Zatiahnuté
Bratislava
Jela
19.4.2024
Opatrovanie postihnutého blízkeho štát ocení zvýšením príspevku. Menia sa aj iné podmienky
Zdielať na

Opatrovanie postihnutého blízkeho štát ocení zvýšením príspevku. Menia sa aj iné podmienky

Archívna reportáž

BRATISLAVA / Základná suma príspevku pri opatrovaní jednej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) by mala od začiatku júla tohto roka stúpnuť o 120,01 eura na 369,36 eura. Vyplýva to z návrhu novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, ktorý v piatok schválila vláda.

Ak opatrovateľ poberá niektorú z dôchodkových dávok, suma príspevku na opatrovanie by sa mu mala pri opatrovaní jednej osoby s ŤZP zvýšiť o 92,19 eura na 184,71 eura. Príspevky na opatrovanie tak už nemajú byť naviazané na životné minimum, ale majú byť stanovené pevnou sumou s možnosťou ich každoročného zvýšenia nariadením vlády.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí po zásadnej pripomienke rezortu financií upustilo od zámeru naviazať sumy príspevkov na opatrovanie na výšku minimálnej mzdy. Rezort práce chcel pritom týmto krokom zabezpečiť vyšší medziročný rast opatrovateľských príspevkov. Podľa pôvodného legislatívneho návrhu totiž mala základná suma príspevku na opatrovanie od júla tohto roka tvoriť 76,95 percenta zo sumy minimálnej mzdy, od júla budúceho roka už 79,44 percenta minimálnej mzdy a od júla 2020 konečných 81,66 percenta zo sumy najnižších hrubých zárobkov.

Znamenalo by to, že suma príspevku by sa od siedmeho mesiaca tohto roka zvýšila o 120,01 eura na 369,36 eura, od júla budúceho roka o 35,79 eura na 405,15 eura a od júla 2020 o 35,82 eura na sumu 440,97 eura.

Rovnaká zmena nastala aj pri opatrovateľoch, ktorí sú poberateľmi dôchodku. Ak opatrovateľ poberá niektorú z dôchodkových dávok, suma príspevku na opatrovanie sa mu podľa pôvodného návrhu mala od júla tohto roka pri opatrovaní jednej osoby s ŤZP zvyšovať postupne. 

Príspevok pre poberateľov dôchodkovej dávky mal od júla tohto roka dosahovať 38,48 percenta zo sumy minimálnej mzdy, od júla budúceho roka už 39,72 percenta minimálnej mzdy a od júla 2020 konečných 40,83 percenta zo sumy najnižších hrubých zárobkov. Nový návrh však ráta už len s tým, že sa suma príspevku pri opatrovaní jednej osoby s ŤZP zvýši od júla tohto roka o 92,19 eura na 184,71 eura.

Novelou zákona sa zavádza mechanizmus poskytovania tohto peňažného príspevku za celý mesiac, v ktorom opatrovaná fyzická osoba s ŤZP zomrela. Pri stanovení výšky peňažného príspevku na osobnú asistenciu rezort práce navrhuje zmeniť sadzbu na jednu hodinu osobnej asistencie z 1,39 percenta sumy životného minima (aktuálne 2,78 eura) pre jednu plnoletú fyzickú osobu na pevnú sumu 2,82 eura. Výšku hodinovej sadzby by mohla zvýšiť vláda nariadením.

Rozširuje sa tiež okruh fyzických osôb s ŤZP odkázaných na pomoc inej osoby, ktorým bude možné poskytnúť peňažný príspevok na osobnú asistenciu. Sú to osoby s ŤZP, ktorým sa vykonávajú opatrenia v zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

Na účely parkovacieho preukazu pre fyzickú osobu so zdravotným postihnutím sa má rozšíriť okruh osôb, ktorým bude možné vyhotoviť takýto preukaz. Ide o osoby s ŤZP, ktoré majú niektorý zo zdravotných stavov uvedených v navrhnutej novej prílohe zákona ustanovenej na tento účel.

Hnutie OĽaNO považuje vládou schválený legislatívny návrh za krok späť. "Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter nie je schopný obhájiť ani svoje vlastné návrhy a po pripomienkovom konaní mení zásadnú vec. Zľakol sa vlastného návrhu naväzovať výšku príspevkov na minimálnu mzdu a do zákona sa má dostať verzia, ktorá tieto dva príspevky zabetónuje,“ uviedla poslankyňa NR SR za OĽANO Silvia Shahzad. Upozornila na to, že príspevok na osobnú asistenciu sa má od 1. júla zvýšiť o štyri centy na 2,82 eura na hodinu. "Kedy bude ďalšia vôľa zvyšovať tento príspevok je vo hviezdach, keďže automatické zvyšovanie príspevku sa zo zákona vytratilo. Týmto spôsobom sa pokojne môže stať, že hodinová sadzba osobnej asistencie sa dostane pod úroveň minimálnej mzdy,“ dodala Shahzad.

Pozrite si archívne reportáže o iných príspevkoch štátu:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy