Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Bibiána
2.12.2023
FOTOGALÉRIA: Na protikorupčný protest v Bratislave prišli tisíce ľudí
Zdielať na

FOTOGALÉRIA: Na protikorupčný protest v Bratislave prišli tisíce ľudí

BRATISLAVA / Približne päťtisíc ľudí sa dnes zúčastnilo na proteste proti korupcii v Bratislave. Podujatie organizovali stredoškolskí študenti, ale zúčastnili sa na ňom ľudia všetkých vekových kategórií. Protestujúci sa o 17:00 pohli z Hviezdoslavovho námestia smerom na Námestie SNP, pričom v čele išli protestujúci s transparentom s nápisom "Skutok sa stal". Demonštranti tiež držali transparenty s nápismi "Korupcia ničí slobodu", "Oni držia spolu, my musíme tiež" alebo "Vrahovia demokracie" a tiež vlajky Slovenskej republiky.

​Na pódiu na Námestí SNP vystúpilo viacero umelcov a tiež stredoškolákov aj vysokoškolákov. Ako motiváciu organizovať protest alebo zúčastniť sa na ňom pritom uviedli fakt, že chcú na Slovensku ostať žiť.

Podľa hudobníka Michala Kaščáka je dobré, že študenti takto ukázali občianske sebavedomie. Situáciu zároveň prirovnal k protestom z novembra 1989, ktoré organizovali takisto študenti spolu s Verejnosťou proti násiliu. "Korupciu tiež môžeme označiť ako násilie na spoločnosti," vyhlásil Kaščák. 

Požiadavky organizátorov

Podľa herca Maroša Kramára dajú podobné protesty jasný odkaz, že situácia v štáte nie je občanom ľahostajná. "Tu sme všetci doma, ostaňte tu, prosím Vás," povedal na margo organizátorov. Organizátori dnešného protikorupčného študentského pochodu spísali memorandum s požiadavkami, ktoré odovzdali na Úrade vlády SR.

Memorandum, ktoré prečítali aj na záver protestu, obsahuje štyri požiadavky. Prvou je odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, policajného prezidenta Tibora Gašpara a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Druhou je zrušenie Mečiarových amnestií. Treťou požiadavkou študentov je vyšetrenie amnestovaných káuz z obdobia vlády Vladimíra Mečiara. V rámci poslednej požiadavky požadujú študenti vyšetriť kauzy Gorila a Bašternák.

Bezpečnosť

Polícia v súvislosti s podujatím monitorovala situáciu, pričom postupovala a prijímala adekvátne opatrenia na základe vývoja bezpečnostnej situácie v meste. "Do bezpečnostných opatrení bol vyčlenený dostatočný počet policajtov z radov poriadkovej, dopravnej a kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave," povedal Szeiff s tým, že zhromaždenie sa zaobišlo bez mimoriadnych incidentov.

"Prípady narušenia verejného poriadku zo strany účastníkov sme nezaznamenali," skonštatoval. Bezpečnostnú situáciu na území hlavného mesta SR Bratislavy podľa Szeiffa polícia v súčasnosti aj naďalej monitoruje. "V prípade, ak by došlo k narušeniu verejného poriadku alebo k páchaniu inej protiprávnej činnosti, polícia v zmysle zákona o Policajnom zbore využije všetky zákonné možnosti na zjednanie nápravy a obnovenie verejného poriadku," dodal.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy