Zatiahnuté
Bratislava
Radúz
10.12.2022
Život na Slovensku taký lacný veru nie je. Náklady na bývanie ukroja z našich peňaženiek najviac v EÚ
Zdielať na
Ekonomika

Život na Slovensku taký lacný veru nie je. Náklady na bývanie ukroja z našich peňaženiek najviac v EÚ

SLOVENSKO / Náklady na bývanie ukrajujú z rodinných rozpočtov na Slovensku takmer štvrtinu, čo je v rámci EÚ najvyšší podiel. V aktuálnej analýze o tom informuje spoločnosť WOOD & Company. Vo výdavkoch na bývanie sú zahrnuté nájomné, údržba a oprava obydlí, energie, dodávka vody a iné služby pre domácnosti, ako je napríklad odvoz odpadu.

V roku 2019 podiel výdavkov na bývanie z celkových spotrebných výdavkov predstavoval 24 %. V rámci krajín EÚ išlo o najvyšší podiel. Priemer za EÚ bol vlani na úrovni 19 %.

Nižšie úrovne ukazovateľa dosiahli všetci naši susedia z V4. V prípade Maďarska bol podiel 15 %, v Poľsku 17 % a v Českej republike 21 %. Analýza, ktorú zverejnila spoločnosť v pondelok, vychádza z najaktuálnejších údajov Eurostatu za rok 2019 a prvý polrok 2020.

Na jedného obyvateľa Slovenska vlani pripadali náklady súvisiace s bývaním vo výške 2 680 eur, uviedla analytička WOOD & Company Eva Sadovská. V súhrne ide o najvyššiu sumu v rámci krajín V4. V Maďarsku na obyvateľa pripadala suma 1 316 eur, v Poľsku 1 608 eur. Najbližšie k úrovni SR má Česká republika s 2 557 eurami na obyvateľa.

Vo vyspelejších krajinách EÚ, kde sú vyššie nielen platy, ale aj ceny, zaplatia obyvatelia, pochopiteľne, v absolútnych číslach za bývanie oveľa viac, no na Slovensku má najvyšší podiel v nákladoch rodín práve bývanie. 

Najvyššie ročné výdavky na bývanie v prepočte na obyvateľa v absolútnych číslach vykázali vlani vo Fínsku, v Dánsku a Luxembursku, a to v rozpätí 6 200 až 8 200 eur. Naopak, najnižšie náklady mali v súvislosti s bývaním Bulhari, a to necelých 1 100 eur.

Koronavírus zmenil nákupné správanie Slovákov. Kríza zároveň ukázala, kde nás tlačí topánka. Bližšie informácie má Michal Rybanský

Súvisiace články

Najčítanejšie