Moskva sa dohodla s Pekingom, podpísali dohodu o plyne

Moskva sa dohodla s Pekingom, podpísali dohodu o plyne

MOSKVA/PEKING / Rusko a Čína podpísali medzinárodnú dohodu o spolupráci v oblasti dodávok plynu. Medzivládna dohoda, ktorú Moskva a Peking potvrdili v pondelok počas návštevy čínskeho premiéra Li Kche-čchianga v Rusku, je predpokladom, aby začala platiť zmluva medzi Gazpromom a spoločnosťou China National Petroleum Corporation.

Obe firmy ju uzavreli v máji a na jej základe má Gazprom Číne od roku 2019 dodávať tridsaťosem miliárd kubických metrov plynu ročne. Hodnota kontraktu sa odhaduje na štyristo miliárd dolárov (vyše tristopätnásť miliárd eur).

Dohodu o prehĺbení strategickej spolupráci v pondelok podpísali ruská štátna ropná firma Rosnefť a China National Petroleum Corporation.

Rusko a Čína sa dohodli aj na ďalšej spolupráci vo finančnej oblasti aj v sektore telekomunikácií.

Ďalšia spolupráca

Ruské banky VTB a VEB, ktoré postihli západné sankcie, v pondelok podpísali rámcové dohody s China Exim Bank o otvorení úverových liniek.

Ruská Rosselchozbank, ktorú tiež postihli západné sankcie, sa s China Exim Bank rámcovo dohodla na financovaní obchodu.

Ruský mobilný operátor MegaFon sa s China Development Bank dohodol na sprostredkovaní financovania v sume pol milardy dolárov (tristodeväťdesiatpäť miliónov eur). 

Rusko zároveň dúfa, že s Čínou uzavrie druhú dohodu o dodávkach plynu. Tieto dodávky by z Ruska do Číny tiekli "západnou trasou". Vyhlásil to v pondelok ruský premiér Dmitrij Medvedev.

Moskva dúfa, že sa túto dohodu podarí uzavrieť na budúci rok. "Hovorili sme o vyhliadkach našej spolupráce, vrátane "západnej trasy". Želali by sme si, aby sme túto dohodu uzavreli na budúci rok," povedal Medvedev.

Rusko sa dohodli s Čínou:

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 PRESTRETÉ
05:05 Súdna sieň
06:00 Súdna sieň
07:20 Panelák IX.
05:00 Kutyil s.r.o. II.
05:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
06:25 POLICAJTI V AKCII
05:00 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:30 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
06:10 Cesta domů
07:55 Romantici
09:45 Vánoční okouzlení