Zatiahnuté
Bratislava
Hilda
11.12.2023
Kabinet verejne vypočuje kandidátov na predsedu Úradu pre verejné obstarávanie
Zdielať na

Kabinet verejne vypočuje kandidátov na predsedu Úradu pre verejné obstarávanie

BRATISLAVA / Vláda by mala v stredu verejne vypočuť kandidátov na predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). O post na čele inštitúcie, ktorá dozerá na verejné obstarávania za niekoľko miliárd eur ročne, sa v druhom kole výberu uchádza deväť kandidátov, z toho štyria zo samotného úradu. Pokračovať vo funkcii chce predsedníčka ÚVO Zita Táborská, ktorej päťročné funkčné obdobie uplynulo v júli. Medzi uchádzačmi sú ďalší traja zamestnanci tohto úradu - právnik Peter Kubovič, vedúci projektovej kancelárie Martin Hasay a vedúci oddelenia dohľadu Matej Sliška. Kandidujú tiež odborníci na verejné obstarávanie Helena Polónyi, Miroslav Hlivák, Matúš Džuppa, Ingrid Šikulajová a Elena Sivová.

Vláda by mala jedného z kandidátov vybrať a navrhnúť Národnej rade SR na zvolenie za predsedu, resp. predsedníčku ÚVO. Úrad vlády informoval o tom, že verejné vypočutie kandidátov bude 30. augusta, šesť dní predtým. Na verejnom vypočutí v zasadačke vlády v novej budove od 9:00 sa môžu zúčastniť médiá a verejrednosť priamo v zasadačke do naplnenia jej kapacity, ako aj v miestnostiach vyhradených pre tento účel s možnosťou sledovať verejné vypočutie na veľkoplošnej obrazovke.

V prvom kole výberu kandidáta na predsedu ÚVO vláda na verejnom vypočutí 24. mája nevybrala žiadneho z troch uchádzačov. Vtedy kandidovali Zita Táborská, Peter Kubovič a Juraj Méry z ministerstva dopravy a výstavby.

Viaceré mimovládne organizácie v piatok minulý týždeň informovali, že na verejnom vypočutí sa nezúčastnia. Nazdávajú sa, že urobiť verejné vypočutie pri takom vysokom počte uchádzačov iba necelé dva týždne po zverejnení materiálov o kandidátoch a na konci dovolenkového obdobia je neprimerané významu funkcie predsedu ÚVO a limituje možnosti vybrať najlepšieho z najlepších. "Preto i vzhľadom k vysokému počtu kandidátov, ktorých kvality nie je možné objektívne preveriť za jediný deň na jednom verejnom vypočutí, sme sa rozhodli vypočutia nezúčastniť," zdôvodnili svoje rozhodnutie Nadácia Zastavme korupciu, Aliancia Fair-play, Slovensko.Digital, Inštitút SGI, Via Iuris a Nadácia Pontis.

Neziskové organizácie predstavili úradu vlády niekoľko návrhov na zvýšenie transparentnosti, odbornosti a dôveryhodnosti výberu predsedu ÚVO v druhom kole. "Naše návrhy na výrazné skvalitnenie výberového procesu však neboli zo strany vlády prijaté. Platí to aj o návrhu, aby sa verejné vypočutie uskutočnilo spôsobom a v čase, ktorý umožní dobre spoznať kandidátov po každej stránke," dodali mimovládne organizácie.

Na verejné vypočutie by nemali prísť ani zástupcovia Transparency International Slovensko a inštitútu INEKO. Rozhodnutie "neziskoviek" nezúčastniť sa na výbere nového šéfa ÚVO podporilo Centrum pre otvorenú politiku (COP). "Ešte pred prvým kolom výberu sme upozorňovali, že ide zo strany vlády len o divadlo a v skutočnosti na transparentnom výbere nemá záujem. Sám premiér odmietol rešpektovať niektoré rozhodnutia ÚVO," vyhlásil výkonný riaditeľ COP Peter Markovič.

Zástupcovia siedmich obchodných komôr a podnikateľských asociácií nedávno vyzvali premiéra Roberta Fica (Smer - SD), aby sa proces výberu predsedu ÚVO uskutočnil spôsobom, ktorý zabezpečí maximálnu možnú mieru objektivity, transparentnosti a umožní dostatočnú mieru odbornej diskusie. To je podľa nich nevyhnutné pre obnovenie často chýbajúcej dôvery podnikateľov v transparentnosť a férovosť procesov verejného obstarávania. Chceli tak poukázať na potrebu zlepšenia procesu výberu predsedu ÚVO. Podnikatelia sú presvedčení, že súčasné nastavenie procesu druhého kola výberu šéfa ÚVO to nezabezpečuje. Aj napriek viacerým odporúčaniam úradu vlády, podľa autorov listu všetko nasvedčuje tomu, že proces prebehne rovnako, ako v prípade prvého kola voľby, nad čím vyjadrili znepokojenie.

Vláda má v stredu vybrať aj dvoch členov Rady ÚVO. Odborná hodnotiaca komisia na základe verejného vypočutia šiestich uchádzačov odporučila vláde na členov druhostupňového orgánu tohto úradu troch kandidátov podľa získaných bodov - Mareka Vladára, Ninu Nerušilovú a Jaroslava Lexu. Dvom členom Rady ÚVO Jozefovi Rážovi a Otovi Nevickému skončí funkčné obdobie 27. septembra. Rada zriadená zákonom o verejnom obstarávaní má deväť členov. Členmi rady sú predseda, dvaja podpredsedovia ÚVO a šesť osôb, ktoré vymenúva a odvoláva vláda.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy