Poslanci prelomili veto. Dali opäť zelenú zákonu o osobitých odvodoch

13.12.2018 19:35 Noviny.sk Politika

Poslanci prelomili veto. Dali opäť zelenú zákonu o osobitých odvodoch

BRATISLAVA / Poslanci vo štvrtok začali 39. schôdzu prerokovaním zákona o osobitom odvode obchodných reťazcov, po ktorej v hlasovaní prelomili veto zákona. Len deň predtým tento zákon totiž prezident SR Andrej Kiska vrátil Národnej rade SR. Poslancom navrhol, aby pri opätovnom prerokovaní zákon neprijali ako celok.

Po štvrtkovej rozprave poslanci prelomili prezidentovo veto zákona o osobitých odvodoch - 78 poslancov hlasovalo za schválenie. 

Poslanci NR SR vo štvrtok začali 39. schôdzu parlamentu prerokovaním zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov, ktorý vrátil prezident SR Andrej Kiska. Hlava štátu vrátila osobitný odvod späť do parlamentu, pretože považuje nový osobitný odvod za nesystémový nástroj, ktorý diskriminuje niektoré obchodné reťazce voči iným ustanovením početných a navzájom sa prekrývajúcich podmienok vzniku povinnosti platiť odvod. Zvolené kritériá v zákone sú podľa prezidenta SR arbitrárne a z hľadiska štruktúry maloobchodného trhu na Slovensku nepodložené.

​Opoziční poslanci sa pridali k prezidentovej rozprave. Schválenie podľa nich prinesie zvýšenie cien potravín. 

V rozprave k zákonu o osobitnom odvode vystúpili v pléne NR SR štyria poslanci, všetci z radov opozície. Naďalej vyčítali zákonu najmä to, že by mal priniesť zvyšovanie cien potravín, a tak pôjde o akúsi daň za potraviny. "Kázal niekto vláde SR znížiť podiel slovenských potravín na pultoch obchodných reťazcov zo 42 percent v roku 2012 na súčasných 37 percent? Nikto to vláde nekázal. Ak chce vláda pomôcť slovenským farmárom a spotrebiteľom dostať sa k slovenským potravinám, tak to nemôže ísť cez nezmyselný nápad ako odvod. Ten prinesie len zvýšenie cien potravín o 2,5 percent. Nezavádzajme odvod, ktorý zdvihne ceny potravín, ale prijmime zákon, ktorý zavedie podiel slovenských potravín na pultoch na 50 percent," uviedol poslanec NR SR za Sme rodina Milan Krajniak.

Podľa poslankyne NR SR za OĽaNO Veroniky Remišovej je návrh zákona nezmyselným a škodlivým návrhom. "Keď vidíme rast cien potravín v Európe, myslela som si, že vláda SR sa bude snažiť tento rast cien spomaliť. No naopak, zavádza daň na potraviny. Ak si niekto myslí, že tento návrh sa neprenesie do cien potravín, veľmi sa mýli. OĽaNO uznáva, že problémy slovenských farmárov treba riešiť, no rozumným spôsobom," povedala v pléne Remišová.

Bývalý minister pôdohospodárstva SR a v súčasnosti nezaradený poslanec NR SR Zsolt Simon podľa vlastných slov dúfal, že po odmietnutí zákona prezidentom koalícia schôdzu v takom krátkom čase nezvolá. "Dúfal som, že keď prezident tento zlý a nepotrebný zákon nepodpíše, tak vládna koalícia nezvolá schôdzu ešte tento rok a zákon nevstúpi do platnosti od začiatku budúceho roku. Ale vidím, že hlúposti SNS majú podporu Smeru aj Mostu-Híd. Tento zákon je zle urobený a nepomôže ho nič vylepšiť," dodal Simon.

Obchodné reťazce si podľa Andreja Danka zvyšovali ceny potravín už roky aj bez odvodu.

Predseda parlamentu a SNS Andrej Danko odkázal opozičným poslancom, že tvrdeniami o osobitnom odvode zavádzajú verejnosť a hovoria hlúposti.  O zákone by sa malo hlasovať o 12:45.

"Na toľké hlúposti, ktoré zazneli dnes počas rozpravy, som musel reagovať až na záver, mimo nej. Nechcem totižto počúvať faktické poznámky opozičných poslancov, pretože presne viem, o čom by boli. Keď SNS otvárala tému potravín na úrovni EÚ, tak sa SaS smiala. Dnes uznáva Západ, že nám tu posielali šmejdy. Navyše potraviny na západe sú lacnejšie. Veronika Remišová z OĽaNO zase stále straší verejnosť, že príde cenová tragédia. Na každom dedinskom ihrisku rastú obchodné reťazce, robia si čo chcú, to je tragédia," uviedol na začiatok svojho prejavu Danko.

Predseda SNS je naďalej presvedčený, že zisk z obchodných reťazcov odchádza do zahraničia. "Odlievanie ziskov obchodných reťazcov do zahraničia nie je klamstvo. A ide o stovky miliónov eur. V 90. rokoch som si myslel, že trh vyrieši všetko a netreba doň zasahovať. No nie je to tak. Obchodné reťazce si z nás nemôžu robiť srandu. Z akej dane narástli ceny potravín o 5,4 % v tomto roku? Neviem si predstaviť inú formu, ako si dať s obchodnými reťazcami rady, ako odvodom. Reťazce diktujú pekárom či iným našim výrobcom čo a za koľko majú predávať, navyše je na Slovensku pomaly najvyššia obchodná marža," pokračoval Danko.

Andrej Danko v pléne NR SR ozrejmil aj to, akou formou sa agrorezort bude snažiť okrem odvodu pomôcť slovenským farmárom. "Môžeme sa baviť o systémovom financovaní agrorezortu. Je na programe dňa. Chcem, aby bola stanovená presná cenová štruktúra niektorých potravinárskych výrobkov. S agrorezortom sa už teraz bavíme o cenotvorbe potravín. Čo sa týka podpory slovenského poľnohospodárstva, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora chcela vidieť v slovenskom poľnohospodárstve na budúci rok 80 miliónov eur. Už teraz je tam 30 miliónov na zelenú naftu a získame z odvodu približne ďalších 87 miliónov eur. Ak sa tak stane, nikdy taká vysoká suma pre slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo zo štátu nešla," dodal Danko.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

11:00 SKUTOČNÉ PRÍBEHY
12:00 NOVINY O 12:00
12:30 TOP STAR
10:50 DVOJIČKY
11:50 Áno, šéfe USA III.
12:45 NA CHALUPE
10:30 Prvé oddelenie II.
11:10 Nákupné maniačky
12:15 UHÁDNI MÔJ VEK
10:50 Jahôdka a jej kamaráti I.
11:20 Arthur a Minimojovia
11:45 Kúzlovanie
10:40 Americká Miss India
12:25 Z ulice na green
14:15 Skoro dospělá