Jasno
18°
Bratislava
Viliam
28.5.2023
Stranu prezidenta Kisku by podľa prieskumu volila až štvrtina voličov
Zdielať na

Stranu prezidenta Kisku by podľa prieskumu volila až štvrtina voličov

Archívna reportáž

BRATISLAVA / Podľa prieskumu zvažuje voliť stranu terajšieho prezidenta Andreja Kisku viac ako 25 percent slovenských voličov. O volebné hlasy by prišla predovšetkým opozícia. Prieskum agentúry Focus meral volebný potenciál strany, na čele ktorej by stál prezident Kiska.

Vznikajúci politický subjekt prezidenta Andreja Kisku by mohol získať až 25,1 percenta hlasov všetkých voličov. Prieskum agentúry Focus, ktorý si objednal denník Postoj, nemeria volebné preferencie, ale potenciál strany. 4,1 percenta voličov si podľa prieskumu vie určite predstaviť, že by Kiskovej strane dali svoj hlas, ďalších 21 percent odpovedalo skôr áno.

Až 65,5 percenta voličov si nevie predstaviť, že by Kiskovu stranu volili.

Kiskov subjekt by získal voličov spomedzi doterajších prívržencov OĽANO, SaS, Sme rodina a Most-Híd. Až polovica voličov strany Igora Matoviča si vie predstaviť, že by volilo Kiskovu stranu. Pri SaS je to 42 percent jej súčasných voličov, pri Sme Rodina 36 percent voličov a pri Moste 30 percent voličov. Najmä pre Bugárovu stranu to môže byť ohrozením, keďže sa podľa prieskumov pohybuje na hranici zvoliteľnosti do parlamentu.

Prezidentov doteraz nepomenovaný projekt však môže byť zamiešať karty aj novým hráčom na politickej scéne. Podľa prieskumu si napríklad až polovica ľudí, ktorí by volili Progresívne Slovensko vie predstaviť, že by uprednostnili Kiskovu stranu. Pri strane Spolu Miroslava Beblavého je to až 64 percent.

Prezidentov tím si koncom augusta dal vypracovať prieskum pre vlastné potreby, ktorý tiež uvádza volebný potenciál 20 percent. Potenciál a preferencie sú však rozdielne údaje a potenciál je zvyčajne vyššie číslo.

Napríklad Progresívne Slovensko malo pri vzniku podľa agentúry Focus volebný potenciál 9,6 percenta, v auguste 2018 však mali preferencie  4,2 percenta.

Volebné výsledky v stále väčšej miere ovplyvňujú sociálne siete:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy