Oblačno
18°
Bratislava
Benjamín
31.3.2023
Banky žiadajú potvrdenie, na čo klient potrebuje peniaze
Zdielať na

Banky žiadajú potvrdenie, na čo klient potrebuje peniaze

BRATISLAVA / Britské banky začali pri výbere hotovosti požadovať od klientov doklad, na aký účel ju použijú. A to od sumy dve tisíc eur.

"Pravidlá majú banky nastavené individuálne a nie je to pravidlo ani pri každej platbe," uviedol finančný analytik Maroš Ovčarik.

Kontrola platieb

"Má to zabrániť praniu špinavých peňazí a finančnému terorizmu, trestnej činnosti finančného charakteru," uviedly analytička Broker Consulting Erika Sučová.

Na Slovensku sa kontrolujú väčšinou len platby cez internetbanking nad desaťtisíc eur. Zakázané sú platby v hotovosti nad päť respektíve desať tisíc eur. "Výber v pobočke sa nepreveruje, preveruje sa vklad a pôvod peňazí, ak je vyšší ako pätnásťtisíc eur," uviedla hovorkyňa ČSOB banky Zuzana Eliášová.

Potreba potvrdenia

Kontrolovať výbery v hotovosti postupne začínajú viaceré európske banky. Pri platbe za dovolenku alebo ojazdené auto si tak klienti najskôr musia zohnať potvrdenie. "Ak to obmedzuje termíny, ľudia musia čakať na schválenie súm, už to môže byť problém," dodal Ovčarik z portálu financnahitparada.sk

V rámci celosvetovej paranoje na Slovensko ešte podobné kontroly nedorazili. Neznamená to však, že dohľad nad finančnými tokmi u nás neexistuje. "V prípade, že zamestnanec banky má podozrenie, že klient má peniaze z nelegálnej činnosti alebo je to podozrivá transakcia, má právo na jej preverenie," dodala Eliášová.

"Tých nástrojov môže byť množstvo a predpokladám, že niektoré zavedú aj na Slovensku," tvrdí Ovčarik. Aj nám tak zostanú zviazané ruky a na disponovanie s vlastnými peniazmi budeme zrejme potrebovať povolenie.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy