Leto na letisku: Chyby v dokladoch, batožine aj správaní vás môžu vyradiť z letu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Leto na letisku, tak sa volá naša nová letná séria, v ktorej vám každý týždeň ukážeme, čo sa deje za bránami letiska, a to najmä na miestach, kam sa bežne pasažieri nedostanú. Pozrieme sa napríklad do riadiacej veže i priamo na dráhu, v úvodnom diely sme zisťovali, aké najčastejšie chyby robia cestujúci pred odletom.
Časté problémy cestujúcich
Pas som nechal doma. Batožina má o desať kíl viac a check-in je už dávno zatvorený. Aj s takýmito situáciami sa zamestnanci letiska stretávajú denne.
"Prídu na letisko a my im povieme, že neodmietli alebo nemajú dostatočne platný pas napríklad alebo si zabudnú doklady totožnosti v kopírke, prídu len s kópiou dokladu, čo my neakceptujeme, " opisuje supervízorka vybavovania cestujúcich Martina Gabriela Kampl.
Platnosť pasu
Doba platnosti pasu sa líši podľa destinácie, do ktorej cestujete. Napríklad do Slovákmi obľúbeného Turecka je potrebná platnosť aspoň 150 dní od vstupu do krajiny, Tunisko minimálne 3 mesiace.
Do Čiernej Hory alebo Albánska musíte mať doklad totožnosti platný ešte minimálne 3 mesiace po odchode z krajiny.
Aké sú ďalšie časté chyby?
"Počas dňa máme napríklad aj osem odletov do tureckej Antálie. Jednou z častých chýb je aj to, že si cestujúci pomýlia číslo nástupnej brány, kde stoja, stoja pri inom odletieť do Antálie, " vyjadruje sa hovorkyňa letiska v Bratislave Veronika Demovičová.
Na odletovej tabuli by si preto cestujúci mali okrem destinácie pozrieť aj číslo letu, presný čas odletu a číslo nástupnej brány, ak tak neurobia, môže sa stať, že kvôli chybe meškajú let.
Zakázané predmety
Ďalšou chybou, ktorá môže zapríčiniť dlhé rady na bezpečnostnej kontrole, sú zakázané predmety.
Tie so sebou ľudia berú v príručnej batožine, rovnako ako aj tekutiny, ktoré nie sú do 100 mililitrov.
Ešte pred kontrolou je preto dobré pozrieť si zoznam zakázaných vecí.
Zmena priezviska
"Ešte môže byť veľkou chybou, čo sa stáva, že po svadbe si už kúpi mladá nevesta letenku alebo zájazd na nové meno, ale pas má ešte platný na staré a príde so starým pasom, " vysvetľuje Martina Gabriela Kampl.
Ak je priezviskom na letenke a cestovnom doklade odlišné, cestujúci stráca nárok na odlet. Ak teda novomanželia chcú letieť, ale ešte s pôvodnými cestovnými dokladmi, je potrebné nahlásiť cestovnej kancelárii svoje pôvodné priezvisko.
Intoxikácia alkoholom
"Jednou z častých chýb je aj intoxikácia alkoholom alebo nejakými inými návykovými látkami alebo agresivita cestujúcich, pretože ak cestujúci vykazuje takéto znaky, tak podľa pravidiel leteckej spoločnosti musíme takémuto cestujúcemu neumožniť nástup na palubu lietadla, " vyjadruje sa hovorkyňa Veronika Demovičová.
Aj pár drinkov teda môže rozhodnúť o tom, či vás do lietadla vôbec pustia.