Oblačno
17°
Bratislava
Ela
24.5.2024
Belgický súd odložil rozhodnutie v kauze mŕtveho Jozefa Chovanca na začiatok júna
Zdielať na

Belgický súd odložil rozhodnutie v kauze mŕtveho Jozefa Chovanca na začiatok júna

BELGICKO / Belgický vyšetrovací súd v pondelok 25. marca odložil svoje rozhodnutie, či postúpi prípad obvinených v prípade úmrtia Slováka Jozefa Chovanca v Belgicku trestnému súdu. Informuje o tom TASR s odvolaním sa na agentúru Belga. Právni zástupcovia Jozefa Chovanca v Belgicku Lennert Dierickx a Ann Van de Steen sa pre TV JOJ vyjadrili, že pojednávanie bolo odročené pre chorobu sudkyne. Zároveň ozrejmili, že pojednávanie bolo presunuté na 3. júna 2024. Informáciu potvrdila aj hovorkyňa ministerstva spravodlivosti SR, Lucia Hurajtová. Upozorňujeme, že nasledujúci obsah nie je vhodný pre maloletých divákov.

O pondelkovom odklade rozhodnutia informoval advokát policajtky, ktorá je podozrivá z hajlovania počas zákroku voči Chovancovi. Belgická prokuratúra v januári rozhodla o zrušení obvinení proti celkovo 31 osobám. Príslušníci letiskovej polície a privolaní zdravotníci za smrť slovenského podnikateľa podľa prokuratúry nenesú zodpovednosť.

​Pojednávanie bolo odročené pre chorobu

Právni zástupcovia Jozefa Chovanca v Belgicku Lennert Dierickx a Ann Van de Steen sa pre TV JOJ vyjadrili, že pojednávanie bolo odročené pre chorobu sudkyne. Zároveň ozrejmili, že pojednávanie bolo presunuté na 3. júna 2024. Informáciu potvrdila aj hovorkyňa ministerstva spravodlivosti SR, Lucia Hurajtová.

Slovenská republika, ktorá v konaní vystupuje ako tzv. civilná strana, však požiadala o postúpenie veci trestnému súdu. Rozhodnúť o tom mala v pondelok Poradná rada, ktorá v Belgicku funguje ako vyšetrovací súd, teda predstupeň trestného súdu. Jozef Chovanec zomrel v nemocnici 27. februára 2018, tri dni po policajnom zásahu v cele na letisku Charleroi. Zadržali ho v lietadle smerujúcom na Slovensko, podľa svedkov sa správal agresívne k posádke a voči privolaným policajtom.

V auguste 2020 unikli videozáznamy z policajnej cely, na ktorých je vidieť, ako búcha hlavou o dvere a krváca. Následne sa ho policajti pokúšajú násilím upokojiť, tvár má zakrytú dekou, policajti sa smejú a jedna policajtka dvíha ruku v podobe nacistického pozdravu. Posudok belgických lekárov ukázal, že príčinou smrti boli silné nárazy hlavou, ktoré mu spôsobili edém mozgu. Lekári zároveň skonštatovali, že zastavenie činnosti srdca vyvolala až injekcia od zdravotníkov, ktorí sa ho snažili upokojiť.

Vyšetrovanie smrti slovenského občana J. Chovanca nemôže odísť do stratena

KDH tvrdí, že ani po šiestich rokoch nie je vidno, že by vec mohla byť v dohľadnom čase spravodlivo rozhodnutá. Europoslankyňa za KDH Miriam Lexmann rešpektuje nezávislosť justičných orgánov Belgicka. "Avšak zo všetkých dostupných informácií považujem tieto ďalšie prieťahy za neakceptovateľné. Už od začiatku prípad sprevádza množstvo otáznikov," skonštatovala. Podľa nej ide o bránenie spravodlivému konaniu bez zbytočných prieťahov, v dôsledku ktorého sa nemôžu dostať k spravodlivému záveru ani rodinní príslušníci zomretého, ani ostatní občania Slovenska.

​Podpredseda KDH Viliam Karas ešte ako minister spravodlivosti žiadal o doplnenie vyšetrovacích úkonov v tejto veci. "Ak nebudú riadne konať belgické orgány, neostáva Slovenskej republike nič iné, ako iniciovať konanie pred Európskym súdom pre ľudské práva. Verím, že tejto téme sa bude naďalej zodpovedne venovať aj naše ministerstvo spravodlivosti, prípadne štátne orgány, a využijú všetky dostupné možnosti, aby spravodlivosti bolo učinené zadosť," uviedol.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy