Skoro jasno
28°
Bratislava
Ľubomíra
9.8.2022
Politici si potrpia na luxus. Čo všetko môžu dostať do daru?
Zdielať na

Politici si potrpia na luxus. Čo všetko môžu dostať do daru?

BRATISLAVA/PARÍŽ / Niektorí naši politici si potrpia na luxusné obleky, kravaty či hodinky. Iné to nie je ani v zahraničí. V týchto dňoch živí napríklad francúzske médiá škandál okolo luxusných oblekov, ktoré mal prijať ako dar jeden z prezidentských kandidátov. Ich cena bola nad povolený limit.

Naši ústavní činitelia, či už vo vláde, v parlamente alebo v prezidentskom paláci si potrpia na svojom zovňajšku. Chcú vyzerať dobre.

Známi tým boli napríklad Mikuláš Dzurinda, Ivan Mikloš, Ján Počiatek či Robert Fico. Bežní ľudia si ale nemyslia, že by ústavní činitelia mali na sebe nosiť až taký luxus.

Podobný názor majú zrejme aj Francúzi, kde kontroverzný prezidentský kandidát Francois Fillon mal prijať počas kampane luxusné obleky ako dary. Vo Francúzsku je limit na prijímanie darov do 4 600 eur. Fillon mal ale počas minulého mesiaca prijať dva obleky v celkovej sume 13 tisíc eur.

Ako je to na Slovensku? "Suma, do akej môžu verejní funkcionári prijímať dary, nie je v ústavnom zákone špecifikovaná," vyjadrila sa v písomnom stanovisku Kancelária predsedu národnej rady.

"Kandidáti na volené funkcie nemajú výraznejšie obmedzenia na prijímanie darov," potvrdila Aliancia Fair-Play.

Na príjmy limity nie sú, ale existujú na to, koľko môžu na kampaň maximálne minúť. "Ak sú príjmy vyššie ako limit na výdavky, nemôžu byť míňané počas predvolebnej kampane," uviedol Gabriel Šípoš z Transparency International Slovensko.

V praxi sa to ale dá len ťažko ustrážiť. Zákon kandidujúcim ukladá aj ďalšie povinnosti. "Informácie o všetkých daroch musia byť evidované a zverejnené," uzatvára Aliancia Fair-Play.

Súvisiace články

Najčítanejšie