Za rovnakú prácu by mala byť v EÚ rovnaká aj pláca, zhodli sa európski odborári

Za rovnakú prácu by mala byť v EÚ rovnaká aj pláca, zhodli sa európski odborári

BRATISLAVA / Koniec firemnej chamtivosti a rovnakú plácu za rovnakú prácu. To je hlavný odkaz stretnutia európskych odborárov v Bratislave. Na spoločnej tlačovej besede s naším ministrom práce vyhlásili, že mzdy v západnej a východnej Európe sa musia dorovnávať rýchlejšie. Zamestnávatelia si však myslia, že niekto má v tomto smere nereálne veľké očakávania. Stretnutie bolo len deň potom, čo Popradom pochodovali nespokojní pracovníci.

Európski odborári vyrátali o koľko menej zarobia zamestnanci v nových štátoch únie oproti Nemcom. Najväčší rozdiel majú Rumuni, skoro o tisíc eur. Ale ani Slováci sa nemajú čím chváliť, takmer o 600 eur.

"Ak nebude obnovená dôstojnosť pracovníkov, nebude to už ďalej akceptovateľné," tvrdí generálna tajomníčka Medzinárodnej obchodnej konfederácie, Sharan Burrow.  

Železná opona padla v roku 1989 a od Schengenu nepoznáme ani hraničné kontroly. Odborári by teraz chceli, aby padli aj mzdové rozdiely medzi východnou a západnou Európou. 

Šéf odborárov poznamenal, že keď sa nám darí búrať hranice rozdielnej kvality potravín, prečo nie aj v mzdách.

"Nastal čas, aby sme riešili, aby aj vo východnej Európe boli mzdy zdravé a kvalitné za odvedenú prácu," hovorí Jozef Kollár, šéf odborárov.  

Podľa zamestnávateľov majú odborári veľké oči a dorovnať platy sa len tak ľahko nedá. Okrem toho je rozdiel v pláci naďalej hlavnou konkurenčnou výhodou Slovenska.

"Nemáme čo ponúknuť investorom. Pozrite sa, ako sme s diaľnicami. Už sme mali sedem rokov jazdiť do Košíc po diaľnici a ďalších desať rokov nebudeme," myslí si viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Luboš Sirota.

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Noviny TV JOJ
07:10 Súdna sieň
05:35 Skutočné paničky z Atlanty VII.
06:15 Hoď svišťom II.
06:50 Simpsonovci XXIII.
05:10 Nákupné maniačky
06:00 PÁLI VÁM TO
06:45 NA CHALUPE
05:20 Robošváb
05:45 Sherm a jeho mikróby
06:00 Tučniak Pecola
06:00 Nowhere Boy
07:45 Pohledný mizera
09:20 Velká svatba