Brikety už aj zo slamy a sena

08.11.2007 10:11 Noviny.sk Ekonomika
Brikety už aj zo slamy a sena Zdroj: Andrew Stawarz
Množstvo slamy na Slovensku, ktorú je možné použiť na vykurovanie bez obmedzenia živočíšnej poľnohospodárskej výroby, presahuje 1,8 milióna tony za rok

Palivové brikety do krbov a kotlov sa už začali na Slovensku vyrábať aj zo slamy a sena. Táto biomasa sa doteraz dala spaľovať iba vo väčších, špeciálne upravených kotolniach.

Výhrevnosť i cena takéhoto paliva je porovnateľná s hnedým uhlím, výhodou je čistejšia manipulácia, povedal ČTK Peter Zmeček, jeden z producentov slamených brikiet. V krajine je ročne k dispozícii približne dva milióny ton slamy vhodnej na spaľovanie.

"Z jedného hektára sa dá zobrať od troch do päť ton slamy," povedal Zmeček. Na výrobu brikiet je podľa neho vhodné kombinovať slamu s inou biomasou, napríklad s pilinami alebo senom. Samotná slama totiž pri nižších teplotách horšie horí a zostáva po nej veľa popola.

Podľa Františka Obtulowicza, ktorý briketovacie lisy farmárom na Slovensku predáva, nepresiahnu kilogramové náklady na výrobu slamených brikiet dve koruny. "Predajná cena hotového paliva je okolo štyroch korún za kilogram," spresnil Obtulowicz. Spracovávať slamu na palivové brikety podľa neho nezačali iba farmári, biznis je údajne výnosný aj pre podnikateľov, ktorí slamu nakupujú od poľnohospodárov.

Odborníci odhadujú, že množstvo slamy na Slovensku, ktorú je možné použiť na vykurovanie bez obmedzenia živočíšnej poľnohospodárskej výroby, presahuje 1,8 milióna tony za rok. Okrem slamy z obilia počítajú aj so slamou z repky olejnej, kukurice a ďalších plodín. Približne 2,5 kilogramu biomasy nahradí pri vykurovaní meter kubický zemného plynu.

Zdroj: ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

16:30 POLICAJTI V AKCII
17:30 NOVINY
17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:00 Simpsonovci V.
17:30 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas III.
18:25 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas III.
17:00 Kosti IX.
18:00 Súdna sieň
19:00 Súdna sieň
17:15 Máša a medveď II.
17:25 Ovečka Shaun IV.
17:35 Strážca vesmíru Roger
16:45 Napříč časem
18:30 Zlatokopka
20:15 Pád Bílého domu