Potravinový odvod je v rozpore so slovenskou aj európskou legislatívou, tvrdia právnici

26.11.2018 19:06 Noviny.sk Slovensko

Potravinový odvod je v rozpore so slovenskou aj európskou legislatívou, tvrdia právnici

BRATISLAVA / Je v rozpore so slovenskou ústavou a s európskou legislatívou. Je to hybrid, ktorý nie je ani daň ani poplatok. Nedáva zmysel. Aj takto hodnotia návrh na zavedenie špeciálneho odvodu pre zahraničné obchodné reťazce právnici. Definitívne znenie navrhovaného zákona preto s najväčšou pravdepodobnosťou poputuje rovno pred Ústavný súd.

Pripravovaný osobitný odvod pre obchodné reťazce je podľa odborníkov z právneho hľadiska veľmi problematický. Je možné, že porušuje slovenskú ústavu a vo viacerých bodoch jednoznačne porušuje európsku legislatívu. "V prípade, ak by už došlo k výberu a teda by tie odvody boli inkasované zo strany štátu a následne by bolo určené, že to nebolo v poriadku, tak samozrejme, že by mali dotknuté subjekty právo vyžadovať vyplatenie zaplatených súm," vysvetľuje právnik Radovan Pala.

"Cieľom tohto návrhu je vrátiť spravodlivosť do systému, lebo dnes naozaj z tej ceny, ktorú zaplatí spotrebiteľ na pulte, profitujú predovšetkým obchodníci," vysvetlil hovorca ministerstva pôdohospodárstva Michal Feik. 

Údajný cieľ je, aby Slováci kupovali viac slovenských výrobkov. V krajinách, kde to funguje, kde ľudia uprednostňujú domáce, lokálne výrobky, to nerobia preto, že im to zákon nariaďuje. Rakúsky odborník na dane kritizuje daňové úniky na Slovensku a zdôrazňuje, že ochota nakupovať miestne výrobky je naučenou schopnosťou, ktorú musí aj štát dlhodobo podporovať.

"Rakúska vláda celé desaťročia podporuje značku kvality cieleným marketingom. Rakúšania vedia, že nákupom výrobkov so značkou kvality robia dobre aj sebe, keďže ich kvalita a čerstvosť je prísne kontrolovaná," uviedol daňový expert Wilfried Serles.

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:05 Hoď svišťom II.
05:50 Noviny TV JOJ
06:35 Krimi
05:05 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:50 Súdna sieň
06:40 Súdna sieň
05:00 Skutočné paničky z New Yorku VII.
06:25 Extrémne metódy rodičovstva
08:40 Dr. LUDSKY
05:10 Sam a Max
05:35 Lovci drakov
06:00 Rozprávky z machu a papradia
05:55 Lord of the Dance
07:40 Madea vás ochrání
09:40 Bláznivé námluvy