Štát zaplatil súkromnej firme vyše milión za prieskum, jeho výsledky ale tají

Štát zaplatil súkromnej firme vyše milión za prieskum, jeho výsledky ale tají

BRATISLAVA / Vyše milióna eur zaplatil úrad vlády za prieskum, aby zistil, čo si Slováci myslia o eurofondoch. Výsledok nepoznáme. Úrad vlády aj spoločnosť, ktorá prieskum robila, mlčia.

Milión 300 tisíc eur zaplatil Úrad vlády poradenskej spoločnosti deloitte za prieskum o tom, čo si ľudia myslia o eurofondoch. Čo? To už nevieme. Úrad vlády to odmieta zverejniť.

"Je to zarážajúce, lebo je to z verejných prostriedkov a jednak sme sa mohli niečo dozvedieť," myslí si Pavel Sibyla, riaditeľ nadácie Zastavme korupciu, ktorá na celý prípad upozornila. Čo také tajomné, či strašidelné ľudia povedali, sme chceli zistiť aj my. Úrad vlády reagoval len písomne.

Na základe vyjadrení DELOITTE bolo pri plnení použité know-how spoločnosti, pričom výstupy sú chránené právami duševného vlastníctva spoločnosti ako autora v súlade s platnými právnymi predpismi. Úrad vlády SR túto skutočnosť rešpektuje.

Podľa šéfa nadácie tento argument priveľmi neobstojí.

"Robilo na tom niekoľko analytikov, nie jeden človek. Výsledkom je niečo, k čomu by dospel aj iný autorský kolektív," hovorí Sibyla. 

Deloitte okrem toho nepredložil ani zoznam subdodávateľov, hoci to podľa rámcovej zmluvy so štátom mal spraviť. Zaujímavý tajnostkársky prieskum zaujal aj opozíciu. Poslankyňa Remišová si myslí, že tam môže byť ešte jeden moment.

"Myslím si, že prieskum dopadol veľmi zle a preto sa ho pán Fico bojí zverejniť. Ľudia pri eurofondoch často poukazujú na korupciu, na nezmyselnosť niektorých projektov," hovorí Remišová. 

Práve v posledných týždňoch sa Robert Fico pasuje do role bojovníka proti korupcii. Nedávno však neprišiel na tlačovku auditu OECD k tejto problematike a teraz Úrad vlády reaguje len veľmi stroho a písomne.

"Cieľom projektu je monitorovanie a analýzy postojov ľudí, ale aj konkrétnych informácií v prostredí internetu, týkajúcich sa potenciálnej korupcie pri čerpaní eurofondov," uviedol Úrad vlády vo svojom stanovisku. 

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:55 Kutyil s.r.o. II.
13:40 NOVÝ ŽIVOT II.
14:50 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
13:00 Simpsonovci IX.
13:30 Simpsonovci IX.
14:35 POLICAJTI V AKCII
12:50 Ochrana svedkov IV.
13:50 FBI
14:50 Dr. House III.
12:55 Knihy od Stonožky
13:05 Ruby z dúhy I.
13:25 Viking Vicky
12:40 Ve jménu krále
14:55 Kamkoliv půjdeš
16:50 Život ryb