Tankujeme opäť drahšie! Nafta stúpa hore

Tankujeme opäť drahšie! Nafta stúpa hore

O dva centy drahšia! Presne o toľko by mala už dnes zdražieť nafta na čerpacích staniciach. Krmivo pre autá je najdrahšie za ostatné dva roky. Môžu za to nepokoje v arabskom svete a svet sa pomaly blíži k naplneniu najhoršieho scenáru. Vďaka útoku ozbrojencov prestala v iraku fungovať jedna z najväčších rafinérií.

Na Slovensku arabské nepokoje pociťujeme najviac cez stúpajúce ceny pohonných hmôt. Už teraz platíme cez euro 40 za liter benzínu. Vďaka nepokojom v Líbyi by mala stúpnuť cena nafty cez víkend v priemere o dva centy.

Situácia sa môže opäť zhoršiť aj budúci týždeň. Všetko záleží na tom, ako sa bude vyvíjať situácia v revolučnej Líbyi. Podľa odborníkov ešte väčší problém nastane, keď sa revolučná vlna prevalí do Saudskej Arábie a Iránu.

Saudská Arábia vyexportuje 6 miliónov barelov denne, Irán 2, 6 milióna a Líbya len 1, 37. Problematický by nebol ani tak uzavretý Suez, pretože lode by mohli síce s omeškaním, ale predsa, prepraviť ropu oboplávaním Afriky. Najväčšie riziko je v zabránení prepravy cez perzský záliv a Hormuský prieliv, ktorý je pod kontrolou Iránu.

Potom si už len môžme predstavovať katastrofické benzínovo-naftové scenáre aj na Slovensku.

Útechou môže byť to, že zatiaľ všetkým tým, čo sa v Arabskom svete dostali k moci, záležalo na tom, aby ich ropa bola vyvážaná.

Žena na čerpacej stanici Zdroj: ISIFA

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:45 Skryté čísla
01:40 INKOGNITO
03:40 Rodinné záležitosti
22:35 Rallye smrti 2050
00:35 Hviezdna brána III.
01:35 Súboj kúzelníkov I.
23:00 TIPOS INFO
23:05 Tajomstvá a lži I.
00:00 Spackané plastické operácie: Po zákroku II.
22:50 Volám sa Caillou V.
23:15 Fix a Foxi
23:40 Albert spoznáva svet
21:55 Barva pleti
23:55 Alibi na klíč
01:25 Zabít pro pana Perkinse!