Sulík chce zrejme vládnuť s Ficom

Sulík chce zrejme vládnuť s Ficom Zdroj: SITA
Globálny pakt o migrácii zázračne spojil slovenskú politickú scénu. Všetci sú jednotne proti, od Mariána Kotlebu cez Borisa Kollára a Richarda Sulíka až po Roberta Fica. Keby “slniečkari” z PS a Spolu pozbierali vo voľbách taký podiel hlasov, že bez nich nebude schopný vládnuť líder koalície ani opozície, môžu tí dvaja ešte stále vytvoriť spoločnú hrádzu proti migrácii.

Do koalície môžu vstupovať len strany, ktoré majú nejaké spoločné ciele. Tým cieľom, samozrejme, môže byť aj drancovanie štátu, no to by ani Béla Bugár alebo Andrej Danko nikdy nahlas nepriznali. Koaliční partneri potrebujú čosi, čo môžu prezentovať voličom ako natoľko zásadné, že preto dokážu odložiť ostatné hodnotové rozpory a spoločne spravovať krajinu.

Najbližšie voľby budú mať zasa raz civilizačný charakter. Opäť to bude referendum, či patríme na východ alebo na západ. Poslanec Fico ich stále má šancu vyhrať, no akútne mu hrozí, že dopadne ako Vladimír Mečiar. Ten ich v roku 1998 tiež vyhral, ale nemal s kým vládnuť. Dvanásťpercentný nominálny líder opozície ako favorit volieb rozhodne nevyzerá, no ako najväčší z malých by v takom prípade mohol dostať poverenie na zostavenie vlády Sulík.

Lenže strýco Gauss nepustí. Nejakých dvadsať percent slniečkarov, vítačov, eurohujerov, kaviarenských povaľačov a pravdoserov sa nazbiera aj na Slovensku. Bez ich zástupcov v parlamente to vodca svetlozelených pravdepodobne nedá. Akurát s nimi koalíciu zlepiť nemôže. Vyzeral by pred svojimi veriacimi horšieho ako Bugár, keď sa postavil vedľa Fica a Andreja Danka.

Koalícia s Ficom je síce pre SaS tiež nemysliteľná, no pri jeho túžbe po vládnutí by mohol risknúť aspoň menšinovú vládu s tichou podporou kohokoľvek, s kým bude mať čo zobchodovať. Progresívcom či Spolu nemá čo ponúknuť, no v prípade Smeru by mohla byť tvrdou menou beztrestnosť za hriechy minulosti.

Skutočným problémom Sulíka nie je to, že hodnotovo sa ocitol na rovnakej strane politickej barikády ako jeho hlavný súper. Stále by mohol preliezť na jej opačnú stranu. V pasci ho drží len vlastná politická impotencia a obmedzenosť. Globálny pakt totiž, hoci obsahuje mantru všetkých populistov - migráciu, absolútne nerieši direktívne prerozdeľovanie utečencov do jednotlivých štátov. Práve naopak, ponúka riešenia, po ktorých Sulík neustále volá: možnosť regulovať migráciu globálne, čiže v krajinách kde vzniká i v tých, cez ktoré prúdi.

Sulík ani Fico jednoducho nemajú na viac. Snažia sa štylizovať ako ochrancovia národa pred smrteľnou hrozbou. K tomu, aby mohli byť úspešní, im chýba už len tá hrozba, preto budú stále viac spomínať migrantov, bruselský diktát neomarxistického eurosojuzu, gender ideológiu alebo Sorosa a vytláčať tak Slovensko späť do vplyvu Ruska.

Sulík a Fico sa okrem osobnej nevraživosti nemajú čím voči sebe vymedziť. V základných hodnotových otázkach dosahujú vyššiu zhodu azda len Kollár a Kotleba. Sulík nie je liberál a Fico nie je sociálny demokrat. Ak sa vôbec dajú nejako zaradiť, obaja sú oportunisti a populisti.

Pokiaľ Sulík napriek tejto zhode nechce vládnuť so Smerom, nebude mať s kým vládnuť. Alebo bude musieť nahlas povedať, že mu tiež ide len o korisť.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
20:25 ŠPORT
18:25 Áno, šéfe USA II.
19:35 Profesionáli II.
20:25 Deň nezávislosti
19:00 Súdna sieň
20:10 9-1-1 III.
21:00 9-1-1 III.
19:15 Sníček a Dúhalka
19:25 Medzi nami zvieratkami
19:35 Rev a motoroví miláčikovia I.
18:25 Druhá šance
20:15 Altamira
21:55 Old Boy