Tankujeme opäť drahšie! Nafta stúpa hore

Tankujeme opäť drahšie! Nafta stúpa hore

O dva centy drahšia! Presne o toľko by mala už dnes zdražieť nafta na čerpacích staniciach. Krmivo pre autá je najdrahšie za ostatné dva roky. Môžu za to nepokoje v arabskom svete a svet sa pomaly blíži k naplneniu najhoršieho scenáru. Vďaka útoku ozbrojencov prestala v iraku fungovať jedna z najväčších rafinérií.

Na Slovensku arabské nepokoje pociťujeme najviac cez stúpajúce ceny pohonných hmôt. Už teraz platíme cez euro 40 za liter benzínu. Vďaka nepokojom v Líbyi by mala stúpnuť cena nafty cez víkend v priemere o dva centy.

Situácia sa môže opäť zhoršiť aj budúci týždeň. Všetko záleží na tom, ako sa bude vyvíjať situácia v revolučnej Líbyi. Podľa odborníkov ešte väčší problém nastane, keď sa revolučná vlna prevalí do Saudskej Arábie a Iránu.

Saudská Arábia vyexportuje 6 miliónov barelov denne, Irán 2, 6 milióna a Líbya len 1, 37. Problematický by nebol ani tak uzavretý Suez, pretože lode by mohli síce s omeškaním, ale predsa, prepraviť ropu oboplávaním Afriky. Najväčšie riziko je v zabránení prepravy cez perzský záliv a Hormuský prieliv, ktorý je pod kontrolou Iránu.

Potom si už len môžme predstavovať katastrofické benzínovo-naftové scenáre aj na Slovensku.

Útechou môže byť to, že zatiaľ všetkým tým, čo sa v Arabskom svete dostali k moci, záležalo na tom, aby ich ropa bola vyvážaná.

Žena na čerpacej stanici Zdroj: ISIFA

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:00 Noviny TV JOJ
05:55 Krimi
06:25 Noviny TV JOJ
05:10 Súdna sieň
06:00 Súdna sieň
07:00 NOVÁ ZÁHRADA
05:20 DEDIČSTVO
06:05 MacGyver
06:55 MacGyver
05:20 Jahôdka a jej kamaráti I.
05:45 Ruby z dúhy I.
06:00 Rozprávanie o víle Amálke
06:15 Popelky
07:50 Vyškolena láskou
09:30 Arrietty ze světa půjčovníčků