SNS má problém s prijatím bezpečnostnej stratégie Slovenska. Dôvodom je Rusko

SNS má problém s prijatím bezpečnostnej stratégie Slovenska. Dôvodom je Rusko

BRATISLAVA / Slovensko stále nemá schválenú obrannú a bezpečnostnú stratégiu krajiny. Pôvodné základné dokumenty sú staré 13 rokov a neobsahujú aktuálne hrozby ako migrácia, kybernetické útoky či konflikt u našich susedov na Ukrajine. Hoci vláda dokumenty schválila ešte minulý rok, do parlamentu, ktorý ich musí schváliť, sa dodnes nedostali. Preto sa akcie chytila opozícia, ktorá na vlas rovnaké dokumenty predložila do parlamentu sama.

S prijatím strategických vojenských dokumentov má dlhodobo problém Slovenská národná strana. Vadí jej zmienka o Rusku ako možnej hrozbe pre Slovensko. Predseda parlamentu Andrej Danko preto hľadal pomocnú ruku v branno-bezpečnostnom výbore.

SNS sa vôbec netají dôvodom, prečo základné obranné dokumenty stále neprešli parlamentom, hoci sa chystajú miliardové nákupy pre armádu. "Áno, ide o Rusko, predstavte si, že ide o Rusko. Slovensko si nepotrebuje vyrábať nepriateľov," povedal poslanec za SNS Anton Hrnko. Ten tiež priznal, že na popud Danka chceli vo výbore pretlačiť uznesenie, ktoré by predsedovi parlamentu odporúčalo bod programu o stratégiách nezaradiť do rokovania tak, ako to navrhla opozícia. Návrh vo výbore napokon neprešiel, keď nezahlasovali všetci poslanci vládnej koalície.

Podľa opozičného poslanca Ľubomíra Galka to znamená, že ak Danko bod programu aj tak nezaradí, ponesie za to plnú zodpovednosť a podľa neho bezprecedentný krok bude čeliť znovu odvolávaniu. "Už nebude zakrytý nejakým odporúčaním branno-bezpečnostného výboru, ale bude to jeho plná osobná zodpovednosť," uviedol poslanec za SaS Ľubomír Galko. 

Aj keď Dankov pokus vo výbore neprešiel, či Slovensko bude mať tento rok schválené zásadné dokumenty, ktoré by reflektovali aktuálne hrozby alebo sa budeme riadiť materiálom, kde je napríklad kybernetickej hrozbe venovaná jediná veta, je stále otázne. "Má to predložiť vláda. Skôr možno apelovať na vládu, aby vláda túto bezpečnostnú a obrannú stratégiu ozaj predložila na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky," povedal poslanec za Smer-SD Jaroslav Baška. "Keď to bude predložené vládou tak za to budeme hlasovať. Nepredpokladám, že za to budeme hlasovať s opozíciou. Bolo by to porušenie koaličnej zmluvy," uviedol podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar. To znamená, že napriek tomu, že Dankovi koaliční partneri chcú schváliť bezpečnostnú a obrannú stratégiu, opozícia by s ich hlasmi rátať nemala.

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
09:35 Súdna sieň
05:30 DIVOKÉ KONE
06:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:20 Rýchla rota Chipa a Dala
06:00 Profesionáli
06:55 Panelák
07:40 Panelák
06:15 Timothy ide do školy
06:25 Timothy ide do školy
06:40 Zubor Pompík
05:05 Cvokař
07:00 Jiný svět
08:45 Ztracený ráj