Oblačno
19°
Bratislava
Drahomír
16.7.2025
Rusko vymiera. Dôvodom je vojna aj zlyhávajúca ekonomika
Zdielať na

Rusko vymiera. Dôvodom je vojna aj zlyhávajúca ekonomika

MOSKVA/V Rusku sa rodí každým rokom menej detí. Ak tento trend potrvá, počet obyvateľov krajiny sa do konca storočia môže zmenšiť takmer o polovicu. Prezident Putin sa ruské ženy a matky snaží finančne motivovať, no nestačí to.

Ruská populácia vymiera. V krajine sa od začiatku roka narodilo najmenej detí za posledné desaťročia. Ide o priamy dôsledok na jednej strane sa zhrošujúcich ekonomických vyhliadok Ruskej federácie, na strane druhej je na vine vojnový konflikt s Ukrajinou, ktorý sa začal fo februári 2022.

Ruský minister práce Anton Kotjakov počas svojej návštevy v Kremli prezidenta Vladimira Putina informoval o tom, že pretrvávajúca nízka pôrodnosť spôsobí v budúcnosti nedostatok pracovnej sily. Tá sa podľa odhadov ministerstva môže do roku 2030 scvrknúť až o 11 miliónov ľudí.

Hľadajú sa Matky-hrdinky

„Podľa našich odhadov budeme musieť do roku 2030 zapojiť do našej ekonomiky približne 10,9 milióna pracovných síl. Potrebujeme nahradiť 10,1 milióna pracujúcich, ktorí pôjdu do dôchodku a vytoriť 800-tisíc nových pracovných miest,“ povedal Kotjakov.

Moskva si je problémov s nízkou pôrodnosťou dobre vedomá. Pre svoju existenciu potrebuje jednak dostatok pracovnej sily, ale aj vojakov pre svoje armády. V stave vojny si navyše musí vyberať, či ľudské zdroje pošle do výroby, alebo ich vycvičí a pošle na front.

„Ruské ženy porodili v prvých troch mesiacoch tohto roka približne 294-tisíc detí, čo je najhorší výsledok za posledných 225 rokov,“ povedal pre denník The Moscow Times demograf Aleksej Rakša.

Pôrodnosť v priemere klesla na 1,4 dieťaťa na ženu, vo veľkých mestách dokonca len na jedno dieťa na ženu. Aj preto sa Moskva rozhodla pôrodnosť podporovať. Putin oprášil niekdajší Rad Matka-hrdinka, ktorý sa v Sovietskom zväze udeľoval matkám, ktoré mali aspoň desať detí. „Mnoho našich matiek a babičiek mali osem a viac detí. Mali by sme to zachovať a oživiť tieto nádherné tradície,“ povedal ruský prezident. Ten chce Rad Matky-hrdinky udeľovať znova. Matkám, ktorým sa desiate dieťa narodí, dá štát milión rubľov, čo je približne 11-tisíc eur.

Menej etnických Rusov?

Rusko má momentálne približne 146 miliónov obyvateľov. Vlani sa v krajine narodilo viac ako 1,2 milióna detí, úmrtnosť ale stúpla o 3,3 percenta. Podľa štatistických údajov zomrelo viac ako 1,82 milióna ľudí. Zverejnené dáta v sebe neobsahujú straty na bojisku. Podľa odhadov think tanku Atlantic Council sa môže ruská populácia do konca storočia zmenšiť o polovicu.

Podľa demografov udeľovanie titulov matkám s viac ako desiatimi deťmi situáciu nevyrieši. Dôležitejšie sú pre Rusov iné faktory, akými je napríklad sociálne zabezpečenie, lepšia zdravotná starostlivosť a s ním spojená dĺžka dožitia, no najmä istota spojená s ekonomickým rastom.

Pokles pôrodnosti užvmímajú aj samotní Rusi. Tí sa skôr obávajú, že Putin bude chcieť demografickú krízu a nedostatok pracovnej sily riešiť riadenou migráciou z krajín Strednej Ázie. Objavujú sa teórie, že takto by viac klesol pomer etnických Rusov v rámci Ruskej federácie. „Začali sa šíriť konšpiračné teórie o tom, že imigranti z iných krajín majú etnických Rusov nahradiť,“ uvádza demograf Rakša.

Hrozba recesie

Okrem krízy demografickej sa Moskva musí zaoberať aj krízou finančnou. Rečami o reálnej hrozbe recesie pred necelým mesiacom prekvapil ruský minister hospodárstva Maxim Rešetnikov.

Ekonómovia predpovedajú rast ruskej ekonomiky pre tento rok na úrovni 1,5 percenta, zatiaľ čo rok predtým to bolo 4,3 percenta. Hrubý domáci produkt počas prvého kvartálu tohto roka dosiahol rast na úrovni 1,4 percenta, pričom v poslednom kvartáli minulého roka to bolo 4,5 percenta. Údaje pochádzajú z oficiálnych štatistík ruského štatistického úradu Rosstat.

Ekonomika Ruska sa pod tlak dostala po tom, ako Moskva zaútočila na Ukrajinu. Západ začal Rusko trestať sankciami, z krajiny odišli takmer všetky veľké západné firmy a s nimi miliardy dolárov. Prezident Putin očakával rýchle víťazstvo, jeho „špeciálna vojenská operácia“ sa ale natiahla na viac ako tri roky. To prinútilo Moskvu prepnúť sa do režimu vojnovej ekonomiky. Tá síce dokáže vo veľkom vyrábať, no nemá pridanú hodnotu, z ktorej prosperuje aj široká verejnosť.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy