Agropotravinári vstúpili do štrajkovej pohotovosti. Kroky ministra Mičovského označili za klince do rakvy

07.10.2020 13:28 Noviny.sk Ekonomika

Agropotravinári vstúpili do štrajkovej pohotovosti. Kroky ministra Mičovského označili za klince do rakvy

BRATISLAVA / Členovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory vstúpili do štrajkovej pohotovosti. Chovatelia, pestovatelia či ovocinári to odôvodnili vážnou situáciou v rezorte, ktorú podľa ich názoru štát ignoruje a podceňuje. Členovia komory tvrdia, že nové vedenie ministerstva má nesystémový prístup a bez odozvy ostala aj ich snaha upozorniť premiéra na vážnu situáciu v rezorte. Poslednou kvapkou je pre nich Plán obnovy, v ktorom nie je ani zmienka o poľnohospodárstve a potravinárstve. V prípade neriešenia ich požiadaviek pripúšťajú aj ostrý štrajk.

Valné zhromaždenie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) v utorok v Nitre rozhodlo o vstupe do štrajkovej pohotovosti.  "Členovia SPPK - teda slovenskí chovatelia zvierat - hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných, hydiny a pod., pestovatelia, zeleninári, ovocinári, vinohradníci vstupujú do štrajkovej pohotovosti. Pripája sa k nim aj široké spektrum potravinárov, ktorí rovnako mimoriadne kriticky vnímajú situáciu v našom rezorte - slovenskí pekári, mliekari, mlynári, výrobcovia cukru, výrobcovia sladu a piva, liehovarníci a zástupcovia ďalších potravinárskych spracovateľských odvetví," informovala v stredu hovorkyňa SPPK Jana Holéciová. 

SPPK začne mobilizovať poľnohospodárov a potravinárov na vidieku. V prípade ďalšieho neriešenia kritickej situácie v poľnohospodársko-potravinárskom odvetví rozhodne o spôsobe presadzovania požiadaviek aj prostredníctvom ústavného práva, práva na štrajk. "Poslednou kvapkou je Plán obnovy EÚ, v ktorom nie je ani len zmienka o poľnohospodárstve a potravinárstve. Potrebujeme jasnú odpoveď, či nás táto krajina vôbec potrebuje a či budeme naďalej označovaní len za vinníkov a iba ľudí, ktorí ničia tuto krajinu a poberajú len dotácie. Nie sme proti nikomu, ale chceme bojovať za to, aby naša krajina bola krajšia, trvalo udržateľná a aby spoločne malí, rodinní a veľkí poľnohospodári v spolupráci s potravinármi nakŕmili tento národ," uviedol k štrajkovej pohotovosti predseda SPPK Emil Macho.

Predsedu vlády agropotravinári listom žiadali o osobné stretnutie a diskusiu, ako ďalej s ďalším vývojom domáceho poľnohospodárstva a potravinárstva. "Od nového vedenia ministerstva sme mali veľké očakávania. Dúfali sme, že začne vyberať z rakvy tú pomyselnú mŕtvolu slovenského agropotravinárstva. Opak je však pravdou. Kroky súčasného vedenia ministerstva podľa nás úplne nezmyselne zatĺkajú do rakvy ďalšie klince,  pokračoval Macho. 

"Jedným z bodov rokovania vlády bol stav slovenského poľnohospodárstva za minulý rok. Takže sme sa v rozhovoroch dotkli aj listu, ktorý mi SPPK poslala. Musím si však vyčleniť s ministrom pôdohospodárstva Jánom Mičovským 2 až 3 dni na preštudovanie požiadaviek poľnohospodárov a na to, aby sme zaujali spoločné stanovisko. Zatiaľ plne dôverujem ministrovi Mičovskému. Nezovšeobecňoval by som to, že všetci poľnohospodári sú nespokojní, sú aj takí, čo oceňujú naše kroky. Možno sme však určitej skupine poľnohospodárov stúpili na otlak," reagoval v stredu po rokovaní vlády premiér Igor Matovič.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 PRESTRETÉ
05:10 Zvieratká, deti
05:15 Súdna sieň
05:55 Súdna sieň
05:25 Moja mama varí lepšie ako tvoja
06:20 POLICAJTI V AKCII
07:35 POLICAJTI V AKCII
06:00 Rozprávanie o víle Amálke
06:05 Bob staviteľ XV. - XVIII.
06:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:20 Zlatokopka
08:05 Překvapení
10:05 Skleněné peklo