrvania.

Reakcia Pellegriniho

"Ukončenie členstva v strane si každý rieši na svojej okresnej organizácií individuálne. Zároveň všetci príslušní poslanci avizovali, že sú pripravení vysporiadať sa so svojimi funkciami na základe reálnych pomerov na septembrovej schôdzi parlamentu," reagoval na vyjadrenia Fica odchádzajúcu člen Peter Pellegrini. 

Blaha, Blanár, Glváč aj Kaliňák

No a podporu v Smere-SD zo strany Fica má nateraz Ľuboš Blaha. Jeho prácu označil sa dobrú a na jeho osobu povedal, že je to schopný a inteligentný človek. "Ja určite rátam, pokiaľ ide o Ľuboša Blahu, má moju podporu. Smer dnes mohol mať 30 percent ale zrada je zrada," dodal Fico. V hre je teraz meno Juraj Blanár, ktorý by zrejme mohol byť novým podpredsedom NR SR za stranu Smer-SD.  

No a hoci sa Robert Kaliňák a Martin Glváč na čas "stiahli", Fico ich  pôsobenie v Smere nevníma negatívne. Povedal, že ak budú mať záujem zachovať si funkcie, tak bude "za". Robert Kaliňák sa po slovách Roberta Fica vyjadril, že o kreslo podpredsedu strany sa  znovu "biť" nebude. Na otázku, či teda definitívne vraví nie, odpovedal: "Never say, never. Uvidíme čo bude." Prácu so Smerom nevylučuje, no a ako poznamenal
 "už v minulosti som povedal, že ma to tu baví." 

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
09:45 Súdna sieň
08:30 Kosti XI.
09:25 Kosti XI.
10:40 IQ Taxi
08:15 Divoké kone
09:50 Divoké kone
11:20 Nákupné maniačky
08:20 Viking Vicky
08:35 Petronela Jabĺčková
08:50 Barbapapa na ceste okolo sveta
07:25 Osudová láska
08:55 Klíč k minulosti
10:55 Růžový a černý