Premiér Pellegrini pozval talianskeho premiéra na let stíhačkou

Premiér Pellegrini pozval talianskeho premiéra na let stíhačkou

RÍM / Operácia Sofia je projekt Európskej únie, ktorý má pomáhať proti nelegálnej migrácii. Ide o námornú operáciu v Stredozemnom mori. Jej hlavné sídlo v Ríme navštívil počas svojej oficiálnej návštevy Talianska aj premiér Peter Pellegrini. Slovensko bojové námorníctvo nemá, tak sme prispeli spolu s kolegami z V4 finančne.

Úlohou operácie Sofia je bojovať proti pašerákom s migráciou v Stredozemnom mori. Lode tejto operácie primárne bojujú proti pašerákom, ktorí privážajú nelegálnych utečencov do Európskej únie stredomorskou cestou. Taliansko bolo prvou nárazovou krajinou, kam migranti prišli. Odtiaľ smerovali do vyspelých krajín Európy, Nemecka, Francúzska či Veľkej Británie. 

Misia dostala názov podľa dievčatka, ktoré sa narodilo počas záchrannej akcie na nemeckej lodi Somálskej migrantke. Má predstavovať nádej aj boj proti pašerákom. 

Podľa Petra Pellegriniho sa tento tok do Talianska spomalil. "Podľa posledných informácií bolo zlikvidovaných 500 lodí. Sú zmonitorované pohyby pašerákov," uviedol Peter Pellegrini. Členovia Sofie odovzdali Talianom viac ako 150 pašerákov a zachránili množstvo nevinných životov. 

​Slovensko nie je námorná veľmoc, spolu s krajinami V4 prispelo sumou 35 miliónov eur. Európska únia prispela ďalšími desiatimi miliónmi. "Majú sa nakúpiť lode pre líbyjskú pobrežnú stráž. Majú sa trénovať pracovníci pobrežnej stráže," dodal Pellegrini. 

Na lodiach operujúcich v Stredozemnom mori cvičilo aj dvanásť slovenských vojakov. Operácii mandát končí tento rok. Ak by išlo o rozhodnutie nášho premiéra, v operácii by pokračoval. 

Taliansko patrí ku kritikom krajín, ktoré odmietajú kvóty. peter Pellegrini preto prisľúbil prípadnú pomoc v Gabčíkove. Tak ako to bolo v prípade Rakúska. "Dočasne sa vieme postarať o nejaké množstvo ľudí a odľahčiť tak náklady na rozpočet talianskej republiky," uviedol Pellegrini. 

Conte aj Pellegrini diskutovali aj o nákupe talianskych vrtuľníkov pre našich policajtov a hasičov. Slovenský premiér nezaprel pri tom svoju vášeň pre lietanie. Conteho pozval na let stíhačkou. "Pôjdeme spolu s talianskym premiérom na vojenskú základňu a spolu si vyskúšame tento let," dodal Pellegrini. 

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:20 Prvé oddelenie
05:50 Bez servítky
06:55 Krimi
05:15 Naši
05:40 Naši
06:10 Kutyil s.r.o. II.
05:30 Presne takto o rok I.
06:15 Premeny domov na Havaji
06:55 Rodinné záležitosti
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:40 Mrkáček Bill
07:25 Tom Sawyer
09:25 Kincsem