Ústavný súd je v pasci. Bude naďalej fungovať v krízovom režime?

Ústavný súd je v pasci. Bude naďalej fungovať v krízovom režime?

BRATISLAVA / Po tom, čo poslanci ani v druhom kole už tretej voľby ústavných sudcov nezvolili dosť kandidátov, sa vynára niekoľko otázok. Jednou je, či nehrozí ústavná kríza, ak jedna z najdôležitejších inštitúcií, akou je ústavný súd, funguje už pol roka v krízovom režime. Po vyjadrení prezidenta Kisku, že nových sudcov si nevyberie, kým parlament nezvolí plný počet kandidátov, je isté, že tak skoro sa situácia nezmení.

Je zrejmé, že nás čaká štvrtá voľba kandidátov na ústavných sudcov. "Súd bude naďalej nekompletný a bude mu chýbať šesť sudcov, pretože prezident nemenuje z čiastočnej ponuky a bude čakať, kým parlament dovolí všetkých kandidátov. Je to dosť veľká hanba zo strany parlamentu," uviedol poslanec za SaS Ondrej Dostál. 

"Som presvedčený, že prezident tak ako vybral kandidátov predošlé razy, môže konať aj teraz a je on na ťahu a keby chcel, môže ústavnému súdu pomôcť," reagoval podpredseda za Most-Híd Andrej Hrnčiar. Ústavný súd môže len čakať, kedy sa politici dohodnú. Tí kalkulujú aj s výmenou v prezidentkou v paláci. "Ak prezidentka uzná za vhodné, tak môže z ľudí, ktorých navolila národná rada menovať ústavných sudcov," dodal Hrnčiar.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

14:10 Súdna sieň
15:20 ZÁCHRANÁRI
16:10 NAŠI II.
14:05 Panelák
14:55 Panelák
15:45 Profesionáli II.
13:40 Dr. LUDSKY
14:50 Kosti II.
15:50 Tlkot srdca
14:45 Ferdo Mravec
15:15 Jahôdka a jej kamaráti II.
15:40 Lovci drakov
14:30 Žena z mých snů
16:15 Bella a Sebastian 3: Přátelé navždy
18:00 Tristan a Isolda