Na internete číha ďalšia hrozba: Falošní advokáti vám za odplatu ponúknu právnu pomoc s firmou

Na internete číha ďalšia hrozba: Falošní advokáti vám za odplatu ponúknu právnu pomoc s firmou

BRATISLAVA / Založím vám za odplatu obchodnú spoločnosť alebo vypracujem zmluvy. Takéto inzeráty nájdete nielen na internete, ale aj v novinách. Ale pozor, podľa právnika to nemusí byť legálne.

Na poskytovanie právnych služieb potrebujete špeciálne povolenie a ak ho nemáte, dopúšťate sa trestného činu. "Osoby, ktoré nemajú na to oprávnenie, neadvokáti nemôžu vykonávať dokumenty právne, napríklad je to založenie obchodnej spoločnosti alebo zrušenie obchodnej spoločnosti. Tak isto nemôžu vykonávať registráciu konečného užívateľa výhod," vyjadril sa advokát Milan Ficek. 

Pod právne služby je možné zaradiť vyhotovovanie akýchkoľvek právnych dokumentov. Môžu to byť nájomne zmluvy, zmluvy o predaji, predmanželské zmluvy, spoločenské zmluvy, alebo akékoľvek iné listiny o právnych úkonoch. "V súčastnosti je možné nájsť veľké množstvo odkazov na právne služby od osôb, ktoré nie sú advokátmi a dokonca, keď niekto ponúka na internete túto možnosť, že vám založí sro-čku, už sa dopúšťa trestného činu pretože aj pokus je trestaný rovnako ako samotný skutok," vysvetlil ďalej Ficek. 

Ak vám niekto vyhotoví nájomu zmluvu alebo poskytne inú právnu službu bezplatne, tak sa ničoho nedopustí. No, ak si za to vypýta peniaze a nemá osobité povolenie, tak si môže za mrežami posedieť až 3 roky. "Kontrolovať páchanie trestnej činnosti by mala predovšetkým polícia. Pokiaľ má niekto podozrenie, že niekto pácha takúto trestnú činnosť, tak môže urobiť oznámenie na orgány činné v trestnom konaní," dodal advokát Ficek. 

"V tomto roku príslušný paragraf v štatistikách neevidujeme," uviedla polícia v stanovisku. 

Pozrite si reportáž čo robiť, ak sa náhodou ocitnete na diaľnici: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:15 Súdna sieň
06:00 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:45 Policajti v akcii
06:45 Prvé oddelenie II.
07:15 Prvé oddelenie II.
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:05 Muž, který zabil Dona Quijota
08:25 Královská noc
10:10 Nádech pro lásku