Jasno
30°
Bratislava
Diana
1.7.2022
#AllForJan: Mafia, samopaly, vydieranie a drogy okolo farmárov Cinnanteho a Tesoriereho
Zdielať na
Politika

#AllForJan: Mafia, samopaly, vydieranie a drogy okolo farmárov Cinnanteho a Tesoriereho

Archívna reportáž

V práci, ktorú už nestihol dokončiť zavraždený novinár Ján Kuciak, pokračuje medzinárodný investigatívny tím. Do projektu sa zapojili Aktuality.sk, denník Sme, Denník N, Nový Čas, Hospodárske noviny, denník Postoj, týždenník Trend, televízia Markíza, televízia Joj, Aliancia Fair-play, Český rozhlas, švajčiarsky Blick, poľský Onet, nemecký Die Welt a České centrum pre investigatívnu žurnalistiku. Článok o Cinnantem a Tesorierem spracovali Aktuality.sk.

Takto to vyzerá, keď má podnikateľ v poľnohospodárstve bližšie k samopalom ako k motykám, bližšie k drogám ako k hnojivám.

Čo sme zistili:

  • jedným z podnikateľov pôsobiacich na východe Slovenska je aj Carmine Cinnante
  • naši policajti ho v roku 2004 prichytili s legálne držaným funkčným samopalom, ktorý mal laserový zameriavač a odstránené výrobné číslo
  • sudca mu dal podmienku
  • po pár mesiacoch ho vyšetrovali v Taliansku rovnako za nedovolené ozbrojovanie. Spájali ho s 'Ndranghetou
  • zbraň, ktorú mal zadovážiť, mala byť použitá pri vražde bratov Comitovcov
  • nie je známe, či išlo o vražednú zbraň
  • v roku 2010 o ňom talianske médiá písali znovu v súvislosti so zbraňami, ale pridali k nim aj drogy
  • Carmine Cinnante je aj konateľom spoločnosti COOP PETELIA, ktorej vlastníkom je Giuseppe Tesoriere 
  • ten figuroval v roku 2013 v kauze vydierania a zastrašovania

Carmine Cinnante

cn24tv.it

​Posledná reportáž Jána Kuciaka sa začína príbehom ako zo Sicílie. Akurát sa neodohráva na juhu Talianska, ale na východnom Slovensku. 

Samopal s vybrúseným výrobným číslom a laserovým zameriavačom. Túto výbavu našli policajti pred rokmi v aute „poľnohospodára“ menom Carmine Cinnante, ktorý dodnes ostáva v tieni najznámejších talianskych podnikateľov z východného Slovenska Antonina Vadalu a Diega Rodu.

Aktuality.sk zistili, že Cinnante je v Taliansku dobre známy tým, že vie zabezpečiť zbrane aj muníciu a má vzťahy s členmi kalábrijskej 'Ndranghety.

Samopal v aute

Carmine Cinnante pochádza z talianskej Kalábrie a pred rokmi sa usadil na východnom Slovensku. Žil vtedy u svojej priateľky Lýdie v dedinke Novosad v okrese Trebišov. V utorok 3. februára 2004 sa vydal na cestu do Talianska. Zobral to cez Michalovce a do auta naložil aj Slováka, ktorému tam sľúbil prácu.

Cinnanteho plány skrížila náhodná policajná hliadka medzi obcami Porostov a Ostrov v okrese Sobrance. Talian ju zbadal, keď sa blížil z poľnej cesty na hlavnú. Biely Fiat Punto začal náhle cúvať.

Policajtom prišlo správanie taliansko-slovenskej posádky podozrivé a auto skontrolovali. Na zadnom sedadle našli čierny drevený kufrík, v ktorom bola zbraň, 50 nábojov a zásobník.

Išlo o funkčný československý samopal ČZ vzoru 26, z ktorého bolo odstránené výrobné číslo, s laserovým zameriavačom. Kufrík bol podľa znalcov vyrobený špeciálne na uloženie samopalu.

Poľovník nebezpečný pre spoločnosť

Cinnanteho začali trestne stíhať, obvinili ho z nedovoleného ozbrojovania. Počas stíhania ho prokurátor označil za živnostníka, ktorý podniká v poľnohospodárstve.

Talian napokon pre súdom využil svoje právo a nevypovedal. Predtým, počas výsluchov, však poprel akúkoľvek vinu. Na margo nájdeného samopalu s príslušenstvom tvrdil, že nechápe, ako sa mu „tieto veci dostali do vozidla“.

Vyhlásil, že počas celého obdobia, čo bol na Slovensku, auto nikomu nepožičal. Vyhováral sa, že kufrík so zbraňou, ktorý objavila počas kontroly polícia, vidí po prvý raz.

Podozrivé správanie za volantom, keď začal s autom cúvať, vysvetľoval svojsky: vraj sa chcel pozrieť, či pri ceste nie sú bažanty. Pretože je poľovník...

Slovák Ján, ktorý bol s ním v aute, len dodal, že mu Talian o samopale v aute nič nepovedal.  

Napriek nezvyčajnej obhajobe súd vyhodnotil Cinnanteho konanie za nebezpečné pre spoločnosť.

„Úmyselne porušil právny vzťah chránený zákonom, spočívajúci v ochrane bezpečnosti spoločnosti a ľudí pred možným ohrozením, vyplývajúcim z nekontrolovaného držania zbraní,“ píše sa v rozsudku.

V rozhodovaní o výške trestu mu pomohla poľahčujúca okolnosť: do nájdenia samopalu v jeho aute podľa súdu viedol riadny život. Návrh prokurátora, aby obžalovaného vyhostili z krajiny, neprešiel.

Cinnante vyviazol z problémov s podmienkou, väzeniu sa vyhol. Rozsudok michalovského sudcu Michala Mihalcu z konca júna 2004 znel: 2 roky odňatia slobody s podmienkou na 18 mesiacov. Okrem toho zadržaná zbraň a munícia prepadli v prospech štátu.  

Problémy s talianskymi úradmi

Ak by sa súd pretiahol o pár mesiacov, v očiach prokurátora by možno Cinnante už nebol iba agrárnym živnostníkom. V októbri toho istého roku, ako stál u nás pred súdom, sa totiž jeho meno objavuje v talianskej tlači. V kontexte s kalábrijskou mafiou 'Ndrangheta.

Novinári vtedy venovali pozornosť prípadu Guirina Ionu, šéfa gangu Belvedere Spinello. Vrátili sa k operácii Cyclone zo septemra 2003, pri ktorej karabinieri zatkli niekoľko desiatok ľudí, ktorí mali patriť do jeho zločineckej skupiny.

Medzi 32 podozrivými figuroval aj vtedy 37-ročný Carmine Cinnante s rovnakou adresou trvalého pobytu ako Cinnante podnikajúci na Slovensku. Jeho meno sa spájalo s nedovoleným držaním zbraní a s vydieraním. Okrem toho ho spájali s mafiou.

Podľa vyšetrovateľa mal jeden zo šéfov 'Ndranghety Giuseppe Pizzuto kontaktovať práve Cinnanteho, ktorý mal neskôr Pizzutovi dať samopal Kalašnikov s nábojmi.

Rovnaká zbraň mala byť použitá pri vražde bratov Comitovcov. Nie je však jasné, či išlo priamo o vražednú zbraň.

V roku 2010 sa meno Carmine Cinnante opäť objavilo v talianskych médiách. A opäť sa to malo týkať zbraní.

Navyše, vyšetrovatelia z odposluchov zistili, že Cinnante mal držať kokaín. Tvrdili, že s ním mohol obchodovať.   

Podnikateľ v poľnohospodárstve

Carmine Cinnante podľa obchodného registra pôsobí na Slovensku v dvoch firmách. Okrem toho bol v minulosti spoločníkom a konateľom AGROMALu, kde figuroval od 13. marca 2003 do 13. júla 2007.

Ďalšie dve firmy AGRO CAMIGLI a COOP PETELIA, kde je podľa registra stále aktívny, vznikli v septembri 2007. To vyznieva zvláštne v kontexte spomínaného rozsudku z roku 2004, keď nelegálne prevážal samopal.

Sudca Mihalco vtedy uvádzal, že „obžalovaný dlhšiu dobu podniká na území SR“. Cinnante v tej dobe zrejme na Slovensku nepodnikal dlhšie ako rok.

COOP PETELLIA aj AGRO CAMIGLI sídlia na rovnakej adrese v dedinke Dvorianky v okrese Trebišov (je to aj sídlo AGROMALu, ktorý už má inú spoločníčku a konateľku Máriu Krištovú). Sídlo patrí firme AGRO SOLE, ktorá rovnako vznikla v septembri 2007 a vlastní ju Anna Sapio.

Carmine Cinnante je jediným vlastníkom spoločnosti AGRO CAMIGLI. Posledná účtovná uzávierka firmy je k dispozícii za rok 2009. Táto spoločnosť má vo Finstate len údaj, že v roku 2009 bola v strate 111 eur:  pri nulových tržbách. Odvtedy nič.

alt

Giuseppe Tesoriere na malej fotografii vľavo hore

gazzettadelsud.it

Majiteľ s podivnou minulosťou

Cinnante je aj konateľom spoločnosti COOP PETELIA, ktorej vlastníkom je Giuseppe Tesoriere. Finstat v prípade tejto spoločnosti neeviduje žiadne ekonomické aktivity. Jedine daňové nedoplatky.

Zaujímavou postavou je spomínaný majiteľ firmy Giuseppe Tesoriere. Toto meno nie je v Taliansku neznáme. Giuseppe Tesoriere (v tom čase 59-ročný) sa spomína v médiách v roku 2013.

Talianska polícia urobila 5. novembra 2013 raziu pre podozrenie z vydierania a zastrašovania.

Miestne média informovali, že padli obvinenia štyroch osôb z dlhodobého vydierania s priťažujúcim elementom – tzv. mafiánskymi metódami.

Opísali aj detaily tohto prípadu. Na prelome rokov 2009 a 2010 sa spoločnosť Biomasse rozhodla nepredĺžiť zmluvu s firmou STT na transport dreva a materiálu. Dôvodom bola kvalita práce a dôvodné podozrenie, že STT bola „infiltrovaná osobami z prostredia organizovaného zločinu".

Spoločnosť STT viedli štyria členovia rodiny Tesoriere (vrátane Giuseppeho Tesoriereho: s rovnakou adresou, ako má Tesoriere, ktorý na Slovensku podnikal s Carminem Cinnantem). Všetci štyria členovia rodiny sa mali podieľať priamo na zastrašovaní.

Podľa vzneseného obvinenia sa mali viackrát osobne a priamo vyhrážať smrťou zamestnancovi, ktorý bol zodpovedný za bezpečnosť. V kauze sa spomína kriminálna organizácia, ktorá mala pod kontrolou mesto Strongoli, kde firmy pôsobia.

Mala to byť 'Ndrangheta.

Neustály tlak a hrozby napokon viedli k tomu, že vedenie Biomasse sa rozhodlo obnoviť zmluvu s firmami STT a Petelia, ktoré kontrolovala rodina Tesoriere. 

Zaujímavý „brat“

Na Slovensku pôsobí aj iný Cinnante – Pietro. Mal v registroch rovnakú taliansku adresu trvalého pobytu ako Carmine a podľa miestnych z východného Slovenska sú to bratia. 

Pietra Cinnanteho spomenul v rozhovore aj Antonino Vadala, ktorého v polovici marca zatkli pre podozrenie z obchodu s drogami. „Ja Pietra Cinnanteho ani nepoznám, len som o ňom teraz čítal v papieroch,“ tvrdil.

Podľa obyvateľov Dvorianok však Vadala s Cinnantem v minulosti podnikali na jednom dvore: v areáli, kde má Cinnanteho firma adresu dodnes.

Dnes je v sídle spoločnosti na adrese Staničná 207, Dvorianky podľa obchodného registra evidovaných niekoľko aktívnych firiem, v ktorých sa vyskytujú mená občanov z Talianska. Medzi nimi je aj meno Carmine Cinnante či Giuseppe Cinnante.

Pietro Cinnante figuruje v štyroch spoločnostiach. Asi najzaujímavejšia je MEDIA TRADING s. r o. so sídlom v spomínaných Dvoriankach. Cinnante tam je konateľom od roku 2014. Najsilnejšie roky však mala táto firma predtým.

V roku 2012 mala tržby 2 milióny eur, rok na to 847 487 eur a od roku 2014 sú pod 200 000. Práve v roku 2014 sa zisky firmy prepadli do červených čísel. 

Zvyšné spoločnosti, kde Pietro Cinnante figuruje, už nemajú výrazné tržby:

Aktuality.sk sa nepodarilo získať reakciu zainteresovaných ľudí.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie