Zatiahnuté
11°
Bratislava
Monika
7.5.2025
Vláda uvažuje o siahnutí na úspory ľudí v druhom pilieri. Podľa opozície vyžiera budúcnosť
Zdielať na

Vláda uvažuje o siahnutí na úspory ľudí v druhom pilieri. Podľa opozície vyžiera budúcnosť

BRATISLAVA / Konsolidácia už opäť krúži okolo jednotlivých ministerstiev a vláda opäť pripúšťa úvahy o tom, že nám siahne na naše úspory v druhom pilieri. V politických kuloároch sa dokonca šepká, že prichádzajú úvahy o znižovaní odvodov o 2 percentá.

Minister práce síce ďalšie znižovanie odmieta, ale skôr naznačuje otvorenie druhého piliera. Opozícia hovorí o krádeži úspor občanov na úkor neochoty rušiť, alebo adresovať obedy zadarmo či 13. dôchodky tým, ktorí sú na ne odkázaní.

Viac ako jeden a pol miliardy potrebuje májsť minister financií v ďalšom konsolidačnom balíčku a je viac ako zrejmé, že miliardová diera po 13. dôchodkoch sa nepláta ľahko. Politická vôľa v koalíci na ich zrušenie ani adresnosť nateraz vraj nie je. Obeťou by tak vraj mohol zasa byť druhý pilier, kde sú uložené úspory budúcich dôchodcov. Opakované znižovanie percent ale neprichádza podľa Tomáša do úvahy. "Tretíkrát zopakujem, že znižovanie odvodov je už neakceptovateľné z hľadiska ústavnosti," povedal minister sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš. 

"Je to krádež, je to určite krádež. Sú to peniaze sporiteľov, peniaze na ich budúce dôchodky, lebo tam sú tie isté peniaze, ktoré vláda vidí, že tam ich má a že ich tam môže získať," uviedla Simona Petrík z PS. 

"Je načase, aby vláda začala šetriť u seba, znižovať výdavky, niektoré sociálne opatrenia na ktoré nemáme, ale nie znova decimovať druhý pilier," myslí s poslanec z SaS Marián Viskupič. 

"Tam znova bolo 40 návrhov opatrení, z ktorých by vám vlasy stáli dupkom. Vyzývam pána Kamenického, aby ukázal národu ako ho chce zdaňovať zasa," povedal šéf národniarov Andrej Danko.

​Úvahy zrejme ale smerujú k otvoreniu druhého piliera tak, ako to bolo kedysi za Viery Tomanovej. Minister práce tvrdí, že 55 percent ľudí, ktorí už poberajú dôchodok z prvého aj druhého piliera, ho z toho druhého majú na mesačnej báze nižší o 50 eur. Opozícia súhlasí, môže za to vraj práve bývalá vláda Roberta Fica, ktorá opakovane do druhého piliera zasahovala.

"Samozrejme ľavicové vlády do toho vstupovali v dobrom úmysle, v zmysle, aby ľudia mali garancie. Preto mnoho ľudí bolo v konzervatívnych garantovaných fondoch," povedal Erik Tomáš. 

"Pokiaľ by tieto zásahy väčšinou ficových vlád neboli, tak by tí ľudia mali dôchodky oveľa vyššie to je ozaj fakt," uviedla Simona Petrík.  "Brať peniaze z budúcnosti a míňať ich dnes, nie je žiadne konsolidačné patrenie. Naopak, to je vyžieranie budúcnosti," myslí si Viskupič. 

"Chceme o tomto viesť odbornú a racionálnu diskusiu, ale upozorňujem, že len na dobrovoľnej báze," dodal Erik Tomáš. 
  

Najčítanejšie správy