Pellegrini: Kiska je lenivý. V deň osláv vylodenia Normandie mal rozlúčkový večierok

Pellegrini: Kiska je lenivý. V deň osláv vylodenia Normandie mal rozlúčkový večierok

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Už sa tešíme, že budeme môcť s Andrejom Kiskom bojovať tak, ako sa dá s politickým rivalom, keďže ako prezident bol tak trošku chránený. V relácii RTVS Sobotné dialógy premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) tak reagoval na založenie strany končiacim prezidentom.

"Nemyslím si, že to zatiaľ vzbudilo nejakú ohromnú pozornosť. Skôr sa mi zdá, že v opozičnom prostredí bude o jednu stranu viac,“ uviedol. Kiskove vyjadrenie pre Nový čas, že sa ukázal jasný presah mafie na Úrad vlády SR, Pellegrini vníma len ako prezidentove kritizovanie. "Prezident za päť rokov veľa toho pekného o Slovensku nielen doma, ale aj v zahraničí, nepovedal. Neustále krajinu kritizoval. Nikto tak o svojej krajine negatívne nerozprával, ako o našej rozprával prezident Kiska. Dnes vládu neriadi mafia, ani žiadna mafia neriadi moje kroky. Nech sa stráni takýchto vyjadrení, tým ubližuje Slovenskej republike, ale aj uráža, hovorí nepravdu, pretože ja som predseda vlády a odmietam, aby mňa niekto spájal s mafiou. Táto vláda funguje ako má a som rád, že dosahuje výsledky. Za ten čas, čo som na čele vlády, sme mnohé veci, ktoré sa možno aj 20 rokov nehýbali, posunuli konečne k lepšiemu,“ konštatoval premiér.

S novou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, ako zopakoval, je pripravený spolupracovať. "Mali by sme spolupracovať tam, kde môžeme vyriešiť problémy, aby sa na Slovensku žilo lepšie a aby sa posúvalo dopredu. Prezidentku som požiadal o elementárnu mieru spravodlivosti. Rešpektujem kritiku, poukázanie na problémy, ale na druhej strane, ak chceme byť spravodliví, treba zase aj poukázať na úspechy a pochváliť oblasti, kde sa tie veci zlepšujú. Ak pani prezidentka bude takýmto spôsobom pôsobiť, tak si myslím, že spolupráca medzi nami dvoma môže byť na prospech tejto krajiny,“ povedal Pellegrini. Prízvukoval, že s Kiskom takú skúsenosť nemal.

​O dianí v strane Smer-SD a či by mala zmeniť lídra, premiér uviedol, že v prvom rade sú záujmy Slovenskej republiky, potom jeho záujmy ako bude vyzerať najúspešnejšia strana a až nakoniec, kto bude sedieť na ktorej stoličke. Na otázku, či zostane v strane, ak ju Robert Fico povedie do volieb, povedal, že „ak by strana dala najavo, že nemá záujem o moje služby, v strane by som nezostal. Na druhej strane si myslím, že ešte mám čo ponúknuť". Dodal, že to sa bude riešiť v rámci vnútrostraníckej diskusie, strana by na konci leta mala mať jasno, v akej konštalácii chce ísť do volieb a s čím.

Pellegrini v relácii RTVS Sobotné dialógy kritizoval Kisku za to, že sa nezúčastnil na oslavách vylodenia Normandie. Povedal, že je lenivý, hoci berie plat až do 15. júna a v deň výročia mal rozlúčkový večierok. Dodal, že on sa osláv zúčastniť nemohol, keďže musel ísť do Ruska. Kancelária prezidenta sa k tomu nevyjadrila. 

Premiér sa bráni tým, že návšteva Ruska bola dlhodobo plánovaná a termín nebolo možné zmeniť. Preto okamžite kontaktovali kanceláriu prezidenta. Andrej Kiska mu mal ale oznámiť, že už nevycestuje, lebo jeho posledná zahraničná cesta bola do Prahy. Za to ho nechváli ani opozícia. "Bolo absolútne pochopiteľné, že by mal ísť najvyšší ústavný činiteľ do Normandie. To bolo psou povinnosťou Andrea Kisku tam ísť. A nie nejaké rozlúčkové večierky a dýchanky. Toto mu vyčítam," povedal poslanec Boris Kollár.  

"Mal reprezentovať SR v Normandii a on tam nešiel. Čo považujem za veľmi zlé rozhodnutie. Som presvedčený, že uprednostnil vnútropolitické záujmy pred zahranično politickými záujmami krajiny," uviedol tieňový minister obrany OĽaNO Jaroslav Naď. Kritiku si neodpustil ani politický analytik. Ján Baránek tvrdí, že samotné oslavy v Normandii pre nás prebehli nedôstojne, lebo sme tam nemali adekvátne zastúpenie. Podľa neho ide o diplomatické faux pas pre Slovensko.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:45 Súdna sieň
10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
10:35 IQ Taxi
11:35 Extrémni žgrloši II.
12:00 Poklady z blšáku V.
10:05 Divoké kone
11:35 Nákupné maniačky
12:45 Prvé oddelenie
10:35 Okido II.
10:50 Jahôdka a jej kamaráti I.
11:20 Arthur a Minimojovia
09:35 Srdce na správném místě
11:15 Až vyjde měsíc
12:55 Králové hor