Potravinový odvod je v rozpore so slovenskou aj európskou legislatívou, tvrdia právnici

26.11.2018 19:06 Noviny.sk Slovensko

Potravinový odvod je v rozpore so slovenskou aj európskou legislatívou, tvrdia právnici

BRATISLAVA / Je v rozpore so slovenskou ústavou a s európskou legislatívou. Je to hybrid, ktorý nie je ani daň ani poplatok. Nedáva zmysel. Aj takto hodnotia návrh na zavedenie špeciálneho odvodu pre zahraničné obchodné reťazce právnici. Definitívne znenie navrhovaného zákona preto s najväčšou pravdepodobnosťou poputuje rovno pred Ústavný súd.

Pripravovaný osobitný odvod pre obchodné reťazce je podľa odborníkov z právneho hľadiska veľmi problematický. Je možné, že porušuje slovenskú ústavu a vo viacerých bodoch jednoznačne porušuje európsku legislatívu. "V prípade, ak by už došlo k výberu a teda by tie odvody boli inkasované zo strany štátu a následne by bolo určené, že to nebolo v poriadku, tak samozrejme, že by mali dotknuté subjekty právo vyžadovať vyplatenie zaplatených súm," vysvetľuje právnik Radovan Pala.

"Cieľom tohto návrhu je vrátiť spravodlivosť do systému, lebo dnes naozaj z tej ceny, ktorú zaplatí spotrebiteľ na pulte, profitujú predovšetkým obchodníci," vysvetlil hovorca ministerstva pôdohospodárstva Michal Feik. 

Údajný cieľ je, aby Slováci kupovali viac slovenských výrobkov. V krajinách, kde to funguje, kde ľudia uprednostňujú domáce, lokálne výrobky, to nerobia preto, že im to zákon nariaďuje. Rakúsky odborník na dane kritizuje daňové úniky na Slovensku a zdôrazňuje, že ochota nakupovať miestne výrobky je naučenou schopnosťou, ktorú musí aj štát dlhodobo podporovať.

"Rakúska vláda celé desaťročia podporuje značku kvality cieleným marketingom. Rakúšania vedia, že nákupom výrobkov so značkou kvality robia dobre aj sebe, keďže ich kvalita a čerstvosť je prísne kontrolovaná," uviedol daňový expert Wilfried Serles.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

10:35 Rodinné záležitosti
12:00 NOVINY O 12:00
12:45 TOP STAR
10:05 MacGyver
11:10 MacGyver
12:35 Fórky, vtipky XXVIII.
10:10 Klamári II.
11:25 Kravaťáci VII.
12:20 Dr. LUDSKY
10:35 Zabi nudu! II.
10:40 Dobrodružstvá Bolka a Lolka
10:50 Volám sa Caillou V.
09:15 Mé potrhlé já
10:55 Cvokař
12:45 Jiný svět