Jasno
Bratislava
Jaroslava
26.4.2024
Most-Híd podporí otvorenie schôdze s cieľom odvolať Danka. Kríza ale nie je, tvrdí Bugár
Zdielať na

Most-Híd podporí otvorenie schôdze s cieľom odvolať Danka. Kríza ale nie je, tvrdí Bugár

Archívna reportáž
Google News Button Sledovať správy

BRATISLAVA / Poslanci koaličnej strany Most-Híd podporia schválenie programu mimoriadnej schôdze Národnej rady SR, ktorú iniciuje opozícia s cieľom odvolať predsedu parlamentu Andreja Danka. Uviedol to v sobotu po zasadnutí Republikovej rady líder strany Béla Bugár.

Podľa slov Bugára nie je zrejmé ako bude definitívne hlasovať Most-Híd počas schôdze. "Vždy pred schôdzou sa stretne náš klub a rozhodneme sa ako budeme hlasovať. O koaličnej kríze nie je zatiaľ reč, je tu určité napätie medzi klubom Slovenskej národnej strany (SNS) a mnou, ale kríza nie je," uviedol Bugár. "Opozícia ešte neodovzdala vyzbierané podpisy pod mimoriadnu schôdzu. Ak to urobia, predpokladám, že do siedmych pracovných dní bude následne zvolaná. Tento problém je ale medzi predsedom Andrejom Dankom (SNS) a univerzitou. On musí prijať svoje stanovisko a potom si ho musí vedieť obhájiť," doplnil Bugár. Podľa jeho slov by malo do mimoriadnej schôdze prebehnúť ešte stretnutie koaličnej rady.

Danka plánuje opozícia odvolávať pre jeho rigoróznu prácu z roku 2000, ktorá je podľa odborníkov a medializovaných informácií plagiátom. Koaličný Most vydal po zverejnení informácii o Dankovej práci stanovisko, v ktorom ho vyzval na osobné rozhodnutie. Opozícia v tejto súvislosti už jednu mimoriadnu schôdzu parlamentu zvolala, no koaličné strany neodhlasovali schválenie programu. Na jeho odobrenie je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov prítomných poslancov. Nie je na teraz známy jej presný dátum.

Podpisy už zbierajú

Opozícia už začala zbierať podpisy pod zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu s jediným bodom – vysloviť nedôveru predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi. Potvrdil to hovorca strany Sloboda a Solidarita Róbert Buček s tým, že SaS je presvedčená, že Danko nemá čo robiť v pozícii druhého najvyššieho ústavného činiteľa SR. "Pán Danko by sa mal inšpirovať mnohými príkladmi zo zahraničia a prejaviť aspoň štipku elementárnej politickej kultúry," uviedol ďalej Buček.

Vo štvrtok večer Danko vystúpil pred médiá a povedal, že jeho strana otvorenie schôdze podporí a bude to žiadať aj od koaličných partnerov. Opozícia sa už Danka raz pokúsila odvolať, koalícia ale nepodporila program schôdze, ktorá sa teda ani nekonala. Teraz Danko chce, aby schôdza bola, a opätovne mu vyjadrili dôveru. Vníma, že dôvera je naštrbená aj v koalícii, bez nej sa ale podľa neho pracovať nedá. SaS vníma Dankove slová ako vyhrážanie sa koaličnému partnerovi Mostu-Híd, ktorý vyzval predsedu NR SR, aby prijal osobné rozhodnutie.

Aby predseda NR SR mohol zvolať schôdzu, opozícia potrebuje vyzbierať podpisy od pätiny poslancov, čiže potrebujú 30 podpisov. Predseda NR SR musí schôdzu zvolať do siedmich dní. "Predsedu Národnej rady Slovenskej republiky volí a odvoláva v tajnom hlasovaní Národná rada Slovenskej republiky nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých poslancov," píše sa v Ústave SR. Za zvolenie alebo odvolanie predsedu NR SR sa teda musí vysloviť 76 poslancov. Presne toľko hlasov má po odchode viacerých poslancov momentálne koalícia, zvyknú s ňou ale hlasovať aj niektorí nezaradení poslanci.

Pozrite si archívnu reportáž.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy