Oblačno
10°
Bratislava
Monika
7.5.2025
Analýzy 24: Bartek odmieta znižovanie dôchodkov, Kleinert hovorí o nefunkčnej koalícii
Zdielať na

Analýzy 24: Bartek odmieta znižovanie dôchodkov, Kleinert hovorí o nefunkčnej koalícii

BRATISLAVA / Koaliční partneri sa opäť hádajú cez médiá, premiér školí svojich kolegov a Andrej Danko hovorí o "cisárových nových šatách" a o tom, že by mali politici vedieť, kedy odísť. Medzitým sa uvažuje o zvýšení volebnej kaucie, čo by mohlo odstaviť menšie strany a časť Slovákov sleduje pod drobnohľadom nadchádzajúcu cestu premiéra do Moskvy - bude tam totiž jediným lídrom krajiny z Európskej únie. O týchto témach hovorili v Analýzach 24 poslanci Národnej rady, Dana Kleinert z Progresívneho Slovenska a Michalom Bartekom z Hlas-SD.

Koaličné rozpory a transakčná daň

Jednou z nosných tém diskusie bola vnútro koaličná stabilita. Michal Bartek prezentoval Hlas ako konštruktívneho partnera, ktorý podporuje dialóg a riešenie sporov za zatvorenými dverami. Oproti tomu Dana Kleinert vyzdvihovala rozvrat vo vnútri vládnej koalície, ktorá podľa nej nie je schopná predkladať a obhajovať konzistentné riešenia.

Symbolom tejto nejednoty sa stala transakčná daň – návrh, ktorý mal priniesť dodatočné zdroje do štátneho rozpočtu, no zároveň spustil kritiku odbornej verejnosti aj opozície. Kleinert poukázala na nekompetentnosť v plánovaní rozpočtových opatrení, kým Bartek zdôrazňoval ich nevyhnutnosť pre financovanie sociálnych programov.

Problémy v zdravotníctve

Ďalším kľúčovým bodom bola téma zdravotníctva. Dana Kleinert opakovane upozornila na personálnu krízu, nedostatočnú podporu verejných nemocníc a systémové zanedbávanie sektora. Podľa nej vláda neprináša riešenia, ktoré by zaručili dostupnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť.

Michal Bartek naopak tvrdil, že Hlas sa snaží riešiť dlhodobé problémy, a ako príklad uviedol plánovanú výstavbu nemocnice vo Vajnoroch. Odmietol tvrdenia o pasivite koalície a obhajoval snahy vlády priniesť konkrétne investície do infraštruktúry zdravotnej starostlivosti.

Otázka zahraničnej politiky

Výrazné rozdiely sa prejavili aj pri diskusii o medzinárodných otázkach, najmä v súvislosti s vojnou na Ukrajine a sankčnou politikou voči Rusku. Bartek zdôrazňoval potrebu suverénneho prístupu Slovenska a kládol dôraz na ekonomické dopady sankcií. Za kľúčový cieľ označil mier a stabilizáciu regiónu.

Kleinert apelovala na zodpovednosť Slovenska ako člena EÚ a NATO. Vyslovila obavu, že odklon od jednotného postupu Západu môže Slovensko izolovať a oslabiť jeho medzinárodné postavenie. Zároveň vyzývala na pokračovanie podpory Ukrajine a ochranu demokratických hodnôt.

Referendum o sankciách

Súčasťou diskusie bola aj polemika o pripravovanom referende o protiruských sankciách. Bartek ho prezentoval ako prostriedok na vyjadrenie vôle občanov a zároveň ako signál, že verejnosť má právo rozhodovať o zásadných otázkach. Tvrdil, že ide o naplnenie demokratického princípu.

Kleinert považovala referendum za populistický nástroj, ktorý môže spôsobiť geopolitické škody. Upozornila, že takéto hlasovanie môže byť zneužité na podkopanie zahraničnopolitického smerovania Slovenska a legitimáciu proruských naratívov.

Zmena volebného systému

Záver diskusie patril návrhom na úpravu volebného systému. Bartek podporil zvýšenie kaucie pre kandidujúce subjekty a zmenu volebného systému v prospech regionálneho zastúpenia. Tvrdil, že ide o spôsob, ako priblížiť politikov k občanom a zabezpečiť ich väčšiu zodpovednosť.

Kleinert naopak videla v návrhoch pokus obmedziť konkurenciu a vytlačiť menšie strany z politického priestoru. Vyzvala na skutočné reformy vo verejnej správe a čerpaní eurofondov, ktoré podľa nej trpia netransparentnosťou a neefektivitou.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy