Za rovnakú prácu by mala byť v EÚ rovnaká aj pláca, zhodli sa európski odborári

Za rovnakú prácu by mala byť v EÚ rovnaká aj pláca, zhodli sa európski odborári

BRATISLAVA / Koniec firemnej chamtivosti a rovnakú plácu za rovnakú prácu. To je hlavný odkaz stretnutia európskych odborárov v Bratislave. Na spoločnej tlačovej besede s naším ministrom práce vyhlásili, že mzdy v západnej a východnej Európe sa musia dorovnávať rýchlejšie. Zamestnávatelia si však myslia, že niekto má v tomto smere nereálne veľké očakávania. Stretnutie bolo len deň potom, čo Popradom pochodovali nespokojní pracovníci.

Európski odborári vyrátali o koľko menej zarobia zamestnanci v nových štátoch únie oproti Nemcom. Najväčší rozdiel majú Rumuni, skoro o tisíc eur. Ale ani Slováci sa nemajú čím chváliť, takmer o 600 eur.

"Ak nebude obnovená dôstojnosť pracovníkov, nebude to už ďalej akceptovateľné," tvrdí generálna tajomníčka Medzinárodnej obchodnej konfederácie, Sharan Burrow.  

Železná opona padla v roku 1989 a od Schengenu nepoznáme ani hraničné kontroly. Odborári by teraz chceli, aby padli aj mzdové rozdiely medzi východnou a západnou Európou. 

Šéf odborárov poznamenal, že keď sa nám darí búrať hranice rozdielnej kvality potravín, prečo nie aj v mzdách.

"Nastal čas, aby sme riešili, aby aj vo východnej Európe boli mzdy zdravé a kvalitné za odvedenú prácu," hovorí Jozef Kollár, šéf odborárov.  

Podľa zamestnávateľov majú odborári veľké oči a dorovnať platy sa len tak ľahko nedá. Okrem toho je rozdiel v pláci naďalej hlavnou konkurenčnou výhodou Slovenska.

"Nemáme čo ponúknuť investorom. Pozrite sa, ako sme s diaľnicami. Už sme mali sedem rokov jazdiť do Košíc po diaľnici a ďalších desať rokov nebudeme," myslí si viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Luboš Sirota.

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:10 Prázdniny pre psa
12:00 Let Fénixa
14:20 Princ z Perzie: Piesky času
10:25 Dnes ja, zajtra ty!
12:45 VŠETKO ČO MÁM RÁD
15:30 X Factor Veľká Británia XIV.
09:50 Naj bývanie Miami
12:00 Skorumpovaní poliši
13:15 C.S.I. CYBER: Vraždy cez internet II.
10:25 Tom a Keri
10:35 Sherm a jeho mikróby
10:50 Bobove dobrodružstvá na pláži
09:15 Příběhy ze Země Oz: Dorotčin návrat
11:00 S tváří anděla
12:55 Počátek Země Nezemě