Návrh SNS prešiel. Poslanci odhlasovanie zavedenie osobitného odvodu pre obchodné reťazce

06.12.2018 17:44 Noviny.sk Slovensko
Návrh SNS prešiel. Poslanci odhlasovanie zavedenie osobitného odvodu pre obchodné reťazce Zdroj: SITA
BRATISLAVA / Parlament schválil návrh strany SNS o zavedení osobitného odvodu pre obchodné reťazce. Návrh Andreja Danka podporilo až 74 zo 138 prítomných poslancov. Údajný cieľ je, aby Slováci kupovali viac slovenských výrobkov.

Poslanci Národnej rady vo štvrtok osúhlasili návrh SNS na zavedenie osobitného odvodu pre obchodné reťazce. Podporilo ho presne 74 poslancov zo 138 prítomných. V zákone schválili aj viaceré zmeny, oproti pôvodnému poslaneckému návrhu. Dôvodom zavedenia odvodov je údajne cieľ, aby Slováci kupovali viac slovenských výrobkov. 

Na základe schválených pozmeňujúcich návrhov koaličných poslancov budú osobitný odvod napokon platiť obchodné reťazce, v ktorých aspoň 25 % z obratu tvoria potraviny a majú prevádzky minimálne v 15 % všetkých okresov. Výška odvodu je stanovená na úrovni 2,5 % z čistého obratu.

V pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu koaličných poslancov Radovana Baláža (SNS), Petra Antala (Most-Híd) a Mariána Kéryho (Smer-SD) boli zahrnuté a schválené aj ďalšie pripomienky, na ktorých trvalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) na stredajšom rokovaní vlády. Konkrétne išlo o "zúženie" definície obchodného reťazca, po ktorom sa výluka na odvod rozšírila aj o malé a stredné podniky vo všeobecnosti, podnikové predajne, kde je výrobca aj predajcom potraviny a rovnako aj o maloobchodné predajne, ktoré predávajú výlučne jednu sortimentnú skupinu potravín. Zároveň sa vypustila aj definícia obchodnej aliancie.

Schválené pozmeňujúce návrhy zahrnuli aj pripomienku ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, aby odvod zohľadňoval tiež špecifiká prevádzok, ktorých sa týka zákon o podpore najmenej rozvinutých okresov. Prevádzky v takýchto regiónoch rovnako nebudú zaťažené odvodom. Zároveň sa schválila prostredníctvom pozmeňujúcich návrhov aj pripomienka Ministerstva financií SR, aby sa v súvislosti so zavedením osobitného odvodu obchodných reťazcov, ktorý bude zároveň výdavkom (nákladom) znižujúcim výsledok hospodárenia a základ dane, do návrhu zákona vložil nový článok, ktorým sa bude novelizovať zákon o dani z príjmov. Na jeho základe sa osobitný odvod obchodných reťazcov bude považovať za daňový výdavok až po jeho zaplatení.

V rozprave sa proti osobitnému odvodu vyjadrilo v parlamente niekoľko opozičných poslancov, medzi nimi aj poslankyňa NR SR za SaS Jana Kiššová. "Tento odvod je absurdný, nezákonný, nenáležitý, neprimeraný, nelogický, škodlivý a nesystémový. V konečnom dôsledku prinesie len zvýšené ceny potravín v obchodoch. Navyše nám kvôli nemu hrozia vysoké sankcie z Európskej komisie, pretože tá mala byť o zavedení tohto odvodu informovaná už pred dvomi mesiacmi, nakoľko sa účinnosť zákona navrhuje od 1. januára 2019," ozrejmila Kiššová. Ešte pred časom sa proti zavedeniu odvodu vyjadrili obchodníci, zamestnávatelia, odbory či Združenie miest a obcí Slovenska. 

Rakúsky odborník na dane kritizuje daňové úniky na Slovensku a zdôrazňuje, že ochota nakupovať miestne výrobky je naučenou schopnosťou, ktorú musí aj štát dlhodobo podporovať. "Rakúska vláda celé desaťročia podporuje značku kvality cieleným marketingom. Rakúšania vedia, že nákupom výrobkov so značkou kvality robia dobre aj sebe, keďže ich kvalita a čerstvosť je prísne kontrolovaná," uviedol daňový expert Wilfried Serles. 

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:00 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:35 Súdna sieň
06:20 Súdna sieň
07:40 Panelák VII.
05:55 Prvé oddelenie II.
06:20 TIPOS INFO
06:25 Dovidenia, stará mama!
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
06:05 Okruh
07:45 Lord of the Dance
09:30 Skoro dospělá