Nelegálne zamestnávanie sa bude posudzovať miernejšie

04.01.2018 13:43 Noviny.sk Ekonomika

Nelegálne zamestnávanie sa bude posudzovať miernejšie

BRATISLAVA / Za nelegálne zamestnávanie sa už nepovažuje to, ak zamestnávateľ neprihlási svojho zamestnanca do registra Sociálnej poisťovne do siedmich dní od začiatku výkonu jeho práce.

Ak zamestnávateľ od začiatku tohto roka neprihlási svojho zamestnanca do registra Sociálnej poisťovne do siedmich dní od začiatku výkonu jeho práce, nepovažuje sa to už za nelegálne zamestnávanie. Vyplýva to z novely zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní, ktorá nadobudla účinnosť od 1. januára tohto roka. Zamestnávateľ je však povinný splniť si prihlasovaciu povinnosť najneskôr do začiatku výkonu kontroly nelegálneho zamestnávania.

"Ak príde kontrolný orgán po čase, kedy zamestnanec začal vykonávať svoju činnosť, no v lehote siedmich dní a zistí, že zamestnávateľ si ešte nesplnil prihlasovaciu povinnosť, konštatuje nelegálne zamestnávanie," upozorňuje ministerstvo práce. Ak si však zamestnávateľ splní oznamovaciu povinnosť v lehote siedmich dní a stihne tak spraviť pred výkonom kontroly, kontrolný orgán nemôže konštatovať nelegálne zamestnávanie.

Generálny pardon pre zamestnávateľov

Novela zákona tiež zaviedla tzv. generálny pardon pre zamestnávateľov, u ktorých bolo pre oneskorené prihlásenie zamestnanca do Sociálnej poisťovne konštatované nelegálne zamestnávanie. Títo zamestnávatelia budú vymazaní z tzv. čiernej listiny pod podmienkou, že prihlásili zamestnanca do siedmich dní od začiatku výkonu práce, najneskôr však do začatia kontroly nelegálnej práce. O vymazanie z tzv. čiernej listiny však musí dotknutý zamestnávateľ požiadať Národný inšpektorát práce. Účasť zamestnávateľov na tejto listine neumožňuje päť rokov uchádzať sa o zákazky od štátu, či poberať štátne dotácie.

"Návrh má pozitívny vplyv na podnikateľské subjekty, keďže sa predpokladá, že v súlade s návrhom viac podnikateľských subjektov si v lehote siedmich dní alebo do začatia výkonu kontroly počas týchto siedmich dní splní oznamovaciu povinnosť voči príslušnému registru Sociálnej poisťovne," tvrdí rezort.

Ministerstvo preto očakáva, že bude menej prípadov porušenia zákazu nelegálneho zamestnávania. "Predpokladá sa, že v rokoch 2018 a nasledujúcich bude za toto porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania uložených menej pokút a nižšia celková suma pokút," odhaduje ministerstvo práce.

Zamestnávatelia ponúkajú aj rôzne benefity.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:00 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT - POROTCOVSKÝ ŠPECIÁL
23:25 REŠTART
00:50 ZÁCHRANÁRI
22:30 Donatella Versace
00:30 Walking Dead VII.
01:45 Najlepšie svetové videá V.
23:05 Kráľovná juhu
00:05 Plastický chirurg z Beverly Hills V.
01:05 POLICAJTI V AKCII
23:10 Príbehy dvoch myší
23:35 Myšiak Anatole
00:00 Krtko
22:20 Red Dog - psí legenda
23:50 V pasti
01:20 Mortal Instruments: Město z kostí