Jasno
27°
Bratislava
Cyprián
27.9.2023
Riaditeľ z NBS prijímal úplatky od zástupcov poisťovne Rapid Life, tvrdí polícia
Zdielať na

Riaditeľ z NBS prijímal úplatky od zástupcov poisťovne Rapid Life, tvrdí polícia

BRATISLAVA / Dnes už bývalý generálny riaditeľ odboru Národnej banky Slovenska, ktorý je obvinený z prijatia úplatku a zneužitia právomoci verejného činiteľa v kauze skrachovanej poisťovne Rapidlife je stíhaný na slobode. Hrozí mu 5 až 12 rokov za mrežami. Podľa informácií, ktoré vo štvrtok odzneli na tlačovej konferencii prezidenta policajného zboru a riaditeľa NAKA, v tejto súvislosti budú vypočúvaní aj ďalší zamestnanci, ako aj guvernér NBS.

"Mohli participovať na tom, že mohli ovplyvniť proces či už zvýšenej kontroly a dohľadu alebo rozhodovania o nútenej správe. Takže to bude predmetom ďalšieho dokazovania," uviedol riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Peter Hraško.

Päťdesiatdvaročného Ivana B., ktorý v Národnej banke Slovenska pôsobil ako generálny riaditeľ odboru dohľadu nad trhom cenných papierov, poisťovníctvom a dôchodkovým sporením obvinili z trestného činu prijatia úplatku a zneužitia právomoci 8. augusta.

Tisícové úplatky

"Oznamovateľmi  boli predstavitelia poisťovne, ktorí podali trestné oznámenia a ktorí nie sú v tejto chvíli obvinení," upresnil policajný prezident Tibor Gašpar. 

Podľa zverejnených informácií, si dnes už bývalý generálny riaditeľ NBS mal v roku 2015 vypýtať od vrcholných predstaviteľov RapidLifeu dvakrát po 1 000 eur a následne ich aj prevziať. O rok neskôr to malo byť už 2 000, ktoré dostal vo februári 2017 a následne si mal vypýtať 10 tisíc.

Pasca?

Pri zbežnom pohľade na vypýtané sumy - tisíc a dvetisíc eur vyznievajú ako smiešna odmena pre vysoko postaveného úradníka NBS. Aj preto sa šepká o tom, že vraj šlo o narafičenú záležitosť, ktorá síce vyznieva ako podplácanie, no mala skôr slúžiť na vydieranie dotyčného.

"S plnou zodpovednosťou a aj za cenu hrozby vlastného stíhania, som polícii oznámil korupčné správanie sa vysokopostaveného predstaviteľa NBS I. B., ktorý si iniciatívne vynucoval odo mňa a mojich kolegov peniaze za to, že zo svojej pozície nebude konať proti našej poisťovni protiprávne. Tento človek mal v rukách právomoc a my sme boli v tiesni. Boli sme zúfalí a v zúfalstve robíte chyby. Trestné oznámenie však jednoznačne poukazuje na nekalé a nezákonné praktiky predstaviteľov NBS," uviedol v stanovisku pre TV JOJ predseda predstavenstva poisťovne Rapidlife Peter Talán.

Trestné oznámenia

"Vnímam rovnako ja podozrivo všetkých aktérov tohto korupčného správania a vidím samozrejme aj nejaký účelový motív. Nechcem o tom špekulovať lebo nie som vyšetrovateľom tohto prípadu, predpokladám, že sa bude posudzovať aj ich trestnoprávna zodpovednosť v celej tejto veci," dodal Gašpar.

Aktuálne medzi zainteresovanými stranami lietajú strestné obvinenia. Rapidlifeu na Národnú banku Slovenska tá zasa na ňu. Na nútenú správkyňu ich podala poisťovňa päť a týmto sa to nekončí.

Tisíce poškodených klientov

"Cítim sa poškodená, cítim sa vydieraná a cítim nátlak na svoju osobu ako správkyňu Rapidlife - životná poisťovňa, pretože ma bývalé vedenie poisťovne zastrašuje a núti ma, aby som nekonala ďalej tak ako konám. Podávam ďalšie trestné oznámenie - za ohováranie, krivé obvinenie a za nátlak," uviedla pre TV JOJ nútená správkyňa poisťovne Rapidlife Irena Sopková.

To prvé podala na generálnej prokuratúre. Pokiaľ ide o podania zo strany poškodených občanov, malo by ich byť niečo vyše 70. No v porovnaní s tým, že poškodených je asi 15 tisíc, toto číslo vyznieva zanedbateľne.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy