Parlament schválil zákon o hazarde. Opozícia v sále chýbala
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Zákon o hazarde neskoro večer prešiel parlamentom. A znova to nebolo bez poriadnej drámy. Slovenská národná strana s návrhom Rudolfa Huliaka nesúhlasí, no napriek tomu pomohla Tiposu s možnosťou zoštátňovať kasína. Poslancov presvedčil pozmeňujúci návrh, ktorý Huliak odmietal. Opozícia návrh dlhodobo kritizuje a zámer sa pokúsila prekaziť netradičnou stratégiou. Ale neúspešne. Teraz žiada prezidenta, aby zákon nepodpísal.
Ľahký úsmev Petra Žigu. Smiech Pavla Ľuptáka aj potmehúdsky výraz Martina Dubéciho o taktike, ktorá práve prebehla, vedel iba jeden z nich. Parlamentnými chodbami sa šírili reči o nočnom rokovaní, hlasovaní po polnoci či zákulisných koaličných nezhodách, až sa zrazu jedným koordinovaným krokom opozícia rozpravy vzdala a čakalo sa už iba na jedno.
"Zákon, ktorý predkladal minister Uhliarik, je zlý obsahom, lebo otvára dvere naširoko hazardu," uviedol poslanec Marián Čaučík z KDH. "Kasíno vždy vyhráva, hráči prehrávajú a v tomto prípade hráčmi sú občania tejto krajiny," vyjadril sa podpredseda NR SR Martin Dubéci. "Keď sa poslanci SNS nezúčastnia hlasovania, zákon nebude schválený, lebo nikto z opozície sa nezúčastnil hlasovania," povedal poslanec Ondrej Dostál (SAS).
Nepodarilo sa. Síce to bolo bez tradičného potlesku, no návrh prešiel
Národniari sa prezentovali, zdržali a legislatívu tak de facto podporili. Opozícia má priestor, vykrikuje, ale nechodia do práce. A opakujem, ak by v práci boli včera, zákon neprejde. Pri úplnej absencii opozície 71-tka stačila, obmäkčiť ich pozmeňovací návrh, ktorý silu Tiposu okresal a dal samosprávam pri kasínach pomyselné veto. V parlamente, teda s odretými ušami hotovo.
Zákon ešte musí podpísať prezident, ktorý sa k nemu pred schválením nevyjadril. Má o niečo obmedzenejší čas ako zvyčajne, keďže legislatíva má do platnosti vstúpiť už v pondelok. "Som zvedavý, čo urobí prezident Slovenskej republiky, pretože ak by podpísal tento zákon, ako ho poznám, tak by to veľmi ťažko vysvetľoval. A Peter Pellegrini nie je človek, ktorý si špiní ruky," uviedol podpredseda SNS Andrej Danko.
"Pán prezident sa na budúci týždeň podrobne oboznámi s finálnym textom zákona a v ústavnej lehote rozhodne o svojom ďalšom postupe," uzavrela hovorkyňa prezidenta Patrícia Medveď Macíková.