Analýzy 24: Transakčná daň je Matovičova daň, tvrdí Blcháč. Ako bude vyzerať konsolidácia?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Do dnešnej časti relácie Analýzy 24 s Luciou Stráňavovou prijali pozvanie poslanci NR SR Jozef Hajko (KDH) a Ján Blcháč (Hlas-SD). Diskutovať sa bude opäť o transakčnej dani a konsolidácii.
Transakčná daň. Videli sme rôzne rokovania. SNS predložilo návrh. Ministerstvo financií je znepokojené týmto návrhom, a že tieto zmeny by mohli ohroziť konsolidáciu a štátny rozpočet. "Situácia sa mení na dennej báze. My hovoríme, že tejto dani treba hovoriť "Matovičova daň", pretože je to jeden z nástrojov, ako sa späť vrátiť pri konsolidácii verejných financií z toho hrozného stavu, do ktorej práve tieto vlády dostali Slovensko. Strana Hlas má určité predstavy, že by sme s daňou mohli niečo urobiť, predovšetkým pre menších podnikateľov" hovorí poslanec NR SR Ján Blcháč (Hlas-SD).
Opozícia veľmi kritizuje zavedenie tejto dane. Vy ste videli tento návrh Andreja Danka? "Transakčná daň je administratívne náročná už dnes. My sme boli proti dani, my sme navrhli úplne iné opatrenia. Daň sa prenesie aj do cien a služieb týchto podnikateľov. Navrhovali sme túto daň zrušiť. Na stole je návrh, ktorý vyníma určitú časť podnikateľov, tých najmenších, aby ich oslobodili od tejto dane. Samé ministerstvo financií dnes nevie, ako majú počítať transakčnú daň firmy, ktoré majú účty v zahraničných bankách," tvrdí poslanec NR SR Jozef Hajko (KDH).
Nové dane vždy prinesú nejaké otázniky. Koaličný partner, ktorý za daň hlasoval, s ňou má problém. "Mne povedali viacerí podnikatelia že: Mňa to nezaujíma, za mňa to rieši banka," reaguje Blcháč.
Vedeli by sme ju zrušiť aj zajtra bez problémov? Alebo to má svoje účtovné dôvody? "Neviem, či k tomu príde. Skôr si asi myslím, že nie. Zrušiť by ju bolo možné iba v prípade, že sa niekde nájde tých 500 miliónov a budúci rok 700 miliónov eur," dopĺňa Blcháč.
"Podľa mňa sa vláde konsolidovať nedarí. Urobili babrácky zákon, dva krát ho už museli meniť. To, že to teraz chcú upraviť, ja v tom vidím iba politický kalkul. Zrazu zistili, že je to nepopulárna daň. Kým za rok 2023 bol deficit verejných financií vo výške 5,21%, za minulý rok 2024 vo výške 5,27%. Aké je to konsolidovanie? Za minulý rok stúpol hrubý štátny dlh Slovenska o 13%, to je skoro 9 miliárd eur," objasňuje Hajko.
"Ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti dosiahol úroveň 4% HDP, čo nás posúva do stredného pásma dlhodobej udržateľnosti verejných financií. Keby sa tie 2 roky nekonsolidovali, dnes by bol ten dlh možno ešte raz taký," hovorí Blcháč. "Vy vyrobíte nový dlh a kritizujete vlády Igora Matoviča, že vyrobili dlh 20 miliárd eur, vy vyrobíte za rok dlh 9 miliárd. Podľa čísel je jasné, že minulý rok sme nešetrili," reaguje Hajko.
Očakávate, že sa Andrej Danko a zvyšní koaliční partneri dohodnú na tejto téme? "K určitým modifikáciám tejto dane dôjde. Neviem, či príde k zrušeniu. Bola by to veľká strata," tvrdí Blcháč. "Každý spôsob, ktorý trochu odreže z tej dane, je cestou. Nepáčia sa mi riešenia, ktorý vynímajú časť podnikateľov a druhých nechávajú tak. Uvedomujem si ale, že tí menší to znášajú ťažšie," myslí si Hajko.
Ako bude vyzerať konsolidácia? "Kým nie je dohoda, tak s konkrétnymi opatreniami nikto nevyjde na svetlo. Je tu priestor cez hazard. To by som bral ako hotovú vec. Pôjde o 1,7 až 1,8 miliardy. Dane z nehnuteľností, o tom rozhodujú mestá a obce. Bolo by dobré, keby sa v rámci toho umožnilo mestám a obciam, aby zároveň fungovalo pravidlo, aby sa dane z nehnuteľností zvyšovali o infláciu," reaguje Blcháč.