Pellegrini už oficiálne nie je premiérom. Na ustanovujúcej schôdzi podal demisiu

20.03.2020 21:50 Noviny.sk Politika

Pellegrini už oficiálne nie je premiérom. Na ustanovujúcej schôdzi podal demisiu

Archívne video
Slovenský parlament je už v novom zložení. embed kód
BRATISLAVA / Premiér Peter Pellegrini vo svojej funkcií skončil. Nahradí ho Igor Matovič, ktorého prezidentka vymenuje zajtra.

Premiér Peter Pellegrini  podal po ustanovujúcej schôdzi demisiu svojej vlády do rúk prezidentky Zuzany Čaputovej. Hlava štátu v príhovore ocenila, že v čase, keď Pellegrini viedol vládu, došlo k viacerým dobrým zmenám. Krajina podľa Čaputovej zaznamenala stabilný hospodársky rast, nezamestnanosť sa znížila, zvýšili sa príjmy zamestnancov vo verejnej správe, v školstve, obrane a v zdravotníctve. "Musím však zároveň vyjadriť aj poľutovanie nad tým, že pozitívnych zmien nebolo viac," podotkla. Prezidentka upozornila, že sa nevyužili dobré časy na zásadné zmeny v oblastiach, ktoré sú kľúčové pre budúcu prosperitu. Ocenila, že Pellegrini s ďalšími ministrami pohotovo a razantne reagovali na šírenie koronavírusu.

Premiér vyhlásil, že bolo pre neho cťou byť súčasťou vlády a viesť ju v dobrých aj horších časoch. Tvrdil, že odovzdáva krajinu, ktorá je plne rešpektovaná v zahraničí a že spolu s ministrami všetci pracovali čo najlepšie, ako vedeli. Prezidentke poďakoval za krátku, ale konštruktívnu spoluprácu. Rovnako za to, že obaja udržali vzájomné vzťahy na vysokej úrovni. "Bolo mi cťou s vami spolupracovať," dodal Pellegrini.

Na slávnostnom akte boli prítomní okrem premiéra aj ostatní členovia jeho vlády.

Pellegriniho za premiéra vymenoval prezident Andrej Kiska v marci 2018. Funkcie sa ujal po tom, čo z postu predsedu vlády odišiel jeho stranícky šéf Robert Fico. Pellegrini po vymenovaní sľúbil, že jeho vláda urobí všetko preto, aby sa vyšetrila dvojnásobná úkladná vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Prezident Kiska nastupujúcemu šéfovi vlády vtedy povedal, že jeho základnou zodpovednosťou je zmeniť štýl vládnutia.

Novú vládu s premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO) prezidentka vymenuje  o 13:00.

Takto vyzerala posledná schôdza dosluhujúceho prezidenta:

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:25 Fórky, vtipky XXVIII.
08:55 Súdna sieň
06:05 Nevinní
07:25 Panelák VII.
08:35 Simpsonovci VIII.
06:30 Kutyil s.r.o. II.
07:25 POLICAJTI V AKCII
08:20 ZÁCHRANÁRI
06:40 Tashiho svet
06:55 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
07:10 Požiarnik Sam IX.
05:10 Let’s Dance: Revolution
07:05 Red Dog - psí legenda
08:45 Zamilovaní