Jasno
27°
Bratislava
Edita
26.9.2023
Pojednávanie s Pavlom Ruskom: Černák priznal vinu v príprave vraždy Volzovej
Zdielať na

Pojednávanie s Pavlom Ruskom: Černák priznal vinu v príprave vraždy Volzovej

BRATISLAVA / Vo štvrtok začal v bratislavskom Ústave na výkon väzby a trestu odňatia slobody pojednávanie s Pavlom Ruskom. Ten čelí obžalobe v prípade objednávky vraždy jeho bývalej obchodnej partnerky Sylvie Volzovej. Spolu s ním sú v prípade obžalovaní aj na doživotie odsúdení príslušníci podsvetia Mikuláš Černák a Róbert Lališ a takisto Miloš Kaštan. Rusko prišiel na súd krátko pred 9. hodinou ráno. Sú tam s ním aj advokáti. Černák v kauze prípravy vraždy Volzovej priznal vinu. Podľa obžaloby ponúkal Pavol R. za likvidáciu jeho obchodnej spoločníčky 20 miliónov korún.

Tvrdenia prokuratúry v obžalobe v kauze prípravy vraždy Sylvie Volzovej potvrdil pred súdom obžalovaný Miloš Kaštan. Ako uviedol vo svojej výpovedi, v roku 1997 ho požiadali, aby sprostredkoval stretnutie vtedajšieho riaditeľa TV Markíza Pavla R. s Mikulášom Černákom. Toto stretnutie sa uskutočnilo v Banskej Bystrici v priestoroch bezpečnostnej služby Security 3. "Hneď začal rozprávať, že má problémy so svojou spoločníčkou," uviedol Kaštan na margo obžalovaného Pavla Ruska s tým, že černákovcom na stretnutí povedal, že chce, aby Volzová zmizla. "Povedal, že za túto službu vie zaplatiť slušné peniaze," povedal Kaštan. Potvrdil takisto výpoveď svojho bývalého komplica Mikuláša Černáka, že sa s Ruskom stretli ešte raz v Bratislave za prítomnosti členov skupiny sýkorovci.

Na doživotie odsúdený šéf podsvetia z Banskej Bystrice Mikuláš Černák vo štvrtok priznal vinu v kauze prípravy vraždy Sylvie Volzovej. Pred senátom Okresného súdu Bratislava II tak potvrdil verziu obžaloby, podľa ktorej si u neho v roku 1997 objednal jej fyzickú likvidáciu vtedajší riaditeľ TV Markíza Pavol Rusko.

Podľa prokuratúry Rusko chcel, aby Volzovú uniesli, prinútili ju prepísať na neho jej podiel v spoločnosti Markíza Slovakia a následne ju odstránili. Za to ponúkal odmenu 20 miliónov vtedajších korún. "V tom čase sme sa zaoberali takouto trestnou činnosťou a vzhľadom na výšku odmeny sme veľmi rýchlo súhlasili," povedal Černák s tým, že sa s Ruskom stretli najskôr v Banskej Bystrici a následne aj v Bratislave. Podľa Černáka povedal, že vec majú vykonať "tak, ako to bolo urobené s pánom Bachledom". Ide o bývalého prednostu Okresného úradu v Poprade, ktorého černákovci zlikvidovali na objednávku Petra Steinhübela niekoľko mesiacov predtým. Černákovi podľa vlastných slov pritom nebolo jasné, odkiaľ mal Pavol R. informácie o tomto prípade, mohlo to však podľa neho byť z prostredia spravodajských zložiek.

Pozrite si výpoveď Mikuláša Černáka. 

Sledovanie Volzovej mala vykonať bratislavská skupina sýkorovcov. Keď Černáka v decembri 1997 vzali do väzby, nakoniec nič neuskutočnili. Černák pred súdom povedal, že v tejto veci pôvodne nechcel svedčiť, keďže Rusko. bol v minulosti členom vlády a nevedel, či je spoločnosť pripravená na takýto proces. O skutku vyšetrovateľom najprv povedal len v rámci výpovedí o iných veciach. Tí si potom jeho verziu verifikovali u iných osôb. "Vedel som, že to bude tvrdé," povedal s tým, že Pavol Rusko na neho opakovane útočil v médiách. Černák pritom podľa vlastných slov proti Ruskovi nič osobné nemá.

Obžalobe z vraždy spolupáchateľstvom v štádiu prípravy spolu s Černákom a Pavlom R. čelia aj na doživotie odsúdený šéf sýkorovcov Róbert Lališ a Černákov komplic Miloš Kaštan. Ten by mal vypovedať v popoludňajších hodinách.

Pavol Rusko sa pred pojednávaním postavil pred novinárov. "Keď som sa pripravoval, tak som si prečítal, že Černák je viac ako 25-násobný vrah. Dvadsaťpäťkrát úmyselne vraždil a odrazu sa rozhodol ísť na slobodu a rozprávať to, čo iní chcú, aby povedal. Bez ohľadu na to, či je to klamstvo veľké alebo malé. Najhoršie na tom všetkom je, že tomuto človeku iní pomáhajú. Nie je to tak, že on spolupracuje s políciou, je to tak, že polícia, respektíve orgány činné v trestnom konaní, vyšetrovateľ aj prokurátor spolupracujú s ním. To je podľa mňa absurdné zlo," uviedol Rusko a dodal: "Počas tohto procesu sa celou silou, odvahou a energiou postavím proti tomuto zlu a budem robiť všetko preto, aby sa to Černákovi za pomoci vyšetrovateľa a prokurátora nepodarilo. Vytvárajú predpoklady, že aj keď Senát bude niekedy v budúcnosti rozhodovať o jeho vine a nevine, tak tým hovoria, že mu veríme".

Volzová počas celého vyšetrovania absolútne spolupracovala s vyšetrovacími orgánmi, lebo dôverovala vyšetrovateľom tímu Gorila. Neskôr mali nastať snahy o ovplyvňovanie vyšetrovateľa inými aj stíhanými osobami cez vedenie NAKA a poškodená, podľa jej advokáta, má dnes preto dôvodné obavy o jej bezpečie v prípade, že by mala byť osobne prítomná na rozbehnutom procese.

Exministra v súvislosti s údajnou objednávkou vraždy, ktorá nakoniec nebola vykonaná, zadržali ešte na jeseň 2017. Následne strávil približne mesiac vo väzbe. Prepustili ho až na pokyn Krajského súdu v Bratislave, musí však nosiť monitorovacie zariadenie. Prokuratúra pre Ruska po prepustení znovu opakovane žiadala väzbu, súdy ale požiadavke nevyhoveli.

Samotný Pavol Rusko v decembri 2018 v súvislosti s kauzou objednávky vraždy zdôraznil, že zo smrti Volzovej by nemal prospech. V roku 1995 podľa neho vznikla spoločnosť Markíza Slovakia, ako držiteľ vysielacej licencie podpísala zmluvu so spoločnosťou TV Markíza, ktorá zabezpečovala výrobu televízneho vysielania. Volzová podľa Ruska nikdy nemala podiel v televízii, bola len spolumajiteľkou Markíza Slovakia. Táto spoločnosť mala dostávať 10 percent zisku televízie, teda podiel Volzovej bol päť percent zisku. "Ak toto má byť vysoká majetková hodnota, tak to je na zamyslenie,“ povedal v súvislosti s obvinením, že si vraždu objednal pre majetkový prospech. Tiež vyhlásil, že nikdy nebol vo firme Mikuláša Černáka a nestretol sa ani s členmi skupiny sýkorovcov. Podľa obvinenia ich on najal, aby Volzovú sledovali.

Podľa Ruska sa Volzová neskrývala, preto by bolo absurdné platiť niekomu peniaze za jej sledovanie. Tiež tvrdil, že ešte v čase mečiarizmu stál proti vládnej moci, preto, ak by si objednal vraždu, mohol ho každý, kto o tom vedel, v tom čase zdiskreditovať. Černák, ktorý bol vtedy vo väzbe, by podľa Ruska dostal za jeho diskreditáciu „slobodu a pol Slovenska“. Diskreditovať ho tiež v tejto súvislosti mohli Peter Steinhübel a Peter Čongrády, ktorí chceli podľa neho získať Markízu. Volzová mala navyše podľa Ruska vtedy Čongrádyho ochranku a podpísala mu neexistujúci dlh, na základe ktorého chcel televíziu prebrať. Obvinenie v tejto kauze vníma Pavol Rusko ako snahu diskreditovať jeho osobu. V januári preto podal na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie.

Bývalý riaditeľ Markízy je tiež obvinený v prípade miliónových zmeniek, ktorých vyplatenia sa na súde domáhal v súčasnosti väzobne stíhaný podnikateľ Marian Kočner.

Rusko pred časom uviedol, že by zo smrti Sylvie Volzovej žiaden prospech nemal. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy