VIA IURIS: Časté a neuvážené zmeny ústavy spochybňujú jej postavenie ako základného a najvyššieho zákona
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA - Časté a neuvážené zmeny ústavy spochybňujú jej postavenie ako základného a najvyššieho zákona, „ktorý má byť chrbticou nášho právneho systému". Uviedla to vo svojom stanovisku organizácia Via Iuris, ktorá opakovane v minulosti upozorňovala, že slovenská ústava patrí k najmenej chráneným v Európe a jej zmenu možno momentálne dosiahnuť takmer rovnakým postupom ako v prípade obyčajných zákonov. Via Iuris poukázala na to, že súčasné pravidlá umožnili poslancom zmeniť ústavu 19-krát od roku 1992. Neúspešných pokusov bolo viac ako 120.
Via Iuris spolu s viacerými odborníkmi, ale aj niektorými poslancami preto navrhli, aby sa zmeny ústavy nediali prostredníctvom skráteného legislatívneho konania, pretože to nevytvára podmienky pre plnohodnotnú diskusiu o navrhovanej zmene. Ďalej sa zhodli na tom, aby sa predĺžila minimálna doba medzi jednotlivými čítaniami pri procese prijímania zmien ústavy v parlamente a skracovanie tohto obdobia nebolo možné. Rovnako odporučili, aby sa definovalo dostatočné časové obdobie pred konečným hlasovaním o prijatí návrhu zmeny ústavy, ak boli k nej predložené pozmeňujúce či doplňujúce návrhy.
Organizácia tiež pripomína, že parlament len minulý týždeň rokoval o zmene ústavy, ktorou sa malo umožniť konanie referenda o skrátení volebného obdobia. Tento návrh parlament odmietol. „Rokovací poriadok národnej rady pritom hovorí, že ak parlament návrh akéhokoľvek zákona, teda aj ústavy, neschválil, nový návrh zákona týkajúci sa tej istej veci možno podať najskôr o šesť mesiacov. V tomto prípade teda až v decembri," vysvetlila Via Iuris.
Ústavný súd SR tento týždeň rozhodol, že referendum o skrátení volebného obdobia by nebolo v súlade s ústavou. Via Iuris v tejto súvislosti podotkla, že ústavný súd zatiaľ nezverejnil dôvody svojho rozhodnutia a už vôbec nie sú známe odlišné stanoviská troch jeho sudcov. „Bez týchto informácií jednoducho nemôžeme rozumieť všetkým argumentom ústavného súdu a robiť akékoľvek závery," doplnila organizácia s tým, že ústava má byť pevným múrom, ktorý chráni obyvateľov Slovenska pred zneužitím moci. „Musíme k nej pristupovať s rešpektom, meniť ju len v skutočne nevyhnutných prípadoch a iba takým spôsobom, ktorý bude transparentný a poskytne čas potrebný na kvalitnú diskusiu. Ústava nie je nákupný zoznam, do ktorého si ktokoľvek čokoľvek dopíše len preto, že sa mu nepáči napríklad rozhodnutie ústavného súdu," uzavrela Via Iuris.
Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu 7. júla povedala, že poslanci Národnej rady SR (NR SR) môžu zmeniť text Ústavy SR a prijať uznesenie, na základe ktorého by konanie referenda o predčasných parlamentných voľbách bolo v súlade s ústavou. Predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) chce na schôdzu, ktorá sa má začať vo štvrtok 22. júla, cez procedurálny návrh zaradiť návrh na zmenu legislatívy. Vďaka nej by mohlo byť vypísané referendum o predčasných voľbách. Podľa jeho slov by sa mohlo následne konať na jeseň.