Európska komisa žaluje Rakúsko. Prídavky na deti zamestnancov krajín EÚ pokladá za diskriminačné

14.05.2020 15:15 Noviny.sk Politika

Európska komisa žaluje Rakúsko. Prídavky na deti zamestnancov krajín EÚ pokladá za diskriminačné

Archívna reportáž
embed kód
VIEDEŇ / Európska komisia podala žalobu na Súdnom dvore Európskej únie na Rakúsko za takzvanú indexáciu prídavkov na deti zahraničných pracovníkov, ktoré žijú vo svojej vlasti. Zamestnanci z chudobnejších krajín podľa nej dostávajú prídavky nižšie, z tých bohatších zase vyššie, než Rakúšania. Nariadenie, ktoré sa negatívne dotklo napríklad zamestnancov zo Slovenska, Česka, či Rumunska, považuje totiž za diskriminačné a v rozpore s únijným právom. Jeho dôsledkom je podľa rakúskych médií okrem iného aj odlev opatrovateliek z východnej Európy.

Rakúsko od 1. januára 2019 znížilo prídavky na deti ľudí z iných krajín EÚ, ktorí síce v Rakúsku pracujú, no ich ratolesti žijú v inej krajine. Na základe indexácie prídavky zodpovedajú životným nákladom v krjainách ich pôvodu.  Výsledkom je najmä to, že pracovníci z chudobnejších členských krjaín vrátane Česka a Slovenska, dostávajú na svoje deti žijúce doma menej peňazí, zatiaľ čo zamestnanci z bohatších krajín viac. 

Krátenie dávok porušuje "platné predpisy o koordinácii sociálneho zabezpečenia a je diskriminačné, pretože niektorí dochádzajúci zamestnanci z krajín EÚ, ktorí v Rakúsku prispievajú v plnom rozsahu k hospodárstvu, sociálnemu poisteniu, dostávajú nižšie dávky než tí, ktorých deti žijú s nimi v Rakúsku," zdôvodnila žalobu Európska komisia. 

Komisia tiež argumentuje, že indexácia neplatí pre Rakúšanov, ktorí pracujú pre rakúskeho zamestnávateľa v cudzine a ich deti tam s nimi žijú. Ich postavenie je pritom s cudzincami pracujúcimi v Rakúsku porovnateľné. 

Kvôli podozreniu, že indexácia je nezlúčiteľná s unijným právom, zahájila komisia riadenie s Rakúskom minulý rok. Unijný súd sa prípadom zaoberá od konca apríla 2020, kedy sa na nich obrátil s dotazom ohľadom zlučiteľnosti s unijným právom finančný súd v Rakúsku. Ten tak učinil na základe sťažnosti českej pendlery, ktorú krátenie prídavkov postihlo. 

Súčasná ministerka pre rodinu, z radu ľudovcov, Christine Aschbacherová sa vyjadrila, že opatrenie je pre Rakúsko "otázkou spravodlivosti". 

Zdroj: noviny.sk/čtk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:00 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:55 Kixšou
06:20 POLICAJTI V AKCII
07:30 Panelák VII.
06:05 Prvé oddelenie II.
06:20 Prvé oddelenie II.
06:40 Dovidenia, stará mama! II.
06:00 Rozprávanie o víle Amálke
06:05 Bob staviteľ
06:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
05:40 Tajemství úspěchu
07:40 Psí poslání
09:35 Hluboká voda