Medzi slovenskými europoslancami sú aj bývalí poslanci NR SR, a teda môžu porovnávať. Niektoré veci ich aj prekvapili

Medzi slovenskými europoslancami sú aj bývalí poslanci NR SR, a teda môžu porovnávať. Niektoré veci ich aj prekvapili

ŠTRASBURG/BRATISLAVA / Nový Európsky parlament, ktorý vzišiel z májových volieb, už začal naplno pracovať. Má za sebou už prvé sedenie, prvé funkcie sú zvolené a poslanci sú rozdelení do rôznych výborov, v ktorých budú odborne pracovať.

Prvý zásadný rozdiel je v počtoch. Kým národná rada má 150 poslancov, v europarlamente ich je 747. Ak si však niekto myslí, že aký je ten Brusel pre-byrokratizovaný a pre-poslancovaný, tak sa mýli. Na Slovensku žije necelých 5 a pol milióna obyvateľov, čiže na jedného poslanca pripadá zhruba 36-tisíc ľudí. Európska únia však už presiahla pol miliardy, takže na jedného europoslanca pripadá približne 687-tisíc obyvateľov EÚ.

"Európsky parlament je naozaj omnoho rôznorodejší, veď len naša skupina kresťanských demokratov má viac členov ako celý slovenský parlament," vysvetľuje europoslanec Ivan Štefanec z Európskej ľudovej strany. Europoslancovi Petrovi Pollákovi sa rokovania v Európskom parlamente zdajú byť viac v duchu demokracie, riešenia sa hľadajú aj s názorovými protivníkmi či opozíciou. "Traja predsedovia politických strán povedia svojim poslancom, ako majú zahlasovať a zahlasujú. V Európskom parlamente to tak nechodí," približuje Peter Pollák z Európskej ľudovej strany. 

Spolupráca v europarlamente má regionálny rozmer

V slovenskom parlamente politici neraz vnímajú veci len domácou optikou, v europarlamente sa snažia zosúladiť pohľady 28-ich krajín. Spolupráca tam má aj regionálny rozmer, a napríklad v prípade V-4 nie je vždy ideálna.
"Za problém považujem skôr to, že na vyšehradskej úrovni sa niečo dohodne a potom je vždy nejaká krajina, ktorá prvá opustí túto pozíciu," myslí si europoslankyňa Monika Beňová zo Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov. 

Liberála Eugena Jurzycu zaskočilo to, že v europarlamente sa občas hlasuje zodvihnutím ruky a pri takej mase je to neprehľadné. "To hlasovanie je teda niekedy oproti národnej rade troška chaos. Tam sme väčšinou hlasovali elektronicky, bol v tom poriadok," tvrdí europoslanec Eugen Jurzyca zo skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov

Lucia Nicholsonová obsadila významnú pozíciu v europarlamente. Viac vo videu: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:00 NAJLEPŠIE POČASIE
05:05 Noviny TV JOJ
05:45 Krimi
05:05 Súdna sieň
05:50 Súdna sieň
06:45 Dr. LUDSKY
05:10 Súdna sieň
06:00 Prvé oddelenie II.
06:20 Prvé oddelenie II.
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:55 Slunce, seno, erotika
07:50 Děkan Spanley
09:40 Žena z mých snů