Najväčšia obchodná dohoda medzi Úniou a USA je na bode mrazu

Najväčšia obchodná dohoda medzi Úniou a USA je na bode mrazu

BRATISLAVA/BRUSEL/WASHINGTON / Dohoda medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou, ktorá mala priniesť státisíce nových pracovných miest a získať na nej mali aj Slováci, sa naťahuje už niekoľko rokov. Veriť v ňu prestávajú už aj politici.

Rokovania o najväčšej obchodnej dohode na svete medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi trvajú už od roku 2014. Vyzerá to tak, že skončili na bode mrazu.

"Podľa môjho názoru rokovania de facto zlyhali, len si to nikto nechce pripustiť," priznal nemecký minister hospodárstva Sigmar Gabriel.

Štrnásť kôl rokovaní rozdelených na 27 kapitol a žiadna zhoda. Dohoda mala pritom priniesť najväčšiu zónu voľného obchodu na svete.

"Predsa ochranu potravín napríklad si nemôžeme pripustiť, aby sme mali americké štandardy, keď v Európe sú oveľa lepšie," povedal predseda Európskeho výboru národnej rady Ľuboš Blaha.

"Vážnym spôsobom narúša európske sociálne a environmentálne štandardy," dodal politológ Boris Chmelár.

Rozdiel medzi starým kontinentom a Amerikou sa aj medzi politikmi prehlbuje. Upozorňujú na to napríklad aj počas pravidelných protestov v Nemecku. Kým v Spojených štátoch je GMO bežné, Európania ho nechcú. Protikladov je pritom oveľa viac.

"Budeme žiadať vyjednávací tím a Komisiu o ďalšie vysvetlenia a argumenty, aby sa tie pochybnosti odstránili," uviedla Monika Smolková z Aliancie socialistov a demokratov.

Na druhej strane Európska únia potrebuje nový trh. Podľa Bruselu je tým najviac kompatibilným práve ten americký. Európska únia má tak aj naďalej mandát v rokovaniach pokračovať.

"Vo veľkom by to pomohlo aj slovenským automobilkám, ktoré by mohli viac vyvážať na americký trh," vysvetlil Dušan Chrenek zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

"Pre Slovensko vyplýva z tejto zmluvy nárast pracovných miest vo výške viac ako 27 000," dodal Ivan Štefanec z Európskej ľudovej strany.

To, ako budú rokovania o najväčšej obchodnej dohode pokračovať, bude záležať aj od postoja Slovenska, ktoré momentálne predsedá Rade Európskej únie. Čoskoro sa v Bratislave stretnú ministri obchodu z celej Únie.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
12:30 Top Star
11:05 Plus Mínus
11:55 Profesionáli II.
12:55 Hoď svišťom
10:10 ZOO
11:45 Nákupné maniačky
13:05 Skutočné príbehy
11:15 Arthur a Minimojovia
12:05 Bolek a Lolek idú do sveta
12:20 Krtko
11:20 Gagarin
13:25 Ztracená dívka
15:05 Můj kámoš špión