Von der Leyen: Európska únia potrebuje jasnú definíciu azylu ako aj nelegálnej migrácie

10.07.2019 16:33 Noviny.sk Politika

Von der Leyen: Európska únia potrebuje jasnú definíciu azylu ako aj nelegálnej migrácie

Archívna reportáž
embed kód
BRUSEL / Európska únia potrebuje jasnú spoločnú definíciu azylu a toho, kto na ňu má nárok, uviedla pred europoslancami liberálnej frakcie Obnova Európy kandidátka do čela budúcej Euróskej komisie Ursula von der Definovat. Definovať bude nutné podľa nej tiež, čo presne je nelegálna migrácia, ale aj migrácia legálna.

"A keď hovoríme o takej jasnej definícii, tak tiež určite potrebujeme systém, ktorý nám umožní udržať vnútri Schengenu hranice otvorené. Preto musia byť vonkajšie hranice pevné a bezpečné," uviedla terajšia nemecká ministerka obrany.

​Ako možnú budúcu šéfku Európskej komisie ju vybral minulý týždeň summit EÚ, von der Leyen sa teraz pred hlasovaním europarlamentu budúci týždeň snaží získať čo najširšiu podporu medzi europoslancami.

Podľa von der Leyen je nutné vedieť, kto do EÚ vstupuje a kto ju opúšťa. Vyslovila sa pre ďaleko rýchlejšie personálne posilnenie spoločnej európskej pobrežnej a pohraničnej stráže. "Myslím, že 10.000 ľudí vo Frontextu v roku 2027 je príliš ďaleko. Musí to byť výrazne, výrazne skôr," uviedla.

Za "ušľachtilú úlohu" pritom označila boj s organizovaným zločinom a prevádzačstvom. "Musíme ale tiež investovať do svojho susedstva, do afrických krajín, do ich dobrej správy, ekonomického rozvoja, do bezpečnosti a stabilitu," povedala europoslancom. Len tak podľa nej tamojší ľudia uvidia vo svojich vlastných krajinách perspektívu.

Zdroj: noviny.sk/čtk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:25 Šport
20:30 Najlepšie počasie
19:30 Profesionáli III.
20:30 Denník Bridget Jonesovej
22:35 Niečo na tej Mary je
19:00 Štyri svadby a jeden pohreb
20:10 C.S.I.: Kriminálka New York VI.
20:55 C.S.I.: Kriminálka New York VI.
19:35 SpongeBob v nohaviciach IX.
20:00 Z rozprávky do rozprávky
20:10 Macko Uško
18:25 Cirkus
20:15 Na nože
22:30 Dřív než půjdu spát