Tankujeme opäť drahšie! Nafta stúpa hore

Tankujeme opäť drahšie! Nafta stúpa hore

O dva centy drahšia! Presne o toľko by mala už dnes zdražieť nafta na čerpacích staniciach. Krmivo pre autá je najdrahšie za ostatné dva roky. Môžu za to nepokoje v arabskom svete a svet sa pomaly blíži k naplneniu najhoršieho scenáru. Vďaka útoku ozbrojencov prestala v iraku fungovať jedna z najväčších rafinérií.

Na Slovensku arabské nepokoje pociťujeme najviac cez stúpajúce ceny pohonných hmôt. Už teraz platíme cez euro 40 za liter benzínu. Vďaka nepokojom v Líbyi by mala stúpnuť cena nafty cez víkend v priemere o dva centy.

Situácia sa môže opäť zhoršiť aj budúci týždeň. Všetko záleží na tom, ako sa bude vyvíjať situácia v revolučnej Líbyi. Podľa odborníkov ešte väčší problém nastane, keď sa revolučná vlna prevalí do Saudskej Arábie a Iránu.

Saudská Arábia vyexportuje 6 miliónov barelov denne, Irán 2, 6 milióna a Líbya len 1, 37. Problematický by nebol ani tak uzavretý Suez, pretože lode by mohli síce s omeškaním, ale predsa, prepraviť ropu oboplávaním Afriky. Najväčšie riziko je v zabránení prepravy cez perzský záliv a Hormuský prieliv, ktorý je pod kontrolou Iránu.

Potom si už len môžme predstavovať katastrofické benzínovo-naftové scenáre aj na Slovensku.

Útechou môže byť to, že zatiaľ všetkým tým, čo sa v Arabskom svete dostali k moci, záležalo na tom, aby ich ropa bola vyvážaná.

Žena na čerpacej stanici Zdroj: ISIFA

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

08:55 Súdna sieň
09:55 Súdna sieň
11:00 POLICAJTI V AKCII
09:35 Simpsonovci IX.
10:00 NAŠI I.
10:30 NAŠI I.
09:30 Prvé oddelenie
10:00 Prvé oddelenie
10:45 Nákupné maniačky
09:30 Ruby z dúhy I.
09:45 Strážca vesmíru Roger
10:00 Rev a motoroví miláčikovia I.
08:50 Útěk ze Sibiře
11:15 Pozdravy ze spermabanky
13:10 Prázdniny!