Súdna rada navrhla Procházku na sudcu v Luxemburgu, nomináciu si váži

15.08.2016 15:50 Noviny.sk Politika
Súdna rada navrhla Procházku na sudcu v Luxemburgu, nomináciu si váži
BRATISLAVA / Predsedníctvo Slovenskej advokátskej komory navrhlo poslanca Radoslav Procházku (Sieť) ako kandidáta na funkciu dodatočného sudcu Všeobecného súdu Európskej únie.

Radoslav Procházka nomináciu súdnej rady prijal. "Som touto nomináciou poctený a vážim si ju. Prijal som ju, pretože sa európskemu právu aktívne venujem už od deväťdesiatych rokov a som presvedčený, že by som v tejto novej úlohe vedel byť užitočný,“ povedal Procházka pre agentúru SITA.

Podľa neho posúdenie jeho odbornosti sa uskutoční cez dve zložité kolá, jedno vnútroštátne, a ak to prebehne dobre, tak následne jedno zahraničné priamo na pôde súdu. "Akékoľvek ďalšie témy má preto význam riešiť až po tom, ako bude známy výsledok," konštatoval.

Procházka bol do soboty predsedom strany #Sieť. Na sneme v Trnave už na tento post nekandidoval, oznámil, že sa bude uchádzať o pozície, kde sa bude cítiť prospešný. Vtedy však nepovedal o aký post má záujem.

Kancelária Súdnej rady zverejní informácie o kandidátoch na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu Európskej únie, ako aj na ad hoc sudcov Európskeho súdu pre ľudské práva v utorok 16. augusta. Samotná voľba sa uskutoční na zasadnutí súdnej rady 19. septembra. Nomináciu úspešných kandidátov musí ešte odobriť vláda.

Slovensko nemá svojho sudcu v Luxemburgu

Kandidátov do oboch volieb mali pôvodne oprávnení predkladatelia predložiť do 1. augusta. Neskôr šéfka súdnej rady Jana Bajánková lehotu na predkladanie kandidátov predĺžila do 15. augusta na základe požiadavky oprávnených predkladateľov, ktorí čerpali dovolenky. Jediným kandidujúcim bol ešte začiatkom augusta kandidát na ad hoc sudcu Tomáš Ľalík. Jeho nomináciu predložila členka rady Alena Šišková. Na post dodatočného sudcu nebol na začiatku augusta predložený žiaden kandidát.

Slovensko je posledná krajina, ktorá ešte neobsadila post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu.

Radoslav Procházka skončil ako predseda strany #Sieť. Na zvolenie predsedu strany Romana Brecelyho reagoval vulgárne:

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:50 Noviny TV JOJ
06:35 Krimi
07:05 Noviny TV JOJ
05:10 Hoď svišťom
05:40 Súdna sieň
06:45 Súdna sieň
05:05 Keď je pečenie umenie III.
05:50 Ochrancovia
06:30 Ochrancovia
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:20 Ledová sezóna
07:05 Dámský klub
08:55 Paříž počká